Duma yenilənəcək - İndiki qüvvələr nisbəti
Rusiyanın Mərkəzi Seçki Komissiyası Federal Məclisin (parlamentin) aşağı palatasına – Dövlət Dumasına növbəti seçkini sentyabrın 20-nə təyin edib.
Medianews.az xəbər verir ki, 450 yerlik Dumanın 225 üzvü proporsional sistemlə (partiya siyahıları üzrə), 225 üzvü majoritar sistemlə (dairələr) üzrə seçilir.
Səlahiyyət müddəti beş il olan aşağı palatada hakim Vahid Rusiya Partiyasının 314, Kommunist Partiyasının 56, Ədalətli Rusiya Partiyasının 28, Liberal Demokrat Partiyasının 22, Yeni Adamlar Partiyasının 15 mandatı var.
3 mandat müstəqillərindir, 12 yer boşdur.
Rusiya Konstitusiyasına görə, baş naziri, baş nazirin müavinlərini və federal nazirləri prezidentin təqdimatı ilə Dövlət Duması təyin edir.
Yuxarı palataya – Federasiya Şurasına ölkənin hər subyektindən 2 nəfər və prezidentin təyin etdiyi şəxslər daxildir.

Центральная избирательная комиссия России назначила очередные выборы в нижнюю палату Федерального собрания (парламента) – Государственную Думу – на 20 сентября.
Medianews.az сообщает, что из 450 мест в Думе 225 членов избираются по пропорциональной системе (по партийным спискам), 225 – по мажоритарной системе (округа).
Срок полномочий нижней палаты составляет пять лет, в ней у правящей партии «Единая Россия» 314 мандатов, у Коммунистической партии – 56, у партии «Справедливая Россия» – 28, у Либерально-демократической партии – 22, у партии «Новые люди» – 15 мандатов.
3 мандата принадлежат независимым кандидатам, 12 мест вакантны.
Согласно Конституции России, председателя правительства, заместителей председателя правительства и федеральных министров Государственная Дума назначает по предложению президента.
В верхнюю палату – Совет Федерации – входят по 2 представителя от каждого субъекта страны и лица, назначенные президентом.