Ceyhun Bayramov çinli həmkarı ilə görüşdü -
Mayın 26-sı Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Nyu-York şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Çin xarici işlər naziri Van İ ilə görüş keçirib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, görüş zamanı BMT Təhlükəsizlik Şurasında “Beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunması: BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə hörmət və BMT mərkəzli beynəlxalq sistemin gücləndirilməsi”  mövzusunda açıq müzakirələrin təşkilinə görə Çin tərəfinə təşəkkür ifadə olunub və bu təşəbbüsün mövcud qlobal çağırışlar fonunda xüsusi əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb.
Tərəflər Azərbaycan ilə Çin arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluq ifadə edərək, son illər yüksək səviyyəli siyasi dialoqun və qarşılıqlı etimada əsaslanan tərəfdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoymasına mühüm töhfə verdiyini qeyd ediblər. Bu çərçivədə, iki ölkə arasında 2025-ci ildə hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin təsis edilməsinin əlaqələrin daha da möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığı bildirilib.
Azərbaycan Prezidentinin 2025-ci ildə Çinə dövlət səfəri çərçivəsində əldə olunmuş razılaşmaların və imzalanmış sənədlərin müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın genişlənməsinə müstəsna imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, 2027-ci ildə Azərbaycan ilə Çin arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 35 illiyinin qeyd olunacağı vurğulanaraq, bu yubileyin ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişafına təkan verəcəyi qeyd edilib.
Görüş zamanı ticarət, investisiya, nəqliyyat və logistika, enerji təhlükəsizliyi, yaşıl enerji, sənaye, rəqəmsal innovasiyalar, kənd təsərrüfatı, elm, təhsil və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mövcud potensial yüksək qiymətləndirilib. Ölkəmizdə Çin sərmayəsi ilə istehsal müəssisələrinin fəaliyyətinin iqtisadi əməkdaşlığa töhfəsi vurğulanıb. Orta Dəhliz və Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun inkişafı çərçivəsində həyata keçirilən birgə layihələrin strateji əhəmiyyəti qeyd olunub. Ölkələrimiz arasında viza tələbinin aradan qaldırılmasının insanlar arasında təmasların artmasına müsbət töhfə verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. BMT, AQEM, Qoşulmama Hərəkatı və digər çoxtərəfli platformalarda birgə fəaliyyətin perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Çin nümayəndə heyətinin cari ilin may ayında Azərbaycanda keçirilmiş Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasında fəal iştirakından məmnunluq ifadə olunub və bu iştirakın çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verdiyi bildirilib.
Xalqlararası münasibətlərin möhkəmləndirilməsinin vacibliyi vurğulanaraq, təhsil, mədəniyyət, turizm və gənclər arasında mübadilə proqramlarının genişləndirilməsinin uzunmüddətli tərəfdaşlığın inkişafında xüsusi rol oynadığı qeyd edilib.
Bununla yanaşı, regional təhlükəsizlik məsələləri nəzərdən keçirilib. Çin vətəndaşlarının İrandan təxliyəsi üçün göstərilən dəstəyə görə ölkəmizə minnətdarlıq bildirilib.

26 мая министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках рабочей поездки в Нью-Йорк встретился с министром иностранных дел Китая Ваном И.
Medianews.az сообщает, что об этом информировало Министерство иностранных дел (МИД).
Отмечено, что в ходе встречи была выражена благодарность китайской стороне за организацию открытых дискуссий в Совете Безопасности ООН на тему «Сохранение международного мира и безопасности: уважение целей и принципов Устава ООН и укрепление международной системы, основанной на Центре ООН», а также подчеркнута особая важность этой инициативы на фоне существующих глобальных вызовов.
Стороны выразили удовлетворение динамичным развитием отношений между Азербайджаном и Китаем, отметили, что в последние годы высокий уровень политического диалога и партнерство, базирующееся на взаимном доверии, внесли важный вклад в выход отношений на новый этап. В рамках этого подчеркнута важная роль установления всесторонних стратегических партнерских отношений между двумя странами в 2025 году для дальнейшего укрепления связей.
Отмечено, что соглашения и подписанные в рамках государственного визита Президента Азербайджана в Китай в 2025 году документы открывают исключительные возможности для расширения сотрудничества в различных направлениях. Также подчеркнуто, что в 2027 году будет отмечаться 35-летие установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Китаем, и что этот юбилей станет дополнительным стимулом для дальнейшего развития двусторонних связей.
В ходе встречи высоко оценён существующий потенциал для расширения сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, транспорта и логистики, энергетической безопасности, зелёной энергетики, промышленности, цифровых инноваций, сельского хозяйства, науки, образования и гуманитарных областях. Подчеркивалась экономическая значимость деятельности производственных предприятий с китайскими инвестициями в нашей стране. Отмечена стратегическая важность реализуемых совместных проектов в рамках развития Среднего коридора и Международного транспортного маршрута Транскаспийского маршрута. Обращено внимание на то, что отмена визового режима между странами положительно влияет на увеличение контактов между людьми.
Подчёркнута важность продолжения взаимной поддержки и сотрудничества в рамках международных и региональных организаций. Проведён обмен мнениями по перспективам совместной деятельности в ООН, ОБСЕ, Движении непоcрещательства и других многосторонних платформах.
Выразили удовлетворение активным участием китайской делегации в 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации, проведённой в Азербайджане в мае этого года, отметив значимый вклад этого участия в развитие многостороннего сотрудничества.
Подчёркнута важность укрепления межнародных отношений, указана особо важная роль расширения программ обмена в сферах образования, культуры, туризма и молодёжных связей для развития долгосрочного партнёрства.
Кроме того, рассмотрены вопросы региональной безопасности. Выражена благодарность нашей стране за оказанную поддержку при эвакуации граждан Китая из Ирана.
На встрече обсуждались и другие региональные и международные вопросы, представляющие взаимный интерес.