Dənizdə 3 saatlıq axtarış:
Aralıq dənizində hərəkətdə olan "Safir Şahzadə" kruiz gəmisinin heyəti dənizdə görünən xilasedici jiletlərdən sonra həyəcan siqnalı verib. Başlanan axtarış əməliyyatı zamanı 3 saat ərzində 5 nəfərin meyiti sudan çıxarılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə 21 aprel axşam saatlarında qeydə alınıb.
Heyət əvvəlcə suda narıncı cisim görüb, bunun xilasedici jilet olduğu müəyyən edildikdən sonra gəmi istiqamətini dəyişərək hadisə yerinə yönəlib. Qısa müddətdə ilk meyit aşkarlanıb, daha sonra əməliyyat genişləndirilib.
Məlumata görə, təxminən 3 saat davam edən axtarış nəticəsində ümumilikdə 5 nəfərin cansız bədəni tapılıb. Gəmi kapitanı əməliyyatın başa çatdığını bildirib.
Hadisə şahidlərindən biri baş verənləri “çox sarsıdıcı” adlandıraraq, sərnişinlərin şok keçirdiyini deyib.
İlkin ehtimallara görə, meyitlərin qeyri-qanuni miqrantlara aid olduğu düşünülür. Hadisə zamanı gəmi İspaniya ilə Şimali Afrika arasında olub və növbəti gün Kartaxena limanına yan alıb.

3-hour search at sea:
The crew of the "Safir Shahzade" cruise ship moving in the Mediterranean Sea gave an alarm signal after seeing life jackets in the sea. During the search operation that started, the bodies of 5 people were recovered from the water within 3 hours.
Medianews.az reports that the incident was recorded in the evening hours of April 21.
The crew initially saw an orange object in the water, and after determining it was a life jacket, the ship changed direction and headed to the scene of the incident. The first body was discovered shortly after, and then the operation was expanded.
According to the information, as a result of the approximately 3-hour search, a total of 5 dead bodies were found. The ship's captain stated that the operation was completed.
One of the witnesses of the incident described what happened as "very shocking," saying that the passengers were in shock.
According to initial assumptions, the bodies are believed to belong to illegal migrants. The incident occurred while the ship was between Spain and North Africa and docked at the port of Cartagena the next day.