Dənizdə 3 saatlıq axtarış:
Aralıq dənizində hərəkətdə olan "Safir Şahzadə" kruiz gəmisinin heyəti dənizdə görünən xilasedici jiletlərdən sonra həyəcan siqnalı verib. Başlanan axtarış əməliyyatı zamanı 3 saat ərzində 5 nəfərin meyiti sudan çıxarılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə 21 aprel axşam saatlarında qeydə alınıb.
Heyət əvvəlcə suda narıncı cisim görüb, bunun xilasedici jilet olduğu müəyyən edildikdən sonra gəmi istiqamətini dəyişərək hadisə yerinə yönəlib. Qısa müddətdə ilk meyit aşkarlanıb, daha sonra əməliyyat genişləndirilib.
Məlumata görə, təxminən 3 saat davam edən axtarış nəticəsində ümumilikdə 5 nəfərin cansız bədəni tapılıb. Gəmi kapitanı əməliyyatın başa çatdığını bildirib.
Hadisə şahidlərindən biri baş verənləri “çox sarsıdıcı” adlandıraraq, sərnişinlərin şok keçirdiyini deyib.
İlkin ehtimallara görə, meyitlərin qeyri-qanuni miqrantlara aid olduğu düşünülür. Hadisə zamanı gəmi İspaniya ilə Şimali Afrika arasında olub və növbəti gün Kartaxena limanına yan alıb.

3 часа поисков в море:
Экипаж круизного судна "Сафир Шахзаде", движущегося в Средиземном море, после обнаружения спасательных жилетов в море подал сигнал тревоги. В ходе поисковой операции в течение 3 часов были извлечены из воды тела 5 человек.
Как сообщает Medianews.az, инцидент произошел вечером 21 апреля.
Экипаж сначала заметил в воде оранжевый предмет, который после определения оказался спасательным жилетом, после чего судно изменило курс и направилось в место происшествия. Вскоре был найден первый труп, затем операция была расширена.
По информации, в результате поисков, длившихся около 3 часов, было найдено всего 5 тел погибших. Капитан судна сообщил о завершении операции.
Один из свидетелей назвал случившееся «очень шокирующим» и отметил, что пассажиры пребывали в шоке.
По предварительным данным, считается, что найденные тела принадлежат незаконным мигрантам. Инцидент произошел между Испанией и Северной Африкой, а на следующий день судно пришло в порт Картахена.