Bu ölkənin "Eurovision"da iştirakı
Rumıniya milli seçim turunun qalibi Aleksandra Kepitenesku ölkəsini nüfuzlu mahnı müsabiqəsində təmsil etmək hüququndan məhrum edilə bilər.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, buna səbəb hüquq müdafiəçilərinin və ekspertlərin "Choke Me" ("Məni boğ") kompozisiyasını təhlükəli seksual təcrübələrin romantikləşdirilməsində ittiham etmələri olub.
Əvvəllər "Rumıniyanın səsi" (The Voice Romania) şousunda qalib gələn Kepitenesku martın 8-də "Avroviziya"ya vəsiqə qazanıb. Onun nü-metal (nu-metal) üslubunda hazırlanmış nömrəsi provokasiya xarakterli mətnə malikdir: üç dəqiqəlik ifa zamanı "məni boğ" ifadəsi 30 dəfə təkrarlanır, həmçinin "ağciyərləri partlatmaq" istəyi və "nəfəs almağın çətin olması" barədə sətirlər mövcuddur.
Beynəlxalq fəallardan və ekspertlərdən ibarət qrup Avropa Yayım İttifaqına müraciət edərək ya milli seçimin nəticələrinin ləğv edilməsini, ya da müğənnini mətnini dəyişməyə məcbur etməyi tələb edib. Durham Universitetinin hüquq professoru Kler Maqqlinn mahnını gənc qadınların həyatı ilə oynayan və onların sağlamlığına qarşı narahatlıq doğuran etinasızlıq nümayiş etdirən "təhlükəli təcrübənin düşünülməmiş normallaşdırılması" adlandırıb.
Ötən il Boğulma ilə Mübarizə İnstitutu tərəfindən aparılan araşdırmalar göstərib ki, 35 yaşadək insanların yarısından çoxu qarşılıqlı razılıq əsasında intim münasibət zamanı boğulma ilə üzləşib, üstəlik onların təxminən üçdə biri səhvən bunun təhlükəsiz yollarının olduğunu düşünüb. Tibbi məlumatlar təsdiqləyir ki, bu növ təcrübələr beyin zədələri və psixoloji pozuntular da daxil olmaqla, uzunmüddətli sağlamlıq problemlərinə yol aça bilər.
Sənətçinin özü isə israr edir ki, onun mahnısı zorakılığa çağırış deyil, şübhələrdən və daxili təzyiqdən boğulan gənc yaradıcının emosional mübarizəsinin metaforasıdır. Lakin tənqidçilər, o cümlədən məşhur norveçli psixoloq və "ESC Norway" bloqeri hesab edirlər ki, müəlliflər bunun necə bir rezonans doğuracağını yaxşı anlayaraq, şüurlu şəkildə "hayp" mövzusundan istifadə edirlər.

This country's participation in the "Eurovision"
Aleksandra Kepitenesku, the winner of the Romanian national selection round, may be deprived of the right to represent her country in the prestigious song contest.
Medianews.az Reports citing Publika.az say that the reason is the accusations by human rights defenders and experts that the composition "Choke Me" romanticizes dangerous sexual experiences.
Previously a winner of the "The Voice Romania" show, Kepitenesku won the ticket to Eurovision on March 8. Her nu-metal styled number has provocative lyrics: during the three-minute performance, the phrase "choke me" is repeated 30 times, and there are lines about the desire to "burst lungs" and the difficulty of "breathing".
A group of international activists and experts appealed to the European Broadcasting Union demanding either the annulment of the national selection results or forcing the singer to change the lyrics. Claire Magglin, a law professor at Durham University, called the song an "irresponsible normalization of dangerous experience" that plays with young women’s lives and raises concerns about their health.
Research conducted last year by the Institute for the Prevention of Strangulation showed that more than half of people under 35 have experienced strangulation in consensual intimate relations, and about one-third mistakenly believed there are safe ways to do this. Medical data confirms that such experiences can lead to long-term health problems, including brain injuries and psychological disorders.
The artist herself insists that her song is not a call for violence but a metaphor for the emotional struggle of a young creator suffocating from doubt and internal pressure. However, critics, including a famous Norwegian psychologist and the blogger of "ESC Norway," believe that the authors consciously use the "hype" subject knowing what kind of resonance it would provoke.