Çexiya Azərbaycana yeni hərbi təlim
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Çexiyanın Baş naziri Andrey Babiş Qəbələdə Prezident İlham Əliyevlə mətbuata bəyanatında söyləyib.
Baş nazir qeyd edib ki, əgər Azərbaycan bunu dəyərləndirsə Çexiya tərəfi çox şad olar:
"Aero Vodoxodı" şirkəti köhnəlmiş "L-39" təyyarələrinə de-fakto xidmət göstərir və təmir edir. Əlbəttə, biz yeni "L-39NG" təyyarəsini Sizə təqdim edirik və onu dəyərləndirsəniz, çox şad olardıq".
A.Babiş xatırladıb ki, "Kolt" şirkəti, sözün əsl mənasında, mühüm beynəlxalq şirkətdir və o, bütün dünyaya əla məhsullarını təchiz edir:
"Şadıq ki, sizin polis və digər qüvvələr həmin məhsulları artıq tanıyır".
O bildirib ki, səfərə ən mühüm Çex şirkətlərinin nümayəndələri gəlib və bütövlükdə nümayəndə heyətində 50 şirkət təmsil olunub:
"Əlbəttə ki, bizim Bakı Metropoliteni ilə müqavilənin imzalanmasında çox böyük marağımız var. "ŞKODA Daşımalar" ölkəmizin, bəlkə də ən iri iqtisadi "PPF Qrupu"nun bir hissəsidir. Həmin qrup digər şirkətlərlə yanaşı, birgə müəssisə qurmaq, Azərbaycanda istehsalata başlamaq, elm və tədqiqata sərmayə yatırmaq, universitetlərinizlə əməkdaşlıq etmək və təbii ki, Sizin insanlarınızla işləməyə hazırdır".

Medianews.az reports that Czech Prime Minister Andrej Babiš said this in a statement to the press with President Ilham Aliyev in Qabala.
The Prime Minister noted that if Azerbaijan evaluates this, the Czech side would be very pleased:
"The company 'Aero Vodochody' provides de-facto maintenance and repair services for the outdated 'L-39' aircraft. Of course, we offer you the new 'L-39NG' aircraft and would be very pleased if you consider it."
A. Babiš recalled that the "Colt" company is, in the true sense of the word, an important international company and supplies excellent products to the whole world:
"We are glad that your police and other forces already recognize those products."
He stated that representatives of the most important Czech companies came on the visit and altogether 50 companies were represented in the delegation:
"Of course, we have a great interest in signing an agreement with the Baku Metro. 'ŠKODA Transportation' is part of our country's perhaps largest economic group 'PPF Group.' This group, along with other companies, is ready to establish a joint venture, start production in Azerbaijan, invest in science and research, cooperate with your universities, and naturally work with your people."