DTX-nin yaxaladığı şəxslər “Krokus Siti Holl”da qırğın törətmiş qrupun üzvləridir
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) 27 yanvar məlumatına görə, xarici ölkənin Azərbaycandakı səfirliyinə qarşı terror hücumuna hazırlaşan şəxslər həbs ediliblər: “Əməliyyat-istintaq tədbirləri zamanı Azərbaycan vətəndaşları - 2000-ci il təvəllüdlü, “Abu Zər əl-Mühacir” dini ləqəbli Quliyev İlqar İlham oğlu, 2005-ci il təvəllüdlü, “Abdurəşid” dini ləqəbli Piriyev Amin Elşad oğlu və 2005-ci il təvəllüdlü, “Abdurrahman əl-Azəri” dini ləqəbli Əlizadə Elvin Sənan oğlunun dini düşmənçilik zəminində Bakı şəhərində xarici ölkənin səfirliyinə terror hücumu törətməyə hazırlıq görmələrinə əsaslı şübhələr yaranıb. Tutulan şəxslər İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Xorasan” silahlı qruplaşmasının üzvləri ilə cinayət əlaqəsinə girərək, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında xarici dövlətin Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinə terror hücumu etmək üçün silah qismində istifadə edilən predmetlər əldə edib səfirliyin yerləşdiyi əraziyə yaxınlaşarkən saxlanıblar.
İlqar Quliyev, Amin Piriyev və Elvin Əlizadə Cinayət Məcəlləsinin 28, 214.2.1, 28, 214.2.3 və 28, 214.2.6 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən, silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə, dini düşmənçilik zəminində terrorçuluğa hazırlıq) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib, barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Medianews.az İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Xorasan” silahlı qruplaşması haqda məlumat almaq üçün politoloq Xaqani Cəfərliyə müraciət edib.
Bu nə qruplaşmadır? Nə vaxt, harada yaranıb? Hansı terror əməliyyatlarını həyata keçirib? Azərbaycanda əvvəllər də bu qruplaşmanın üzvləri tutulubmu?
Saytın suallarını cavablandıran X.Cəfərli deyib ki, 2024-cü ilin martında Rusiya paytaxtı Moskva ətrafında, Moskva vilayətinə daxil olan Krasnoqorsk şəhərindəki “Krokus Siti Holl”un (Crocus City Hall) Müslüm Maqomayev adına konsert zalında terror aktı həyata keçirən də İŞİD-in “Vilayəti-Xorasan” qruplaşması olub: “Həmin dəhşətli terror “Vilayəti-Xorasan”ın postsovet məkanını da öz fəaliyyət dairəsinə daxil etdiyini göstərdi. Ona qədər bu qruplaşma əsasən Əfqanıstan, Pakistan, İran və Mərkəzi Asiyaya yönəlik fəaliyyət göstərirdi. Son illər isə daha geniş coğrafiyaya yayılmağa başlayıb. Rusiyanın daxilində təşkilatlanması haqqında iddialar var. Hətta artıq Rusiya və Cənubi Qafqazla bağlı İŞİD terror təşkilatının ayrıca “Vilayəti-Qafqaz” qolunun yaradıldığı barədə də xəbərlər dolaşır. Bu qruplaşmanın Azərbaycanda kök atmağa başlaması təəccüblü olmamalıdır. Sosial şəbəkələrdə vahid xilafət - “islam xilafəti, “türk-islam xilafəti” təbliğatı tüğyan edir”.
X.Cəfərli vurğulayıb ki, bu təbliğatın hökmən əməli addımlar doğuracağı gözlənilən olmalıdır: “Biz dəqiq bilmirik Azərbaycan üçün çox təhlükəli bu məsələyə qarşı mübarizə hansı səviyyədədir. Azərbaycanın təhlükəsizlik doktrinasında, təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyət strategiyasında bu təhlükə ilə mübarizə ön plana çıxarılmalıdır. Əks halda ağır hadisələrlə üzləşə bilərik. Xüsusilə Rusiyanın zəifləməsi nəticəsində Şimali Qafqazda İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Qafqaz” qolunun güclənəcəyini proqnozlaşdırmaq mümkündür. Qətərin Türkiyə üzərindən türk dövlətlərinə, o cümlədən Azərbaycana ixrac etdiyi “Müsəlman qardaşları”na qarşı da sərt tədbirlər görülməlidir. Çünki bu gün İŞİD və digər terror təşkilatlarının fəaliyyətinə münbit şəraiti də onların güclü təbliğatı yaradır”.
“Krokus Siti Holl”un Müslüm Maqomayev adına konsert zalında terror aktı 2024-cü il martın 22-də törədilib. Koordinasiyalı hücum zamanı bir neçə silahlı cani salona toplaşan insanlara kütləvi atəş açıb və məkanı yandırmaq üçün yandırıcı vasitələrdən istifadə edib. 149 nəfərin ölümü, 1 nəfərin itkin düşməsi, 609 nəfərin yaralanması ilə nəticələnən terrora görə məsuliyyəti İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Xorasan” silahlı qruplaşması öz üzərinə götürüb.
“Krokus Siti Holl”dakı qətliama görə ümumilikdə 19 nəfər həbs olunub. Onlardan 4-ü cinayəti birbaşa yerinə yetirməkdə, qalanları isə onlarla əlbir olmaqda ittiham edilir. Cinayəti birbaşa yerinə yetirməkdə təqsirləndirilən 4 nəfər Tacikistan vətəndaşıdır. 2025-ci ilin yayında Moskvada hərbi məhkəmədə başlanan məhkəmə prosesi hələ davam edir.

По информации Службы государственной безопасности (СГБ) от 27 января, были задержаны лица, готовившие террористическую атаку на посольство иностранного государства в Азербайджане: «В ходе оперативно-следственных мероприятий были установлены основания подозревать граждан Азербайджана — Илгара Ильхама оглу Гулиева 2000 года рождения с религиозным прозвищем "Абу Зар аль-Муджахид", Амина Эльшада оглу Пириева 2005 года рождения с религиозным прозвищем "Абдурешид" и Элвина Санана оглу Ализода 2005 года рождения с религиозным прозвищем "Абдуррахман аль-Азери" — в подготовке террористического акта на посольство иностранного государства в городе Баку, совершенного на религиозной основе вражды. Задержанные лица связались с членами вооруженной группировки "Вилаят-Хорасан" террористической организации ИГИЛ и в составе заранее сговорившейся группы приобрели предметы, используемые в качестве оружия, и были задержаны при приближении к территории, где расположено посольство этого государства в Азербайджане.»
Илгар Гулиев, Амин Пириев и Элвин Ализода привлечены к уголовной ответственности по статьям 28, 214.2.1, 28, 214.2.3 и 28, 214.2.6 Уголовного кодекса (подготовка к терроризму на религиозной почве группой лиц по предварительному сговору с использованием предметов, применяемых в качестве оружия), в отношении них по решению суда избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Medianews.az обратился к политологу Хагани Джафарли для получения информации о вооруженной группировке "Вилаят-Хорасан" террористической организации ИГИЛ.
Что это за группировка? Когда и где она возникла? Какие террористические операции она осуществляла? Были ли ранее задержания членов этой группировки в Азербайджане?
Отвечая на вопросы сайта, Х. Джафарли сообщил, что в марте 2024 года террористический акт, совершённый в концертном зале им. Муслима Магомаева в "Крокус Сити Холл" в городе Красногорске Московской области под Москвой, также был совершен группировкой "Вилаят-Хорасан" ИГИЛ: «Этот ужасный теракт показал, что "Вилаят-Хорасан" включил постсоветское пространство в сферу своей деятельности. До этого группировка в основном действовала в Афганистане, Пакистане, Иране и Центральной Азии. В последние годы она стала распространять свою деятельность на более широкую географию. Существуют утверждения о ее организационной деятельности внутри России. Ходят даже слухи о создании отдельного филиала ИГИЛ - "Вилаят-Грозный", связанного с Россией и Закавказьем. Не следует удивляться, что эта группировка начала укореняться в Азербайджане. В социальных сетях распространяется пропаганда единого халифата — "исламского халифата", "турецко-исламского халифата".»
Х. Джафарли подчеркнул, что эта пропаганда несомненно приведет к практическим шагам: «Мы точно не знаем, на каком уровне ведется борьба Азербайджана с этой чрезвычайно опасной для страны проблемой. В доктрине безопасности Азербайджана и в стратегии работы органов безопасности эта угроза должна быть выведена в приоритет. В противном случае мы можем столкнуться с тяжелыми происшествиями. Особенно с ослаблением России можно прогнозировать усиление филиала ИГИЛ "Вилаят-Грозный" на Северном Кавказе. Следует также принимать строгие меры против "Братьев-мусульман", которых Катар через Турцию экспортирует в тюркские государства, в том числе и в Азербайджан. Потому что сегодня благоприятные условия для деятельности ИГИЛ и других террористических организаций создаёт их мощная пропаганда.»
Террористический акт в концертном зале им. Муслима Магомаева "Крокус Сити Холл" был совершен 22 марта 2024 года. В ходе скоординированной атаки несколько вооружённых преступников открыли массовый огонь по собравшимся зрителям и использовали зажигательные средства для поджога помещения. Ответственность за этот теракт, в результате которого погибло 149 человек, один числится пропавшим без вести, а 609 получили ранения, взяла на себя вооружённая группировка "Вилаят-Хорасан" террористической организации ИГИЛ.
Всего по делу о резне в "Крокус Сити Холл" арестованы 19 человек. Из них 4 обвиняются непосредственно в совершении преступления, остальные — в соучастии. Четыре обвиняемых, непосредственно совершавших преступление, являются гражданами Таджикистана. Судебный процесс в военном суде Москвы, начавшийся летом 2025 года, продолжается.
Владельцем "Крокус Сити Холл" является азербайджанский бизнесмен, проживающий в России, президент компании "Крокус Групп" Араз Агаларов.