DTX-nin yaxaladığı şəxslər “Krokus Siti Holl”da qırğın törətmiş qrupun üzvləridir
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) 27 yanvar məlumatına görə, xarici ölkənin Azərbaycandakı səfirliyinə qarşı terror hücumuna hazırlaşan şəxslər həbs ediliblər: “Əməliyyat-istintaq tədbirləri zamanı Azərbaycan vətəndaşları - 2000-ci il təvəllüdlü, “Abu Zər əl-Mühacir” dini ləqəbli Quliyev İlqar İlham oğlu, 2005-ci il təvəllüdlü, “Abdurəşid” dini ləqəbli Piriyev Amin Elşad oğlu və 2005-ci il təvəllüdlü, “Abdurrahman əl-Azəri” dini ləqəbli Əlizadə Elvin Sənan oğlunun dini düşmənçilik zəminində Bakı şəhərində xarici ölkənin səfirliyinə terror hücumu törətməyə hazırlıq görmələrinə əsaslı şübhələr yaranıb. Tutulan şəxslər İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Xorasan” silahlı qruplaşmasının üzvləri ilə cinayət əlaqəsinə girərək, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında xarici dövlətin Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinə terror hücumu etmək üçün silah qismində istifadə edilən predmetlər əldə edib səfirliyin yerləşdiyi əraziyə yaxınlaşarkən saxlanıblar.
İlqar Quliyev, Amin Piriyev və Elvin Əlizadə Cinayət Məcəlləsinin 28, 214.2.1, 28, 214.2.3 və 28, 214.2.6 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən, silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə, dini düşmənçilik zəminində terrorçuluğa hazırlıq) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib, barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Medianews.az İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Xorasan” silahlı qruplaşması haqda məlumat almaq üçün politoloq Xaqani Cəfərliyə müraciət edib.
Bu nə qruplaşmadır? Nə vaxt, harada yaranıb? Hansı terror əməliyyatlarını həyata keçirib? Azərbaycanda əvvəllər də bu qruplaşmanın üzvləri tutulubmu?
Saytın suallarını cavablandıran X.Cəfərli deyib ki, 2024-cü ilin martında Rusiya paytaxtı Moskva ətrafında, Moskva vilayətinə daxil olan Krasnoqorsk şəhərindəki “Krokus Siti Holl”un (Crocus City Hall) Müslüm Maqomayev adına konsert zalında terror aktı həyata keçirən də İŞİD-in “Vilayəti-Xorasan” qruplaşması olub: “Həmin dəhşətli terror “Vilayəti-Xorasan”ın postsovet məkanını da öz fəaliyyət dairəsinə daxil etdiyini göstərdi. Ona qədər bu qruplaşma əsasən Əfqanıstan, Pakistan, İran və Mərkəzi Asiyaya yönəlik fəaliyyət göstərirdi. Son illər isə daha geniş coğrafiyaya yayılmağa başlayıb. Rusiyanın daxilində təşkilatlanması haqqında iddialar var. Hətta artıq Rusiya və Cənubi Qafqazla bağlı İŞİD terror təşkilatının ayrıca “Vilayəti-Qafqaz” qolunun yaradıldığı barədə də xəbərlər dolaşır. Bu qruplaşmanın Azərbaycanda kök atmağa başlaması təəccüblü olmamalıdır. Sosial şəbəkələrdə vahid xilafət - “islam xilafəti, “türk-islam xilafəti” təbliğatı tüğyan edir”.
X.Cəfərli vurğulayıb ki, bu təbliğatın hökmən əməli addımlar doğuracağı gözlənilən olmalıdır: “Biz dəqiq bilmirik Azərbaycan üçün çox təhlükəli bu məsələyə qarşı mübarizə hansı səviyyədədir. Azərbaycanın təhlükəsizlik doktrinasında, təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyət strategiyasında bu təhlükə ilə mübarizə ön plana çıxarılmalıdır. Əks halda ağır hadisələrlə üzləşə bilərik. Xüsusilə Rusiyanın zəifləməsi nəticəsində Şimali Qafqazda İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Qafqaz” qolunun güclənəcəyini proqnozlaşdırmaq mümkündür. Qətərin Türkiyə üzərindən türk dövlətlərinə, o cümlədən Azərbaycana ixrac etdiyi “Müsəlman qardaşları”na qarşı da sərt tədbirlər görülməlidir. Çünki bu gün İŞİD və digər terror təşkilatlarının fəaliyyətinə münbit şəraiti də onların güclü təbliğatı yaradır”.
“Krokus Siti Holl”un Müslüm Maqomayev adına konsert zalında terror aktı 2024-cü il martın 22-də törədilib. Koordinasiyalı hücum zamanı bir neçə silahlı cani salona toplaşan insanlara kütləvi atəş açıb və məkanı yandırmaq üçün yandırıcı vasitələrdən istifadə edib. 149 nəfərin ölümü, 1 nəfərin itkin düşməsi, 609 nəfərin yaralanması ilə nəticələnən terrora görə məsuliyyəti İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Xorasan” silahlı qruplaşması öz üzərinə götürüb.
“Krokus Siti Holl”dakı qətliama görə ümumilikdə 19 nəfər həbs olunub. Onlardan 4-ü cinayəti birbaşa yerinə yetirməkdə, qalanları isə onlarla əlbir olmaqda ittiham edilir. Cinayəti birbaşa yerinə yetirməkdə təqsirləndirilən 4 nəfər Tacikistan vətəndaşıdır. 2025-ci ilin yayında Moskvada hərbi məhkəmədə başlanan məhkəmə prosesi hələ davam edir.

The individuals caught by the State Security Service are members of the group that committed a massacre at "Crocus City Hall."
According to the information from the State Security Service (DSS) on January 27, individuals preparing a terrorist attack against the embassy of a foreign country in Azerbaijan have been arrested: "During the operational-investigative measures, Azerbaijani citizens - born in 2000, Ilgar Ilham oglu Guliyev, religiously nicknamed "Abu Zar al-Muhajir," born in 2005, Amin Elshad oglu Piriyev, religiously nicknamed "Abdurashid," and born in 2005, Elvin Sanan oglu Alizade, religiously nicknamed "Abdurrahman al-Azeri," were reasonably suspected of preparing a terrorist attack against a foreign country's embassy in Baku on the grounds of religious hostility. The detained individuals were in criminal contact with members of the ISIS terrorist organization's armed group "Wilayat Khorasan" and, acting as a coordinated group, obtained objects used as weapons for the purpose of a terrorist attack against a foreign state's embassy in the Republic of Azerbaijan and were detained approaching the area where the embassy is located."
Ilgar Guliyev, Amin Piriyev, and Elvin Alizade have been held criminally responsible under Articles 28, 214.2.1, 28, 214.2.3, and 28, 214.2.6 of the Criminal Code (preparation for terrorism on religious hostility grounds by a group of persons acting in concert, using objects used as weapons) and detained pending court decision.
Medianews.az contacted political analyst Khagani Jafarli to obtain information about the ISIS terrorist organization's "Wilayat Khorasan" armed group.
What kind of group is this? When and where was it established? What terrorist operations has it carried out? Have members of this group been arrested previously in Azerbaijan?
Responding to the site's questions, Kh. Jafarli said that in March 2024, the ISIS "Wilayat Khorasan" group carried out a terrorist attack at the Muslim Magomayev Concert Hall in the "Crocus City Hall" in Krasnogorsk city, part of Moscow region near Russia's capital Moscow: "This horrific terror showed that 'Wilayat Khorasan' had also included the post-Soviet space in its sphere of activity. Prior to that, this group mainly operated in Afghanistan, Pakistan, Iran, and Central Asia. In recent years, it has begun spreading to a wider geography. There are claims about its organization within Russia. There are even reports that the ISIS terrorist organization has created a separate 'Wilayat Caucasus' branch related to Russia and the South Caucasus. It should not be surprising that this group is starting to take root in Azerbaijan. Social networks are saturated with propaganda of a unified caliphate — 'Islamic Caliphate,' 'Turk-Islamic Caliphate'."
Kh. Jafarli emphasized that this propaganda is expected to certainly lead to operational actions: "We do not know exactly at what level Azerbaijan is fighting this very dangerous issue. In Azerbaijan's security doctrine and the strategic activities of its security agencies, combating this threat should be prioritized. Otherwise, we could face serious incidents. Especially due to Russia’s weakening, it is possible to predict the strengthening of the ISIS terrorist organization's 'Wilayat Caucasus' branch in the North Caucasus. Strict measures should also be taken against the 'Muslim Brotherhood' exported by Qatar to Turkic states via Turkey, including Azerbaijan. Because today, strong propaganda creates favorable conditions for the activity of ISIS and other terrorist organizations."
The terrorist attack at the Muslim Magomayev Concert Hall in "Crocus City Hall" occurred on March 22, 2024. During the coordinated attack, several armed criminals opened mass fire on the people gathered in the hall and used incendiary devices to set the venue on fire. The attack resulted in the death of 149 people, one person missing, and 609 injured. Responsibility for the terror was claimed by ISIS's "Wilayat Khorasan" armed group.
In total, 19 people have been arrested for the massacre in "Crocus City Hall." Four of them are accused of directly carrying out the crime, while the rest are accused of collaborating with them. The four suspects accused of directly carrying out the crime are citizens of Tajikistan. The trial, which began in summer 2025 at the military court in Moscow, is ongoing.
The owner of "Crocus City Hall" is Azerbaijani businessman Araz Agalarov, president of the "Crocus Group," living in Russia.