Bu ölkələr Trampdan xahiş ediblər:
Səudiyyə Ərəbistan başda olmaqla Körfəz ölkələrinin ABŞ prezidenti Donald Trampı İrana mümkün hücumdan yayındırmağa çalışdığı iddia edilir.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə "Wall Street Journal" qəzeti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Səudiyyə Ərəbistanı, Oman və Qətər Tramp administrasiyasını İrana mümkün hücumun neft bazarlarını pozacağı və nəticədə ABŞ iqtisadiyyatına zərər verəcəyi barədə xəbərdar edirlər.
Körfəz ölkələri mümkün hücumların neft tankerlərinin Hörmüz boğazından keçməsini pozacağından və regional qeyri-sabitliyə səbəb ola biləcəyindən narahatdırlar. Səudiyyə Ərəbistanı rəsmilərinin sözlərinə görə, Ər-Riyad administrasiyası İranla mümkün münaqişəyə qarışmayacağına və ABŞ-ın hava məkanından hücumlar üçün istifadə etməsinə icazə verməyəcəyini bəyan edib.
Məlumata görə, Tramp hələ də İrana qarşı atılacaq addımlarla bağlı yekun qərar verməyib. Bildirilib ki, o, hərəkət istiqamətini müəyyən etmək üçün müşavirləri ilə görüşlər keçirir və mümkün variantları qiymətləndirir.
Rəsmilərin sözlərinə görə, masadakı variantlar arasında İran obyektlərinə hücum, kiberhücumlar, yeni sanksiyalar və rejim əleyhinə sosial media hesablarını dəstəkləmək var.

These countries have asked Trump:
It is claimed that Gulf countries, led by Saudi Arabia, are trying to dissuade US President Donald Trump from a possible attack on Iran.
Publika.az reports that this information was published by the "Wall Street Journal" newspaper.
It is stated that Saudi Arabia, Oman, and Qatar are warning the Trump administration that a possible attack on Iran would disrupt oil markets and consequently harm the US economy.
The Gulf countries are concerned that possible attacks would disrupt the passage of oil tankers through the Strait of Hormuz and could cause regional instability. According to Saudi Arabian officials, the Riyadh administration has declared that it will not get involved in a possible conflict with Iran and will not allow the US to use its airspace for attacks.
According to the information, Trump has not yet made a final decision regarding steps to be taken against Iran. It is reported that he is holding meetings with his advisors to determine the direction of action and evaluate possible options.
According to officials, the options on the table include attacks on Iranian facilities, cyberattacks, new sanctions, and supporting social media accounts against the regime.