Bu ölkələr Trampdan xahiş ediblər:
Səudiyyə Ərəbistan başda olmaqla Körfəz ölkələrinin ABŞ prezidenti Donald Trampı İrana mümkün hücumdan yayındırmağa çalışdığı iddia edilir.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə "Wall Street Journal" qəzeti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Səudiyyə Ərəbistanı, Oman və Qətər Tramp administrasiyasını İrana mümkün hücumun neft bazarlarını pozacağı və nəticədə ABŞ iqtisadiyyatına zərər verəcəyi barədə xəbərdar edirlər.
Körfəz ölkələri mümkün hücumların neft tankerlərinin Hörmüz boğazından keçməsini pozacağından və regional qeyri-sabitliyə səbəb ola biləcəyindən narahatdırlar. Səudiyyə Ərəbistanı rəsmilərinin sözlərinə görə, Ər-Riyad administrasiyası İranla mümkün münaqişəyə qarışmayacağına və ABŞ-ın hava məkanından hücumlar üçün istifadə etməsinə icazə verməyəcəyini bəyan edib.
Məlumata görə, Tramp hələ də İrana qarşı atılacaq addımlarla bağlı yekun qərar verməyib. Bildirilib ki, o, hərəkət istiqamətini müəyyən etmək üçün müşavirləri ilə görüşlər keçirir və mümkün variantları qiymətləndirir.
Rəsmilərin sözlərinə görə, masadakı variantlar arasında İran obyektlərinə hücum, kiberhücumlar, yeni sanksiyalar və rejim əleyhinə sosial media hesablarını dəstəkləmək var.

Сообщается, что Саудовская Аравия во главе со странами Залива пытается отговорить президента США Дональда Трампа от возможного удара по Ирану.
Об этом сообщает газета "Wall Street Journal".
Указывается, что Саудовская Аравия, Оман и Катар предупреждают администрацию Трампа о том, что возможное нападение на Иран нарушит рынок нефти и в итоге нанесет ущерб экономике США.
Страны Залива обеспокоены тем, что возможные удары могут нарушить проход нефтеналивных судов через Ормузский пролив и привести к региональной нестабильности. По словам саудовских официальных лиц, администрация Эр-Рияда заявила, что не станет втягиваться в возможный конфликт с Ираном и не позволит США использовать свое воздушное пространство для ударов.
По информации, Трамп пока не принял окончательное решение по мерам в отношении Ирана. Сообщается, что он проводит встречи со своими советниками, чтобы определить направление действий и оценить возможные варианты.
По словам официальных лиц, среди вариантов на рассмотрении — атаки по объектам Ирана, кибератаки, новые санкции и поддержка антирежимных аккаунтов в социальных сетях.