Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı 31 May – Ümumdünya Tütünsüzlük Günü ilə bağlı yeni statistika açıqlayıb.
Medianews.az bu barədə Bakues.az-a istinadən xəbər verir.
ÜST-nin məlumatına görə, dünyada 13-15 yaş arası ən azı 40 milyon uşaq və yeniyetmə tütün məhsullarından istifadə edir. Təşkilatın məlumatına görə, gənclər arasında elektron siqaret və nikotin paketlərindən istifadə halları da artmaqdadır.
ÜST bildirir ki, tütün və nikotin şirkətləri məhsullarını xüsusilə yeniyetmələr üçün daha cəlbedici etmək məqsədilə müxtəlif marketinq üsullarından istifadə edir. Bu məhsulların istifadəsi asanlaşdırılır və tərgitməsi çətinləşdirilir.
ÜST vurğulayır ki, nikotin xüsusilə beyin inkişafı davam edən uşaqlar və yeniyetmələr üçün yüksək dərəcədə asılılıq yaradan və zərərli maddədir. Hökumətlər ətirli məhsulların qadağan edilməsi, reklam və sponsorluğun məhdudlaşdırılması, qapalı məkanların tamamilə siqaret və elektron siqaretdən azad olunması, həmçinin nəzarət tədbirlərinin gücləndirilməsi ilə əhalini qoruya bilər.
ÜST həmçinin son dövrlər sürətlə yayılan nikotin paketlərinin sosial media təsirçiləri vasitəsilə aqressiv şəkildə təbliğ olunduğunu qeyd edib. Təşkilatın hesabatına görə, təxminən 160 ölkədə bu məhsullara dair xüsusi tənzimləyici qaydalar mövcud deyil. Parlaq qablaşdırma, müxtəlif dadlar və reklam kampaniyaları gənclərdə asılılıq yaratmağa yönəlmiş əsas vasitələr kimi göstərilir.
ÜST-ün məlumatına görə, tütün istifadəsi hər il 7 milyondan çox insanın ölümünə səbəb olur. Tütün həmçinin ürək-damar və tənəffüs sistemi xəstəlikləri, eləcə də 20-dən çox xərçəng növü yarada bilir.

Всемирная организация здравоохранения опубликовала новые статистические данные по случаю Всемирного дня без табака, который отмечается 31 мая.
Medianews.az сообщает об этом со ссылкой на Bakues.az.
По данным ВОЗ, в мире как минимум 40 миллионов детей и подростков в возрасте от 13 до 15 лет используют табачные изделия. Согласно информации организации, среди молодежи также растет использование электронных сигарет и никотиновых пакетов.
ВОЗ заявляет, что табачные и никотиновые компании используют различные маркетинговые методы, чтобы сделать свои продукты особенно привлекательными для подростков. Использование этих продуктов упрощается, а отказ от них усложняется.
ВОЗ подчеркивает, что никотин является высоко зависимым и вредным веществом, особенно для детей и подростков, чей мозг еще развивается. Правительства могут защитить население, запретив ароматизированные продукты, ограничив рекламу и спонсорство, полностью освободив закрытые помещения от курения и электронных сигарет, а также усилив контрольные меры.
ВОЗ также отмечает, что недавно стремительно набирающие популярность никотиновые пакеты агрессивно рекламируются через влиятельных лиц в социальных сетях. Согласно отчету организации, в примерно 160 странах отсутствуют специальные нормативные правила, регулирующие эти продукты. Яркая упаковка, различные вкусы и рекламные кампании рассматриваются как основные средства, направленные на создание зависимости у молодежи.
По данным ВОЗ, использование табака ежегодно приводит к смерти более 7 миллионов человек. Табак также вызывает сердечно-сосудистые и респираторные заболевания, а также более 20 видов рака.