Dünya çempionatında İranı əvəzləyə biləcək
Futbol üzrə İran millisinin yayda ABŞ, Kanada və Meksikada keçiriləcək dünya çempionatından imtina etməsi fonunda onun yerinə hansı komandanın gələcəyi ilə bağlı müzakirələr intensivləşib.
Medianews.az Teleqraf-a istinadən xəbər verir ki, FIFA İranın boş qalan yerini Asiya Futbol Konfederasiyasının (AFK) təmsilçisi ilə doldurmağa daha çox meyillidir.
Ən real namizədlər kimi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) və İraqın adları çəkilir. Hazırda nəzərdən keçirilən əsas ssenarilərdən biri İraqın birbaşa final mərhələsinə buraxılması, onun pley-offdakı yerinin isə BƏƏ-yə verilməsidir.
Digər bir ehtimala görə isə yüksək reytinqə malik BƏƏ birbaşa turnirə qatılmalı, İraq isə əvvəlcədən müəyyən edilmiş pley-off matçını oynamalıdır. Nigeriyanın bu yerə gətirilməsi ideyası səslənsə də, reqlamentə əsasən eyni qitədən əvəzetmə daha məntiqli hesab olunur.

На фоне отказа футбольной сборной Ирана от участия в чемпионате мира, который пройдет летом в США, Канаде и Мексике, активизировались обсуждения о том, какая команда займет ее место.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Телеграф, FIFA склоняется к тому, чтобы заполнить вакантное место Ирана представителем Азиатской футбольной конфедерации (АФК).
В качестве наиболее реальных кандидатов называются Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ) и Ирак. Один из основных рассматриваемых сценариев — прямое попадание Ирака в финальную стадию, а его место в плей-офф передать ОАЭ.
Согласно другой версии, страна с высоким рейтингом — ОАЭ должен пройти напрямую в турнир, а Ирак — сыграть заранее определенный матч плей-офф. Хотя высказывалась идея о привлечении Нигерии на это место, согласно регламенту, замена командой из той же континентальной конфедерации считается более логичной.