Bu sənəd olmadan artıq işə qəbul ola
Vətəndaşlar işə qəbul edilərkən dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilən tibbi yoxlama haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Medianews.az Ajans.az-a istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilən narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilərkən işçilər dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilmiş tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Yuxarıda nəzərdə tutulmuş arayış və rəy olmadan işçinin müvafiq peşə və vəzifəyə işə qəbul edilməsi qadağan ediləcək.
Həmçinin, tərəflərin iradəsindən və ya istəyindən asılı olmayaraq əmək müqaviləsinə aşağıdakı hallarda da xitam veriləcək:
- tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəyə əsasən narkoloji xəstə olan şəxslə narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilməsi ilə bağlı əmək müqaviləsinin bağlanıldığı aşkar edildikdə və ya belə peşə növləri və vəzifələr üzrə əmək münasibətləri dövründə tibbi müayinə (tibbi yoxlama) zamanı şəxsin narkoloji xəstə olması müəyyən edildikdə;
- işçinin səhhətinə, sağlamlığına mənfi təsir göstərən amillər olan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerlərində, habelə əhalinin sağlamlığının mühafizəsi məqsədi ilə qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerlərində sağlamlıq haqqında tibbi arayışı olmayan şəxslə əmək müqaviləsinin bağlanıldığı aşkar edildikdə, belə şəxslərin əməyindən istifadə olunmasına yol verilməyən hallarda.
Bununla yanaşı, narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilməsi ilə bağlı işçilərlə əmək müqaviləsi bağlanılarkən onların ilkin tibbi müayinədən (tibbi yoxlamadan), sonralar isə vaxtaşırı, habelə əmək funksiyasını yerinə yetirməsi zamanı davranışında insan psixikasına təsir göstərən maddənin təsiri altında olmasına əsaslı şübhələr yarandığı halda əsaslandırılmaqla dərhal tibbi müayinədən (tibbi yoxlamadan) keçməsi işəgötürənin hesabına təmin edilməlidir.

Без этого документа нельзя больше принимать на работу.
Граждане при поступлении на работу должны предоставлять заключение о медосмотре, выданное государственным наркологическим медицинским учреждением.
Medianews.az, со ссылкой на Ajans.az, сообщает, что это отражено в законопроекте о внесении изменений в Трудовой кодекс, обсуждавшемся на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Согласно законопроекту, при приеме на работу по видам профессиональной деятельности и должностям, для которых предусмотрены ограничения для наркологических больных, определенным органом (учреждением), установленным соответствующим исполнительным органом, работники должны предоставлять заключение о медицинском осмотре, выданное государственным наркологическим медицинским учреждением.
Без вышеуказанной справки и заключения прием работника на соответствующую профессию и должность будет запрещен.
Также, независимо от воли и желания сторон, трудовой договор будет прекращен в следующих случаях:
- если будет выявлено, что трудовой договор с лицом, признанным наркологическим больным по заключению о медицинском осмотре, заключен для работы по видам профессий и должностей с ограничениями для наркологических больных или в период трудовых отношений при медицинском осмотре будет установлено, что лицо является наркологическим больным;
- если будет выявлено, что трудовой договор с лицом, не имеющим медицинской справки о состоянии здоровья, заключен на рабочих местах с тяжелыми, вредными и опасными условиями труда, а также в пищевой промышленности, общественном питании, здравоохранении, торговле и других аналогичных сферах в целях охраны здоровья населения, и использование такого работника недопустимо.
Кроме того, при заключении трудового договора с работниками по видам профессий и должностей с ограничениями для наркологических больных, они должны проходить первичный медицинский осмотр, а затем периодически, а также при возникновении обоснованных подозрений на наличие у них под воздействием веществ, влияющих на психику человека во время выполнения трудовых функций, незамедлительно проходить медицинский осмотр за счет работодателя.