Bu şəxslər TƏLƏBƏ adını qazandılar
Dövlət İmtahan Mərkəzi II və III ixtisas qrupları üzrə 24 may 2026-cı il tarixində keçirilmiş qəbul imtahanının nəticəsini elan edib.
İmtahanda iştirak edən abituriyentlər nəticələri, cavab kartı və cavab vərəqinin qrafik təsvirləri, həmçinin hər bir açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları (tapşırığın ehtimal olunan doğru cavabları, həlli və qiymətləndirmə şkalası) ilə buradan tanış ola bilərlər.
Abituriyentlər imtahanın nəticələri haqqında məlumatı, mobil operatorlar (Azercell, Bakcell, Nar) vasitəsilə imtahana buraxılış vərəqəsində verilən kodu 7727 nömrəsinə göndərməklə də öyrənə bilərlər.
İmtahanda iştirak etmək üçün ərizə təsdiq etmiş 56847 abituriyentdən (II qrup üzrə 28507 nəfər, III qrup üzrə 28340 nəfər) 2429 nəfər (II qrup üzrə 1663 nəfər, III qrup üzrə 766 nəfər) imtahanda iştirak etməyib. İmtahanda iştirak edən abituriyentlərdən 12 nəfər qaydaları pozduqlarına görə imtahandan xaric olunub və nəticələri ləğv edilib.
Bu imtahanda II ixtisas qrupu üzrə ən yüksək nəticəni 397 bal toplayan Bakı şəhəri Sabunçu rayonu 169 saylı tam orta məktəbinin məzunu Rüstəmli Banuçiçək Bəxtiyar qızı göstərib. O, imtahanın birinci mərhələsində 291.9 bal toplayıb. Hər iki mərhələnin cəminə görə 688.9 bal toplayan Rüstəmli Banuçiçək II ixtisas qrupu üzrə ən yüksək nəticəni göstərən abituriyentdir.
Bu imtahanda III ixtisas qrupu üzrə ən yüksək nəticəni 400 bal toplayan 3 nəfər – Bakı şəhəri Suraxanı rayonu S.Bəhlulzadə adına Xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın məzunu Quliyeva Zeynəb Ələddin qızı, Bakı şəhəri Nizami rayonu 62 saylı məktəb-liseyin məzunu Qasımova Aişə İlqar qızı və İsmayıllı rayonu Qalacıq kənd orta məktəbinin məzunu Qardaşova Fidan Ceyhun qızı göstərib. Quliyeva Zeynəb Ələddin qızı imtahanın birinci mərhələsində 287.7 bal, Qasımova Aişə İlqar qızı 285.9 bal, Qardaşova Fidan Ceyhun qızı isə 285.2 bal toplayıb.
Hər iki mərhələnin cəminə görə III ixtisas qrupu üzrə 688.7 bal toplamaqla ən yüksək nəticəni göstərən abituriyent isə Tovuz rayonu Düz qırıqlı kənd 1 saylı orta məktəbinin məzunu Musayeva Ayan Fuad qızıdır. O, imtahanın birinci mərhələsində 291.7, ikinci mərhələsində isə 397 bal toplayıb.
Xatırladaq ki, imtahanın I mərhələsində maksimal olaraq 300, II mərhələsində isə 400 bal toplamaq mümkündür. Müsabiqə hər iki mərhələdə toplanılan balların cəminə görə aparılır.
İmtahan nəticələri ilə bağlı müraciətlərə baxılması üçün DİM-də Apellyasiya Komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Apellyasiya Komissiyasına müraciət etmək istəyənlər 18 iyun saat 10:00-dan 20 iyun saat 17:00-dək tarixlərində DİM-in saytında yerləşdiriləcək elektron ərizəni doldurmaqla qeydiyyatdan keçə bilərlər. Göstərilən müddət ərzində qeydiyyatdan keçməyənlər sonradan Apellyasiya Komissiyasına müraciət edə bilməyəcəklər. Elektron ərizədə haqqında müraciət edilən tapşırığın nömrəsi seçilməli, onunla bağlı müraciətin məzmunu yazılmalı və meyarın hansı bəndinə uyğun hesab edildiyi göstərilməlidir. Elektron ərizədə müraciətin məzmunu qeyd olunmadığı halda ərizə qəbul edilmir və həmin müraciət araşdırılmır. Apellyasiya prosesi aşağıdakı ardıcıllıqla aparılır:
Abituriyentlərin müraciət etdikləri tapşırıqlar üzrə ekspert rəyi (yazılı şəkildə) apellyasiya ərizələrinə əlavə edilir;
Abituriyentlərin apellyasiya ərizələrində qeyd etdikləri telefon nömrəsinə apellyasiya prosesinin başa çatması ilə bağlı “sms” göndərilir.
Bundan sonra abituriyentlər apelyasiya.dim.gov.az saytında ərizələrinə daxil olaraq apellyasiyanın nəticəsi ilə tanış ola və ekspert rəyini oradan çap edə bilərlər.
Apellyasiya Komissiyasına müraciət etməmişdən əvvəl abituriyentlər DİM-in saytında, imtahan nəticələri ilə bağlı səhifədə öz nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri, hər bir açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları ilə tanış ola bilərlər. Ötən imtahanların təcrübəsi göstərir ki, apellyasiya üçün ərizə yazanların təqribən 15%-i ümumiyyətlə tapşırığa cavab verməyib və ya öz cavabı ilə mümkün doğru cavabları, qiymətləndirmə şkalasını müqayisə edib tanış olmadan komissiyaya müraciət ediblər. Abituriyentlərin nəzərinə çatdırırıq ki, bu tip müraciətlərə baxılmayacaq.

Государственный экзаменационный центр объявил результаты вступительного экзамена, проведённого 24 мая 2026 года по II и III профессиональным группам.
Как сообщает Medianews.az, об этом сообщил ГЭЦ.
Абитуриенты, участвовавшие в экзамене, могут ознакомиться с результатами, листом ответов и графическим изображением листа ответов, а также с критериями оценки по каждому открытому заданию (вероятные правильные ответы, решение и шкала оценивания) здесь.
Абитуриенты также могут узнать результаты экзамена, отправив код, указанный в пропускном листе, на номер 7727 через мобильных операторов (Azercell, Bakcell, Nar).
Из 56847 абитуриентов, подавших заявку на участие в экзамене (28507 человек по II группе, 28340 человек по III группе), 2429 человек (1663 по II группе, 766 по III группе) на экзамен не явились. Из участвовавших в экзамене 12 человек были удалены за нарушение правил, и их результаты были аннулированы.
В этом экзамене самый высокий результат по II профессиональной группе показала выпускница средней школы №169 Сабунчинского района города Баку Рустэмли Банучичек Бахтияр кызы, набравшая 397 баллов. На первом этапе экзамена она набрала 291,9 балла. По сумме двух этапов, набрав 688,9 балла, Рустэмли Банучичек показала лучший результат по II профессиональной группе.
Самый высокий результат по III профессиональной группе, 400 баллов, набрали трое: выпускница гимназии с углублённым изучением иностранных языков имени С. Бахлулзаде Сураханинского района города Баку Гулиева Зейнаб Аледдин кызы, выпускница школы-лицея №62 Низаминского района города Баку Касимова Айше Ильгар кызы и выпускница средней школы села Галачик Исмаиллинского района Гардашова Фидан Джейхун кызы. На первом этапе экзамена Гулиева Зейнаб Аледдин кызы набрала 287,7 балла, Касимова Айше Ильгар кызы – 285,9 балла, Гардашова Фидан Джейхун кызы – 285,2 балла.
По сумме двух этапов наибольший результат – 688,7 балла – показала выпускница средней школы №1 села Дюз-кирыклы Товузского района Мусаева Аян Фуад кызы. Она набрала 291,7 балла на первом этапе и 397 баллов на втором этапе.
Напомним, что максимальный балл на первом этапе экзамена составляет 300, на втором – 400. Конкурс проводится по сумме баллов, набранных на обоих этапах.
Для рассмотрения обращений по результатам экзамена в ГЭЦ будет работать Апелляционная комиссия. Желающие подать апелляцию смогут пройти регистрацию, заполнив электронное заявление, размещённое на сайте ГЭЦ с 10:00 18 июня до 17:00 20 июня. После указанного срока регистрация не будет возможна, и обратиться в Апелляционную комиссию уже нельзя будет. В электронном заявлении необходимо выбрать номер задания, по которому подаётся обращение, описать содержание обращения и указать, к какому пункту критерия оно относится. Если содержание обращения не указано, заявление не принимается, и обращение не рассматривается. Процесс апелляции проходит в следующем порядке:
Апелляционная комиссия рассматривает все работы, по которым поданы жалобы;
К апелляционным заявлениям прилагается экспертное заключение по каждому заданию (в письменном виде);
На указанный в заявлении номер телефона абитуриентов отправляется SMS о завершении процесса апелляции.
После этого абитуриенты могут войти в свои заявления на сайте apelyasiya.dim.gov.az, ознакомиться с результатами апелляции и распечатать экспертное заключение.
Обращения, связанные с ответами, отмеченными в листе ответов в форме, не соответствующей инструкции, в том числе с исправлениями, которые приводят к ошибочному восприятию ответа оптическим устройством (например, зачёркивание двух кружков в закрытых заданиях и прочее), рассматриваться не будут.
Перед подачей обращения в Апелляционную комиссию абитуриенты могут самостоятельно ознакомиться с результатами, графическим изображением листа ответов и критериями оценки каждого открытого задания на сайте ГЭЦ на странице с результатами экзамена. Опыт предыдущих экзаменов показывает, что примерно 15% заявлявших апелляцию вовсе не отвечали на задание или обращались в комиссию, не ознакомившись с возможными правильными ответами и шкалой оценивания. Обращаем внимание абитуриентов, что такие обращения рассматриваться не будут.