Cəlilabad sakini bıçaqlanıb:
Medianews.az  "Report"a istinadən xəbər verir ki, Məhəmməd Hadi küçəsində rayon sakini, 1968-ci il təvəllüdlü Qurban Qasımov bıçaqlanıb.
Yaralı rayon xəstəxanasına çatdırılıb.
Onu bıçaqlamaqda şübhəli bilinən şəxs Fərid Qasımov polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Onların əmioğlu olduqları bildirilir.
Cəlilabad Rayon Mərkəzi Xəstəxanasından "Report"un yerli bürosunun sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, bıçaqlanma səbəbilə 1968-ci il təvəllüdlü şəxs Təcili tibbi yardım şöbəsinə hospitalizasiya olunub.
Ona sol budun ayrı-ayrı hissələrinin, sağ budun aşağı hissələrinin kəsilmiş, deşilmiş yarası diaqnozu təyin edilib. Pasiyentə zəruri tibbi yardım göstərilib, müalicəsi Cərrahiyyə şöbəsində davam etdirilir, vəziyyəti stabil olaraq qiymətləndirilir.

A stabbing incident occurred in the Jalilabad district.
Medianews.az  citing "Report" states that Qurban Gasimov, a resident of the district born in 1968, was stabbed on Mohammad Hadi street.
The injured person was taken to the district hospital.
The person suspected of stabbing him, Farid Gasimov, was detained by police officers. It is reported that they are cousins.
In response to the inquiry from the local bureau of "Report," the Jalilabad District Central Hospital stated that the person born in 1968 was hospitalized in the Emergency Medical Department due to stabbing.
He was diagnosed with separate cut and pierced wounds to various parts of the left thigh and lower parts of the right thigh. The patient received the necessary medical care, his treatment continues in the Surgery Department, and his condition is evaluated as stable.