CNN Qərbin İrandakı davranışında nəyə diqqət çəkmişdi?
2025-ci ilin yayında İran ətrafında gərginlik artanda CNN kanalının internet səhifəsi rejim dəyişikliyi çağırışlarını şərh etmiş, Qərbin İran hakimiyyətini necə devirdiyini xatırlatmışdı.
Medianews.az-ın məlumatına görə, həmin yazıda qeyd olunmuşdu ki, İran ABŞ-ın dəstəklədiyi rejim dəyişikliyini bir dəfə dadıb, o müdaxilənin nəticələri bu günə qədər silinməyib: “1953-cü ildə ABŞ Böyük Britaniya ilə birgə İranın demokratik yolla seçilmiş baş naziri Məhəmməd Müsəddiqi devirmək üçün çevriliş təşkil etdi. Müsəddiq ölkənin neft yataqlarını milliləşdirmək niyyətində idi. Bu, ABŞ və Böyük Britaniyanın maraqlarına təhlükə hesab olunurdu, çünki hər iki dövlət Yaxın Şərq neftindən asılı idi.
Neft sənayesinin ələ alınması, yəni milliləşdirmə İranda geniş xalq dəstəyi qazanmışdı, amma bu proses Qərbin maraqlarına uyğun gəlmirdi, ona görə də general Fəzlulla Zahidini baş nazir postuna gətirmək istəyirdilər.
Çevrilişdən öncə ABŞ-ın Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi və Böyük Britaniyanın gizli kəşfiyyat xidməti Müsəddiqə qarşı kampaniya təşkil etdi, saxta məlumatlar, media manipulyasiyaları və təxribatlar vasitəsilə cəmiyyətdə narazılığı artırdılar.
1953-cü ilin yayında ABŞ və Britaniya Müsəddiq əleyhinə qüvvələri birləşdirdi, paytaxt Tehranda geniş etiraz aksiyaları təşkil olundu və prosesə ordu da qoşuldu”.
Məqalədə rəsmi sənədlərə istinadla bildirilirdi ki, çevrilişdən cəmi iki gün sonra ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi yeni baş nazir Fəzlulla Zahidiyə sabitlik yaratmaq üçün gizli şəkildə 5 milyon dollar ayırıb: “ABŞ-ın bu çevrilişdəki rolu illərlə inkar edilsə də, 2013-cü ildə yayılan məxfi sənədlər Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin əməliyyatda birbaşa iştirakını təsdiqlədi. Əslində bu, yeni məlumat deyildi: 2009-cu ildə prezident Barak Obama da ABŞ-ın 1953-cü il çevrilişində iştirak etdiyini açıq etiraf etmişdi.
Müsəddiq devrildikdən sonra ABŞ İran şahını var qüvvəsi ilə dəstəkləməyə başladı. Ancaq ölkədə xarici müdaxiləyə qarşı nifrət dərinləşdi və antiamerikan ovqat on illərlə davam etdi.
1970-ci illərin sonunda milyonlarla iranlı küçələrə çıxaraq ABŞ-ın yaxın müttəfiqi olan şah rejiminə üsyan qaldırdı. Dünyəvi qüvvələr avtoritar idarəçiliyə, islamçılar isə qərbyönlü modernləşmə siyasətinə qarşı çıxırdı. 1979-cu ildə baş vermiş islam inqilabı şah rejiminin sonunu gətirdi. Bununla da Qərbin dəstəklədiyi monarxiya süquta uğradı və İran islam respublikasına çevrildi. Həmin klerikal rejim indiyədək ölkəyə rəhbərlik edir”.

What did CNN highlight about the West's behavior in Iran?
When tensions around Iran increased in the summer of 2025, CNN's internet page commented on calls for regime change, recalling how the West overthrew the Iranian government.
According to Medianews.az, the article noted that Iran had already experienced a US-backed regime change once, and the consequences of that intervention have not been erased to this day: “In 1953, the US, together with Great Britain, organized a coup to overthrow Iran's democratically elected Prime Minister Mohammad Mosaddegh. Mosaddegh intended to nationalize the country's oil fields. This was considered a threat to the interests of the US and Great Britain, as both countries were dependent on Middle Eastern oil.
The takeover of the oil industry, that is, nationalization gained broad popular support in Iran, but this process did not suit Western interests, so they wanted to appoint General Fazlullah Zahedi as Prime Minister.
Before the coup, the US Central Intelligence Agency and Great Britain's secret intelligence service organized a campaign against Mosaddegh, increasing public discontent through fake information, media manipulations, and provocations.
In the summer of 1953, the US and Britain united forces against Mosaddegh, organized widespread protests in the capital Tehran, and the army also joined the process.”
The article cited official documents stating that just two days after the coup, the US Central Intelligence Agency secretly allocated 5 million dollars to the new Prime Minister Fazlullah Zahedi to create stability: “Although the US role in this coup was denied for years, secret documents leaked in 2013 confirmed the direct involvement of the Central Intelligence Agency in the operation. In fact, this was not new information: in 2009, President Barack Obama openly admitted that the US participated in the 1953 coup.
After Mosaddegh was overthrown, the US began to support the Shah of Iran with all its might. However, hatred against foreign intervention deepened in the country, and the anti-American mood continued for decades.
At the end of the 1970s, millions of Iranians took to the streets to revolt against the Shah's regime, a close ally of the US. Secular forces opposed authoritarian rule, and Islamists opposed pro-Western modernization policies. The Islamic Revolution of 1979 brought an end to the Shah's regime. This also marked the downfall of the Western-supported monarchy, and Iran turned into an Islamic republic. That clerical regime has been ruling the country ever since.”