Çində bəzi şirkətlər əməkdaşlarını süni intellektlə
Çində bəzi şirkətlər işdən çıxarılan əməkdaşları əvəz etmək üçün onların rəqəmsal surətlərini yaratmağa başlayıblar.
Medianews.az bu barədə Oxu.Az  istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, işçilər "Colleague Skill" adlı süni intellekt agenti vasitəsilə əvəz olunur. Bu sistem konkret bir şəxsin iş yazışmaları, mesajlarının ekran görüntüləri, iş layihələri və rəsmi sənədləşmələri əsasında təlim keçir. Nəticədə yaradılan süni intellekt modeli həmin şəxsin hətta fərdi ünsiyyət üslubunu da təqlid etmək qabiliyyətini əldə edir.
Yeni texnologiyanın tətbiqi işçilər arasında ciddi narazılığa səbəb olub. Əməkdaşların sözlərinə görə, rəhbərlik əvvəlcə onlardan iş proseslərini və qərarvermə məntiqini mümkün qədər ətraflı izah etmələrini tələb edib. Lakin sonradan həmin şəxslər işdən çıxarılıblar və onların vəzifələri tam şəkildə süni intellektə ötürülüb.

В некоторых компаниях Китая начали создавать цифровые копии уволенных сотрудников, чтобы заменить их.
Medianews.az сообщает об этом со ссылкой на Oxu.Az.
По информации, работников заменяют с помощью искусственного интеллекта под названием "Colleague Skill". Эта система обучается на основе служебной переписки конкретного человека, скриншотов сообщений, рабочих проектов и официальной документации. В результате созданная модель искусственного интеллекта приобретает способность даже имитировать индивидуальный стиль общения этого человека.
Внедрение новой технологии вызвало серьезное недовольство среди сотрудников. По словам работников, руководство сначала потребовало от них максимально подробно объяснить рабочие процессы и логику принятия решений. Однако позже этих людей уволили, и их обязанности полностью передали искусственному интеллекту.