DÇ-2026-nın mükafat fondu artırıldı:
FİFA Şurasının Vankuverdə keçirilən iclasında qəbul etdiyi qərara əsasən, turnirin ümumi mükafat fondu 871 milyon dollara (744 milyon avro) çatdırılacaq. Bu, əvvəl açıqlanan məbləğdən 15 faiz çoxdur.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin dekabrında ümumilikdə 727 milyon dollar (621 milyon avro) ayrılacağı bildirilmişdi. Lakin rəsmi açıqlamada qeyd olunduğu kimi, bu məbləğ turnirin kommersiya baxımından uğurlu olması səbəbindən artırılıb.
Büdcənin artırılmasının digər səbəbi isə bəzi iştirakçı ölkələrin vergi ödənişləri və komanda xərcləri səbəbindən maliyyə itkisi ilə üzləşə biləcəkləri ilə bağlı müraciətləri olub.

Countries participating in the 2026 FIFA World Cup will receive more prize money.
Medianews.az reports that representatives of the tournament organizing committee have issued a statement about this.
According to the decision adopted at the FIFA Council meeting held in Vancouver, the total prize fund of the tournament will reach 871 million dollars (744 million euros). This is 15 percent more than the previously announced amount.
It should be recalled that in December 2025, a total of 727 million dollars (621 million euros) was reported to be allocated. However, as stated in the official announcement, this amount has been increased due to the tournament's commercial success.
The other reason for the budget increase was appeals regarding the possibility that some participating countries might face financial losses due to tax payments and team expenses.