Bu ölkədə temperatur tarixi zirvəyə çatdı -
Kanadanın Britaniya Kolumbiyası isti hava dalğasının təsiri altındadır. Vankuverdə temperatur bazar ertəsi günü 23,9 dərəcə Selsiyə çataraq 1898-ci ildən bəri qırılmayan 22,2 dərəcəlik rekordunu keçib.
Medianews.az xəbər verir ki, Pemberton (31,5°C) və Litton (31,9°C) daxil olmaqla, ştatın 19 bölgəsində gündəlik temperatur rekordları yenilənib.
Meteoroloqlar isti havanın bölgəyə hakim olan yüksəktəzyiqli hava kütləsi ilə əlaqəli olduğunu bildirir və proqnozlara görə, həftənin ortalarına qədər hava bir qədər soyuyacaq, lakin həftəsonuna yaxın yenidən istilik dalğası geri dönəcək.
İsti hava yalnız termometrləri deyil, həm də elektrik sistemini sınayır. Ventilyator və kondisionerlərin geniş istifadəsi nəticəsində “B.C. Hydro” elektrik tələbatının təxminən 7600 meqavatta çatdığını açıqlayıb ki, bu, may ayı üçün indiyə qədər qeydə alınan ən yüksək göstəricidir.
Hava şəraiti həm də yanğın riskini artırıb. Cənub sahillərdə tonqal qalamaq qadağan edilib.//Redaktor.az

British Columbia, Canada, is under the influence of a heatwave. On Monday in Vancouver, the temperature reached 23.9 degrees Celsius, surpassing the 22.2-degree record that had not been broken since 1898.
Medianews.az reports that daily temperature records were broken in 19 areas of the province, including Pemberton (31.5°C) and Litton (31.9°C).
Meteorologists say the hot weather is related to a high-pressure air mass dominating the region, and according to forecasts, the weather will cool down somewhat by midweek but the heatwave will return near the weekend.
The hot weather is putting strain not only on thermometers but also on the electrical system. Due to widespread use of fans and air conditioners, "B.C. Hydro" announced that electricity demand reached approximately 7600 megawatts, which is the highest figure recorded for the month of May so far.
The weather conditions have also increased the risk of fires. Campfires have been banned on the southern coasts.//Redaktor.az