CNN Qərbin İrandakı davranışında nəyə diqqət çəkmişdi?
2025-ci ilin yayında İran ətrafında gərginlik artanda CNN kanalının internet səhifəsi rejim dəyişikliyi çağırışlarını şərh etmiş, Qərbin İran hakimiyyətini necə devirdiyini xatırlatmışdı.
Medianews.az-ın məlumatına görə, həmin yazıda qeyd olunmuşdu ki, İran ABŞ-ın dəstəklədiyi rejim dəyişikliyini bir dəfə dadıb, o müdaxilənin nəticələri bu günə qədər silinməyib: “1953-cü ildə ABŞ Böyük Britaniya ilə birgə İranın demokratik yolla seçilmiş baş naziri Məhəmməd Müsəddiqi devirmək üçün çevriliş təşkil etdi. Müsəddiq ölkənin neft yataqlarını milliləşdirmək niyyətində idi. Bu, ABŞ və Böyük Britaniyanın maraqlarına təhlükə hesab olunurdu, çünki hər iki dövlət Yaxın Şərq neftindən asılı idi.
Neft sənayesinin ələ alınması, yəni milliləşdirmə İranda geniş xalq dəstəyi qazanmışdı, amma bu proses Qərbin maraqlarına uyğun gəlmirdi, ona görə də general Fəzlulla Zahidini baş nazir postuna gətirmək istəyirdilər.
Çevrilişdən öncə ABŞ-ın Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi və Böyük Britaniyanın gizli kəşfiyyat xidməti Müsəddiqə qarşı kampaniya təşkil etdi, saxta məlumatlar, media manipulyasiyaları və təxribatlar vasitəsilə cəmiyyətdə narazılığı artırdılar.
1953-cü ilin yayında ABŞ və Britaniya Müsəddiq əleyhinə qüvvələri birləşdirdi, paytaxt Tehranda geniş etiraz aksiyaları təşkil olundu və prosesə ordu da qoşuldu”.
Məqalədə rəsmi sənədlərə istinadla bildirilirdi ki, çevrilişdən cəmi iki gün sonra ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi yeni baş nazir Fəzlulla Zahidiyə sabitlik yaratmaq üçün gizli şəkildə 5 milyon dollar ayırıb: “ABŞ-ın bu çevrilişdəki rolu illərlə inkar edilsə də, 2013-cü ildə yayılan məxfi sənədlər Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin əməliyyatda birbaşa iştirakını təsdiqlədi. Əslində bu, yeni məlumat deyildi: 2009-cu ildə prezident Barak Obama da ABŞ-ın 1953-cü il çevrilişində iştirak etdiyini açıq etiraf etmişdi.
Müsəddiq devrildikdən sonra ABŞ İran şahını var qüvvəsi ilə dəstəkləməyə başladı. Ancaq ölkədə xarici müdaxiləyə qarşı nifrət dərinləşdi və antiamerikan ovqat on illərlə davam etdi.
1970-ci illərin sonunda milyonlarla iranlı küçələrə çıxaraq ABŞ-ın yaxın müttəfiqi olan şah rejiminə üsyan qaldırdı. Dünyəvi qüvvələr avtoritar idarəçiliyə, islamçılar isə qərbyönlü modernləşmə siyasətinə qarşı çıxırdı. 1979-cu ildə baş vermiş islam inqilabı şah rejiminin sonunu gətirdi. Bununla da Qərbin dəstəklədiyi monarxiya süquta uğradı və İran islam respublikasına çevrildi. Həmin klerikal rejim indiyədək ölkəyə rəhbərlik edir”.

Летом 2025 года, когда напряженность вокруг Ирана возросла, интернет-страница телеканала CNN прокомментировала призывы к смене режима, напомнив, как Запад свергал иранскую власть.
По информации Medianews.az, в той статье отмечалось, что Иран уже однажды испытал на себе поддерживаемую США смену режима, последствия которой не стерлись до сих пор: «В 1953 году США совместно с Великобританией организовали переворот с целью свергнуть демократически избранного премьер-министра Ирана Мохаммеда Моссаддыка. Моссаддык собирался национализировать нефтяные месторождения страны. Это считалось угрозой интересам США и Великобритании, так как обе страны были зависимы от ближневосточной нефти.
Захват нефтяной промышленности, то есть национализация, получил широкую поддержку народа в Иране, однако этот процесс не устраивал западные интересы, поэтому они стремились назначить генерал Фазлуллу Захиди на пост премьер-министра.
До переворота Центральное разведывательное управление США и британская секретная разведка организовали кампанию против Моссаддыка, используя фальшивую информацию, медийные манипуляции и провокации, чтобы усилить недовольство в обществе.
Летом 1953 года США и Британия объединили силы против Моссаддыка, в столице Тегеране были организованы масштабные протесты, к процессу присоединилась армия».
В статье было указано со ссылкой на официальные документы, что всего через два дня после переворота ЦРУ тайно выделило 5 миллионов долларов новому премьер-министру Фазлулле Захиди для создания стабильности: «Роль США в этом перевороте многие годы отрицалась, однако в 2013 году рассекреченные документы подтвердили прямое участие ЦРУ в операции. На самом деле это не было новой информацией: в 2009 году президент Барак Обама открыто признал участие США в перевороте 1953 года.
После свержения Моссаддыка США стали поддерживать иранского шаха всеми силами. Однако в стране усилилась ненависть к иностранному вмешательству, и антиамериканские настроения сохранялись десятилетиями.
В конце 1970-х миллионов иранцев вышли на улицы и восстали против шахского режима, являвшегося близким союзником США. Светские силы выступали против авторитаризма, исламские — против западноориентированной политики модернизации. Исламская революция 1979 года положила конец шахскому режиму. Таким образом, поддерживаемая Западом монархия пала, а Иран превратился в исламскую республику. Этот клерикальный режим руководит страной до сих пор».