Bu sənəd olmadan artıq işə qəbul ola
Vətəndaşlar işə qəbul edilərkən dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilən tibbi yoxlama haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Medianews.az Ajans.az-a istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilən narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilərkən işçilər dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilmiş tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Yuxarıda nəzərdə tutulmuş arayış və rəy olmadan işçinin müvafiq peşə və vəzifəyə işə qəbul edilməsi qadağan ediləcək.
Həmçinin, tərəflərin iradəsindən və ya istəyindən asılı olmayaraq əmək müqaviləsinə aşağıdakı hallarda da xitam veriləcək:
- tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəyə əsasən narkoloji xəstə olan şəxslə narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilməsi ilə bağlı əmək müqaviləsinin bağlanıldığı aşkar edildikdə və ya belə peşə növləri və vəzifələr üzrə əmək münasibətləri dövründə tibbi müayinə (tibbi yoxlama) zamanı şəxsin narkoloji xəstə olması müəyyən edildikdə;
- işçinin səhhətinə, sağlamlığına mənfi təsir göstərən amillər olan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerlərində, habelə əhalinin sağlamlığının mühafizəsi məqsədi ilə qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerlərində sağlamlıq haqqında tibbi arayışı olmayan şəxslə əmək müqaviləsinin bağlanıldığı aşkar edildikdə, belə şəxslərin əməyindən istifadə olunmasına yol verilməyən hallarda.
Bununla yanaşı, narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilməsi ilə bağlı işçilərlə əmək müqaviləsi bağlanılarkən onların ilkin tibbi müayinədən (tibbi yoxlamadan), sonralar isə vaxtaşırı, habelə əmək funksiyasını yerinə yetirməsi zamanı davranışında insan psixikasına təsir göstərən maddənin təsiri altında olmasına əsaslı şübhələr yarandığı halda əsaslandırılmaqla dərhal tibbi müayinədən (tibbi yoxlamadan) keçməsi işəgötürənin hesabına təmin edilməlidir.

You can no longer be hired without this document.
Citizens will be required to submit a medical examination opinion issued by a state narcological medical institution when being hired.
Medianews.az, referring to Ajans.az, reports that this has been reflected in the draft law on amendments to the Labor Code, which was discussed at today's plenary session of the Milli Majlis.
According to the draft law, employees must submit a medical examination (medical check-up) opinion issued by a state narcological medical institution when being hired for types of occupations and positions involving work restrictions for narcological patients determined by the body (institution) designated by the relevant executive authority.
Hiring a worker for the corresponding occupation and position without the above-mentioned certificate and opinion will be prohibited.
Furthermore, regardless of the parties' will or desire, the labor contract will be terminated in the following cases:
- If it is found that the labor contract was concluded with a person who is a narcological patient according to the medical examination opinion, for employment in types of occupations and positions involving work restrictions for narcological patients, or if during employment in such occupations and positions, a person is determined to be a narcological patient during a medical examination (medical check-up);
- If it is revealed that a labor contract has been concluded with a person without a medical certificate of health for jobs involving heavy, harmful, and dangerous working conditions affecting the worker's health, as well as other workplaces such as food industry, public catering, healthcare, trade, and similar fields aimed at protecting public health, in which such persons are not allowed to be employed.
Additionally, when concluding labor contracts with workers for types of occupations and positions involving work restrictions for narcological patients, their initial medical examination (medical check-up) must be provided, and thereafter periodically, as well as immediately if there are justified suspicions that the worker is under the influence of a substance affecting human psychology during the performance of labor functions, at the employer's expense.