Bu şəxslər də müəllim
“Pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olma Qaydası”ndakı dəyişikliyə əsasən, müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqəyə buraxılacaq ali təhsilin bakalavriat səviyyəsi üzrə ixtisasların siyahısı müəyyənləşib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi (MÜTDA) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, siyahıda qeyd olunan qeyri-pedaqoji ixtisaslara sahib şəxslər müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqədə iştirak edə bilərlər. Müsabiqədə iştirakı nəzərdə tutulan pedaqoji təhsili olmayan ali təhsilli mütəxəssislər işə qəbul olunduqdan sonra müvafiq təlim kurslarına cəlb olunacaq.
Qeyd edək ki, hər il müsabiqəyə buraxılacaq ixtisasların siyahısı “Pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olma Qaydası”nın əlavəsində qeyd edilən ixtisaslara müvafiq olaraq müəyyənləşdirilir.

В соответствии с изменениями в «Правилах осуществления педагогической деятельности» определён перечень специальностей по уровню бакалавриата высшего образования, которые допускаются к конкурсу по приему на работу учителей.
Medianews.az сообщает, что об этом проинформировало Государственное агентство по дошкольному и общему образованию (ГАДОО).
Указано, что лица, имеющие не педагогические специальности, указанные в списке, могут участвовать в конкурсе по приему на работу учителей. Высококвалифицированные специалисты с высшим образованием, не имеющие педагогического образования, предполагаемого для участия в конкурсе, после приёма на работу будут направлены на соответствующие курсы обучения.
Отметим, что ежегодный перечень специальностей, допускаемых к конкурсу, определяется в соответствии со специальностями, указанными в приложении к «Правилам осуществления педагогической деятельности».