Doktor Mehmet Öz amerikalılara səsləndi:
ABŞ-də federal sığorta qurumunun (Medicare və Medicaid xidmətlərinin) rəhbəri olan professor Mehmet Öz ölkə vətəndaşlarına müraciət edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, ABŞ-də qızılca infeksiyasına yoluxmaların sürətlə artdığını vurğulayan Mehmet Öz əhalini peyvənd olunmağa səsləyib.
O bildirib ki, yoluxmaların artması ABŞ-ni qızılcanın aradan qaldırıldığı ölkə statusunu itirmək riski ilə üz-üzə qoyur.
Mehmet Öz deyib ki, problemin həlli yolu var, bu da peyvəndlənməkdən keçir: “Ona görə xahiş edirəm peyvənd olunun. Qızılca məhz peyvənd edilməli xəstəliklərdəndir. Medicare və Medicaid proqramları çərçivəsində qızılca peyvəndi tam şəkildə qarşılanacaq və amerikalıların peyvəndə çıxışında heç bir maneə olmayacaq”.
Hazırda ABŞ-nin Cənubi Karolina ştatında yüzlərlə yoluxmanı əhatə edən qızılca ocağı Texas ştatında 2025-ci ildə qeydə alınmış epidemiyanı ötüb. Yuta və Arizona ştatlarının sərhəd bölgəsində də yoluxma halları aşkarlanıb. Bir sıra digər ştatlarda da təsdiqlənmiş qızılca halları var.
Yoluxmaların əsasən uşaqlar arasında yayılması ictimai səhiyyə mütəxəssislərini narahat edir.
Ekspertlər bildirirlər ki, bir vaxtlar ABŞ-də faktiki olaraq aradan qaldırılmış sayılan qızılcanın yenidən yayılmasında peyvəndlərə ictimai etimadın azalması mühüm rol oynayır.
Rəsmi məlumatlara görə, ölkədə peyvəndlənmə səviyyəsi düşür, peyvənddən imtinaların sayı tarixi maksimuma çatıb.
ABŞ-də qızılca ilə yanaşı göy öskürək kimi peyvəndlə qarşısı alına bilən xəstəlik də sürətlə yayılır.

Профессор Мехмет Оз, глава федерального страхового учреждения США (службы Medicare и Medicaid), обратился к гражданам страны.
По информации Medianews.az, Мехмет Оз подчеркнул стремительный рост числа случаев заражения корью в США и призвал население к вакцинации.
Он заявил, что рост заражений ставит США под угрозу потерять статус страны, в которой корь ликвидирована.
Мехмет Оз сказал, что существует путь решения проблемы, который заключается в вакцинации: «Поэтому прошу всех вакцинироваться. Корь является одной из болезней, которые обязательно нужно вакцинировать. В рамках программ Medicare и Medicaid вакцинация против кори будет полностью покрыта, и для американцев не будет никаких препятствий к доступу к вакцинации».
В настоящее время очаг корь с сотнями заражений в штате Южная Каролина превысил эпидемию, зарегистрированную в 2025 году в штате Техас. В приграничных регионах штатов Юта и Аризона также зафиксированы случаи заражения. В ряде других штатов подтверждены случаи кори.
Распространение заражений преимущественно среди детей вызывает беспокойство у специалистов в области общественного здравоохранения.
Эксперты отмечают, что важную роль в повторном распространении кори, ранее практически ликвидированной в США, играет снижение общественного доверия к вакцинациям.
По официальным данным, уровень вакцинации в стране снижается, число отказов от прививок достигло исторического максимума.
В США наряду с корью быстро распространяется также коклюш — болезнь, которую можно предотвратить с помощью вакцинации.