FIFA dünya çempionatının əməliyyat büdcəsini 100 milyon dollardan çox ixtisar etmək barədə qərar qəbul edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, "The Athletic" nəşri yazır ki, qurumun əsas prioriteti qlobal futbol çərçivəsində gəlirlərin 90 faizinin yenidən bölüşdürülməsidir.
Məlumata görə, büdcə ixtisarları Amerika vergi ödəyicilərinin çiyinlərinə düşən əhəmiyyətli maliyyə yükü və azarkeşlər üçün rekord səviyyəyə çatan bilet qiymətləri fonunda sual doğurur.
"FIFA xərcləri nəzarətdə saxlamaq və beynəlxalq miqyasda futbolun inkişafına yönələn investisiyaları maksimum həddə çatdırmaq məqsədilə büdcə səmərəliliyini mütəmadi qaydada dəyərləndirir. Bu, gözlənilməz hal olmamalıdır, belə ki, biz hər turnir və tədbirə qədər büdcə icmallarını həyata keçiririk. Büdcə optimallaşdırılması cəhdlərinin qarşıdan gələn FIFA prezident seçkiləri ilə bağlı olduğu iddialar tamamilə əsassızdır", - deyə qurumun açıqlamasında vurğulanıb.

ФИФА приняла решение сократить операционный бюджет чемпионата мира более чем на 100 миллионов долларов.
По информации Medianews.az, издание "The Athletic" пишет, что основным приоритетом организации является перераспределение 90 процентов доходов в рамках глобального футбола.
Согласно данным, сокращение бюджета вызывает вопросы на фоне значительной финансовой нагрузки, ложащейся на плечи американских налогоплательщиков, и рекордных цен на билеты для болельщиков.
"ФИФА регулярно оценивает эффективность бюджета с целью контроля расходов и максимального увеличения инвестиций в развитие футбола на международном уровне. Это не должно быть неожиданностью, поскольку мы проводим обзоры бюджета перед каждым турниром и мероприятием. Утверждения о том, что попытки оптимизации бюджета связаны с предстоящими выборами президента ФИФА, абсолютно необоснованны", — говорится в заявлении организации.