Çexiya Azərbaycana yeni hərbi təlim
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Çexiyanın Baş naziri Andrey Babiş Qəbələdə Prezident İlham Əliyevlə mətbuata bəyanatında söyləyib.
Baş nazir qeyd edib ki, əgər Azərbaycan bunu dəyərləndirsə Çexiya tərəfi çox şad olar:
"Aero Vodoxodı" şirkəti köhnəlmiş "L-39" təyyarələrinə de-fakto xidmət göstərir və təmir edir. Əlbəttə, biz yeni "L-39NG" təyyarəsini Sizə təqdim edirik və onu dəyərləndirsəniz, çox şad olardıq".
A.Babiş xatırladıb ki, "Kolt" şirkəti, sözün əsl mənasında, mühüm beynəlxalq şirkətdir və o, bütün dünyaya əla məhsullarını təchiz edir:
"Şadıq ki, sizin polis və digər qüvvələr həmin məhsulları artıq tanıyır".
O bildirib ki, səfərə ən mühüm Çex şirkətlərinin nümayəndələri gəlib və bütövlükdə nümayəndə heyətində 50 şirkət təmsil olunub:
"Əlbəttə ki, bizim Bakı Metropoliteni ilə müqavilənin imzalanmasında çox böyük marağımız var. "ŞKODA Daşımalar" ölkəmizin, bəlkə də ən iri iqtisadi "PPF Qrupu"nun bir hissəsidir. Həmin qrup digər şirkətlərlə yanaşı, birgə müəssisə qurmaq, Azərbaycanda istehsalata başlamaq, elm və tədqiqata sərmayə yatırmaq, universitetlərinizlə əməkdaşlıq etmək və təbii ki, Sizin insanlarınızla işləməyə hazırdır".

Чехия предложила Азербайджану новый военный учебный самолет "L-39NG".
Medianews.az сообщает, что об этом заявил премьер-министр Чехии Андрей Бабиш в пресс-заявлении в Габале с президентом Илхамом Алиевым.
Премьер-министр отметил, что если Азербайджан это оценит, чешская сторона будет очень рада:
"Компания "Aero Vodochody" фактически обслуживает и ремонтирует устаревшие самолеты "L-39". Конечно, мы предлагаем вам новый самолет "L-39NG", и если вы его оцените, мы будем очень рады".
А.Бабиш напомнил, что компания "Colt" является по-настоящему важной международной компанией и поставляет отличную продукцию по всему миру:
"Рады, что ваша полиция и другие силы уже знакомы с этой продукцией".
Он сообщил, что в поездке участвуют представители самых важных чешских компаний, всего в составе делегации представлены 50 компаний:
"Конечно, у нас есть большой интерес в подписании контракта с бакинским метро. "ŠKODA Дашималар" является частью, возможно, крупнейшей экономической группы нашей страны – "PPF Group". Эта группа, вместе с другими компаниями, готова создать совместное предприятие, начать производство в Азербайджане, инвестировать в науку и исследования, сотрудничать с вашими университетами и, естественно, работать с вашими людьми".