Bu ölkə qaranlığa qərq oldu:
ABŞ sanksiyaları fonunda dərinləşən enerji böhranı nəticəsində Kubada elektrik şəbəkəsi çöküb, milyonlarla insan işıqsız qalıb.
Medianews.az bildiri ki, ölkədə təxminən 10 milyon əahlinin elektrik enerjisiz qaldığı bildirilir.
Məlumata görə, nasazlıq enerji sistemindəki problemlərlə bağlı olsa da, əsas səbəblərdən biri yanacaq çatışmazlığı və uzunmüddətli iqtisadi çətinliklərdir. Elektrik təchizatının bərpası mərhələli şəkildə həyata keçirilir, lakin prosesin vaxt aparacağı qeyd olunub.
ABŞ-nin tətbiq etdiyi neft məhdudiyyətləri böhranı daha da ağırlaşdırıb. Yanacaq tədarükünün azalması nəticəsində ölkənin köhnə enerji infrastrukturu faktiki olaraq iflic vəziyyətinə düşüb.
Bu fonda ABŞ prezidenti Donald Trampın açıqlamaları diqqət çəkib. O, Kubanı “zəif dövlət” adlandıraraq ölkə ilə bağlı “istədiyini edə biləcəyini” və onu “ələ keçirməyin şərəfinin özünə aid ola biləcəyini” bildirib
Elektrik kəsintiləri və ərzaq qıtlığı ölkədə etirazlara səbəb olub. Bəzi bölgələrdə aksiyalar zamanı zorakılıq halları qeydə alınıb, gündəlik həyat isə ciddi şəkildə pozulub.
Ekspertlər xəbərdarlıq edir ki, enerji böhranı təkcə elektriklə məhdudlaşmır, həm də səhiyyə, nəqliyyat və iqtisadiyyatın digər sahələrinə ciddi təsir göstərir. Mövcud vəziyyət Kubanın gələcəyi ilə bağlı qeyri-müəyyənliyi daha da artırır.

Эта страна погрузилась во тьму:
В результате глубокого энергетического кризиса на фоне санкций США на Кубе произошел обвал электроэнергетической сети, миллионы людей остались без света.
Medianews.az сообщает, что примерно 10 миллионов жителей страны остались без электроэнергии.
По данным, неисправность связана с проблемами в энергетической системе, однако одной из основных причин является нехватка топлива и долгосрочные экономические трудности. Восстановление электроснабжения проводится поэтапно, но отмечается, что процесс займет время.
Ограничения на нефть, введённые США, усугубили кризис. В результате сокращения поставок топлива старая энергетическая инфраструктура страны фактически парализована.
На этом фоне привлекли внимание заявления президента США Дональда Трампа. Он назвал Кубу «слабым государством», заявив, что «может делать с этой страной всё, что захочет», и что «почести за её захват могут принадлежать именно ему».
Отключения электроэнергии и нехватка продуктов вызвали протесты в стране. В некоторых регионах во время акций были зафиксированы случаи насилия, повседневная жизнь серьезно нарушена.
Эксперты предупреждают, что энергетический кризис не ограничивается лишь электричеством, он также серьёзно влияет на здравоохранение, транспорт и другие сферы экономики. Существующая ситуация еще больше увеличивает неопределенность относительно будущего Кубы.