Doktor Mehmet Öz amerikalılara səsləndi:
ABŞ-də federal sığorta qurumunun (Medicare və Medicaid xidmətlərinin) rəhbəri olan professor Mehmet Öz ölkə vətəndaşlarına müraciət edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, ABŞ-də qızılca infeksiyasına yoluxmaların sürətlə artdığını vurğulayan Mehmet Öz əhalini peyvənd olunmağa səsləyib.
O bildirib ki, yoluxmaların artması ABŞ-ni qızılcanın aradan qaldırıldığı ölkə statusunu itirmək riski ilə üz-üzə qoyur.
Mehmet Öz deyib ki, problemin həlli yolu var, bu da peyvəndlənməkdən keçir: “Ona görə xahiş edirəm peyvənd olunun. Qızılca məhz peyvənd edilməli xəstəliklərdəndir. Medicare və Medicaid proqramları çərçivəsində qızılca peyvəndi tam şəkildə qarşılanacaq və amerikalıların peyvəndə çıxışında heç bir maneə olmayacaq”.
Hazırda ABŞ-nin Cənubi Karolina ştatında yüzlərlə yoluxmanı əhatə edən qızılca ocağı Texas ştatında 2025-ci ildə qeydə alınmış epidemiyanı ötüb. Yuta və Arizona ştatlarının sərhəd bölgəsində də yoluxma halları aşkarlanıb. Bir sıra digər ştatlarda da təsdiqlənmiş qızılca halları var.
Yoluxmaların əsasən uşaqlar arasında yayılması ictimai səhiyyə mütəxəssislərini narahat edir.
Ekspertlər bildirirlər ki, bir vaxtlar ABŞ-də faktiki olaraq aradan qaldırılmış sayılan qızılcanın yenidən yayılmasında peyvəndlərə ictimai etimadın azalması mühüm rol oynayır.
Rəsmi məlumatlara görə, ölkədə peyvəndlənmə səviyyəsi düşür, peyvənddən imtinaların sayı tarixi maksimuma çatıb.
ABŞ-də qızılca ilə yanaşı göy öskürək kimi peyvəndlə qarşısı alına bilən xəstəlik də sürətlə yayılır.

Doctor Mehmet Oz addressed the Americans:
Professor Mehmet Öz, head of the federal insurance agency (Medicare and Medicaid services) in the USA, has addressed the citizens of the country.
According to Medianews.az, Mehmet Öz emphasized the rapid increase in measles infections in the USA and called on the population to get vaccinated.
He stated that the increase in infections poses a risk of the USA losing its status as a country where measles has been eradicated.
Mehmet Öz said that there is a solution to the problem, which is to get vaccinated: “Therefore, I kindly ask you to get vaccinated. Measles is indeed one of the diseases that must be vaccinated against. Within the framework of Medicare and Medicaid programs, the measles vaccine will be fully covered and there will be no obstacles for Americans to access the vaccine.”
Currently, the measles outbreak covering hundreds of infections in the state of South Carolina has surpassed the epidemic recorded in Texas in 2025. Cases have also been identified near the border areas of Utah and Arizona. Confirmed measles cases exist in several other states as well.
The widespread infections mainly among children are causing concern among public health experts.
Experts say that the decrease in public trust in vaccines plays an important role in the re-emergence of measles, which was once practically eliminated in the USA.
According to official data, the vaccination rate in the country is declining and the number of refusals to get vaccinated has reached a historic maximum.
Alongside measles, whooping cough, another vaccine-preventable disease, is also spreading rapidly in the USA.