Demensiya riskini artıran qidalar
Beyin sağlamlığına mənfi təsir göstərən qidalarla bağlı mütəxəssis rəyi açıqlanıb. Foodinfo.az Sports.kz-ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə dietoloq və qidalanma üzrə mütəxəssis Sofiya Kovanova Aif.ru-ya müsahibəsində danışıb.
Mütəxəssis bildirib ki, qan damarlarının divarlarını zədələyən qidalar beyin fəaliyyətinə xüsusilə mənfi təsir göstərir. Onun sözlərinə görə, bu cür qidalar əsasən şəkərlə, zərərli yağlarla və müxtəlif qatqı maddələri ilə zəngin olur. Kolbasa məmulatları, tezbişən yeməklər və şirniyyatlar bu riskli qidalar sırasındadır.
Kovanova qeyd edib ki, belə qidaların mütəmadi istifadəsi beyin damarlarında qan dövranını zəiflədir. Nəticədə beyin hüceyrələrinin qidalanması pozulur və neyronların bərpa qabiliyyəti azalır. Bu proses zamanla yaddaş zəifləməsi ilə özünü göstərə bilər.
Mütəxəssis vurğulayıb ki, demensiya zamanı yaddaş, düşünmə, nitq və məkan oriyentasiyası kimi idrak funksiyaları tədricən zəifləyir. Bu xəstəlik üçün hazırda universal müalicə üsulu mövcud deyil. Buna görə də profilaktika xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Onun sözlərinə görə, demensiyanın yaranmasında təsir göstərilə bilən risk amilləri mövcuddur və düzgün qidalanma bunların başında gəlir. Sağlam qida rasionu beyin damarlarının qorunmasına kömək edir. Dietoloq əlavə edib ki, gündəlik menyuda təbii və az işlənmiş məhsullara üstünlük verilməlidir.
Mütəxəssis balanslı qidalanmanın yaddaşın və ümumi beyin sağlamlığının qorunmasında mühüm rol oynadığını xüsusi olaraq vurğulayıb.

Foods that increase the risk of dementia
An expert opinion has been revealed regarding foods that negatively affect brain health. Foodinfo.az, citing Sports.kz, reports that dietitian and nutrition specialist Sofiya Kovanova spoke about this in an interview with Aif.ru.
The specialist stated that foods that damage the walls of blood vessels particularly negatively affect brain function. According to her, such foods are mainly rich in sugar, harmful fats, and various additives. Sausage products, fast foods, and sweets are among these risky foods.
Kovanova noted that regular consumption of such foods weakens blood circulation in the brain vessels. As a result, the nutrition of brain cells is disrupted, and the regenerative ability of neurons decreases. Over time, this process may manifest itself as memory impairment.
The expert emphasized that in dementia, cognitive functions such as memory, thinking, speech, and spatial orientation gradually weaken. There is currently no universal treatment method available for this disease. Therefore, prevention is of special importance.
According to her, there are risk factors that can influence the development of dementia, and proper nutrition is at the forefront of these. A healthy diet helps protect the brain vessels. The dietitian added that priority should be given to natural and minimally processed products in the daily menu.
The specialist specifically emphasized that balanced nutrition plays an important role in protecting memory and overall brain health.