Bu matç üçün biletlərin qiyməti
Medianews.az xəbər verir ki, FIFAnın rəsmi satış platformasında final matçı üçün satışa çıxarılan bəzi biletlərin qiyməti 2 milyon dolları keçib.
Məlumata görə, dörd biletin hər biri təxminən 2,3 milyon dollar olaraq göstərilir.
Final oyunu 19 iyul tarixində “MetLife Stadium”da keçiriləcək. Bu qiymətlər idman tarixində indiyədək qeydə alınmış ən yüksək bilet məbləğləri hesab olunur.
Qeyd edək ki, FIFA qiymətləri birbaşa müəyyən etməsə də, platformada həyata keçirilən hər satışdan həm alıcıdan, həm də satıcıdan 15 faiz əməliyyat haqqı tutur. Bu isə o deməkdir ki, bir bilet 2,3 milyon dollara satılarsa, qurum təxminən 690 min dollar gəlir əldə edir.
Platformada digər bilet qiymətləri də diqqət çəkir. Qapı arxası sektorlar üçün biletlər 207 min dollar, yuxarı tribunalar isə 138 min dollar civarında təklif olunur. Hazırda final üçün ən ucuz biletin qiyməti 10 923 dollar səviyyəsindədir.
Bildirilir ki, qiymətlərin bu qədər artmasının əsas səbəblərindən biri FIFA-nın 2026-cı il turniri üçün əvvəlki illərdə tətbiq etdiyi qiymət məhdudiyyətini ləğv etməsidir. Qurum bu qərarı ABŞ və Kanadadakı sərbəst ikinci bazar şərtləri ilə izah edib.
Bundan əlavə, əvvəlki mundialda 5 faiz olan əməliyyat haqları da bu dəfə hər iki tərəf üçün 15 faizə qaldırılıb.
Yarımfinal və qrup mərhələsi oyunlarında da yüksək qiymətlər müşahidə olunur. Texasda keçiriləcək yarımfinal üçün biletlər 11 130 dollar, Atlantadakı qarşılaşma üçün isə 9 660 dollar səviyyəsində təklif edilir.
Qrup mərhələsində isə bəzi oyunlara maraq böyükdür. Məsələn, Los-Ancelesdə keçiriləcək ABŞ-Türkiyə matçı üçün biletlərin qiyməti 1345 dollardan başlayaraq 2970 dollara qədər yüksəlir.//Qafqazinfo

Ticket prices for the final game of the FIFA World Cup have risen to a record high.
Medianews.az reports that on FIFA's official sales platform, the price of some tickets put on sale for the final match has exceeded 2 million dollars.
According to the information, each of the four tickets is listed at approximately 2.3 million dollars.
The final game will be held on July 19 at "MetLife Stadium." These prices are considered the highest ticket amounts ever recorded in sports history.
It should be noted that although FIFA does not directly set the prices, the platform charges a 15 percent transaction fee from both the buyer and the seller for every sale made. This means that if a ticket is sold for 2.3 million dollars, the organization earns approximately 690 thousand dollars.
Other ticket prices on the platform also attract attention. Tickets for behind-the-goal sectors are offered at 207 thousand dollars, while upper stands are around 138 thousand dollars. Currently, the cheapest ticket for the final is priced at about 10,923 dollars.
It is reported that one of the main reasons for the price increase is FIFA’s cancellation of the price cap it applied in previous years for the 2026 tournament. The institution explained this decision by the free second market conditions in the USA and Canada.
Additionally, the transaction fees, which were 5 percent in the previous World Cup, have now been raised to 15 percent for both parties.
High prices are also observed in the semifinal and group stage games. Tickets for the semifinal to be held in Texas are offered at 11,130 dollars, while for the match in Atlanta, the price is about 9,660 dollars.
There is significant interest in some games during the group stage. For example, tickets for the USA-Turkey match to be held in Los Angeles range from 1,345 dollars to 2,970 dollars.//Qafqazinfo