Demensiya riskini artıran qidalar
Beyin sağlamlığına mənfi təsir göstərən qidalarla bağlı mütəxəssis rəyi açıqlanıb. Foodinfo.az Sports.kz-ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə dietoloq və qidalanma üzrə mütəxəssis Sofiya Kovanova Aif.ru-ya müsahibəsində danışıb.
Mütəxəssis bildirib ki, qan damarlarının divarlarını zədələyən qidalar beyin fəaliyyətinə xüsusilə mənfi təsir göstərir. Onun sözlərinə görə, bu cür qidalar əsasən şəkərlə, zərərli yağlarla və müxtəlif qatqı maddələri ilə zəngin olur. Kolbasa məmulatları, tezbişən yeməklər və şirniyyatlar bu riskli qidalar sırasındadır.
Kovanova qeyd edib ki, belə qidaların mütəmadi istifadəsi beyin damarlarında qan dövranını zəiflədir. Nəticədə beyin hüceyrələrinin qidalanması pozulur və neyronların bərpa qabiliyyəti azalır. Bu proses zamanla yaddaş zəifləməsi ilə özünü göstərə bilər.
Mütəxəssis vurğulayıb ki, demensiya zamanı yaddaş, düşünmə, nitq və məkan oriyentasiyası kimi idrak funksiyaları tədricən zəifləyir. Bu xəstəlik üçün hazırda universal müalicə üsulu mövcud deyil. Buna görə də profilaktika xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Onun sözlərinə görə, demensiyanın yaranmasında təsir göstərilə bilən risk amilləri mövcuddur və düzgün qidalanma bunların başında gəlir. Sağlam qida rasionu beyin damarlarının qorunmasına kömək edir. Dietoloq əlavə edib ki, gündəlik menyuda təbii və az işlənmiş məhsullara üstünlük verilməlidir.
Mütəxəssis balanslı qidalanmanın yaddaşın və ümumi beyin sağlamlığının qorunmasında mühüm rol oynadığını xüsusi olaraq vurğulayıb.

Продукты, увеличивающие риск деменции
Был опубликован экспертный обзор о продуктах питания, негативно влияющих на здоровье мозга. Ссылаясь на Sports.kz, Foodinfo.az сообщает, что об этом в интервью Aif.ru рассказала диетолог и специалист по питанию София Кованова.
Эксперт отметила, что продукты, повреждающие стенки кровеносных сосудов, особенно негативно влияют на работу мозга. По её словам, такие продукты в основном богаты сахаром, вредными жирами и различными добавками. К числу этих опасных продуктов относятся колбасные изделия, быстрое питание и сладости.
Кованова заявила, что регулярное употребление таких продуктов ослабляет кровообращение в сосудах мозга. В результате питание мозговых клеток нарушается, и уменьшается способность нейронов к восстановлению. Этот процесс со временем может проявиться ухудшением памяти.
Эксперт подчеркнула, что при деменции постепенно ослабевают когнитивные функции, такие как память, мышление, речь и пространственная ориентация. В настоящее время для этого заболевания не существует универсального метода лечения. Поэтому профилактика имеет особое значение.
По её словам, существуют факторы риска, способные способствовать развитию деменции, и правильное питание стоит во главе этих факторов. Здоровый рацион помогает защитить сосуды мозга. Диетолог добавила, что в ежедневном меню следует отдавать предпочтение натуральным и малообработанным продуктам.
Эксперт особо подчеркнула важную роль сбалансированного питания в сохранении памяти и общего здоровья мозга.