Dünya əhalisi planetin
Yeni elmi araşdırmaya görə, Yer kürəsinin mövcud resursları hazırkı istehlak səviyyəsi ilə artıq dayanıqlı şəkildə 8 milyarddan çox insanı təmin etmək gücündə deyil.
Medianews.az xəbər verir ki, nəticələr "Environmental Research Letters" jurnalında dərc olunub.
Tədqiqatçılar demoqrafik göstəriciləri və son iki əsrdə resurslardan istifadə dinamikasını təhlil edərək "daşıma qabiliyyəti" konsepsiyasına əsaslanıblar. Bu göstərici planetin təbii ehtiyatlarını tükətmədən nə qədər əhalini saxlaya biləcəyini müəyyən edir.
Araşdırmaya əsasən, mövcud istehlak modelləri şəraitində Yer kürəsinin optimal daşıma qabiliyyəti təxminən 2,5 milyard insan civarındadır. Halbuki hazırda dünya əhalisi 8 milyardı ötüb ki, bu da planetin imkanları ilə real yük arasında ciddi fərq olduğunu göstərir.
Alimlər bildirirlər ki, əhalinin sürətli artımı əsasən fosil yanacaqların istifadəsi hesabına mümkün olub. Bu enerji mənbələri qısa müddətdə resurslara çıxışı artırsa da, uzunmüddətli perspektivdə dayanıqlı deyil və iqlim dəyişiklikləri, ekosistemlərin deqradasiyası kimi problemləri gücləndirir.
Model proqnozlarına görə, yaxın onilliklərdə əhali artımı yavaşlayacaq, lakin tam dayanmayacaq. XXI əsrin ikinci yarısında dünya əhalisinin 11-12 milyard nəfərə qədər yüksəlməsi ehtimal olunur.
Tədqiqatın müəllifləri qeyd edirlər ki, enerji, su, torpaq və ərzaq resurslarından istifadədə ciddi dəyişikliklər edilməzsə, təbii sistemlərə təzyiq artmağa davam edəcək. Bu isə qlobal səviyyədə sabitliyin zəifləməsi riskini də gündəmə gətirir.//BAKU.WS

The world's population on the planet
According to a new scientific study, the Earth's existing resources are no longer sustainably capable of supporting more than 8 billion people at the current level of consumption.
Medianews.az reports that the results were published in the journal "Environmental Research Letters."
The researchers analyzed demographic indicators and the dynamics of resource use over the past two centuries, based on the concept of "carrying capacity." This indicator determines how many people the planet can support without depleting natural resources.
According to the study, under current consumption patterns, the Earth's optimal carrying capacity is about 2.5 billion people. Meanwhile, the current world population has exceeded 8 billion, which shows a significant gap between the planet's capabilities and the actual load.
The scientists state that rapid population growth has mainly been made possible by the use of fossil fuels. Although these energy sources temporarily increase access to resources, they are not sustainable in the long term and exacerbate problems such as climate change and ecosystem degradation.
Model projections indicate that population growth will slow in the coming decades but will not completely stop. It is likely that the world population will rise to 11-12 billion in the second half of the 21st century.
The authors of the study note that if significant changes are not made in the use of energy, water, land, and food resources, the pressure on natural systems will continue to increase. This also brings the risk of weakening stability at the global level.//BAKU.WS