Dağıstanda təhlükəli virusla bağlı təcili
Dağıstanda son daşqınlardan sonra infeksiyaların yayılma riski səbəbi ilə hepatit A virusuna qarşı təcili peyvəndləmə başlanıb.
Bu barədə Rusiyanın İstehlakçı Hüquqlarının Müdafiəsi və İnsan Rifahına Nəzarət üzrə Federal Xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, fövqəladə vəziyyət zonalarında əhalinin qorunması məqsədilə epidemioloji göstərişlər əsasında vaksinasiya aparılır.
Qeyd olunur ki, ilk növbədə ictimai iaşə, ticarət və ərzaq təminatı sahəsində çalışanlar, uşaq müəssisələrinin yeməkxana işçiləri, müvəqqəti yerləşdirmə məntəqələrinin sakinləri, həmçinin kommunal xidmət və bərpa işlərində çalışan şəxslər peyvənd olunurlar.
Xatırladaq ki, martın 28-də Dağıstanda güclü yağışlar nəticəsində elektrik və su təchizatında kəsintilər, subasmalar və nəqliyyatın işində problemlər yaranıb, bir sıra rayonlarda fövqəladə vəziyyət rejimi elan edilib./oxu.az

An emergency vaccination against hepatitis A virus has begun in Dagestan due to the risk of infection spread following recent floods.
This was reported by the Federal Service for the Protection of Consumer Rights and Human Welfare of Russia.
It was stated that vaccination is being carried out based on epidemiological indicators in order to protect the population in emergency zones.
It is noted that primarily workers in public catering, trade, and food supply sectors, canteen staff of children's institutions, residents of temporary accommodation centers, as well as personnel working in communal services and restoration work are being vaccinated.
Let us remind that on March 28, due to heavy rains in Dagestan, there were interruptions in electricity and water supply, flooding, and transportation problems; a state of emergency was declared in several districts./oxu.az