Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı 31 May – Ümumdünya Tütünsüzlük Günü ilə bağlı yeni statistika açıqlayıb.
Medianews.az bu barədə Bakues.az-a istinadən xəbər verir.
ÜST-nin məlumatına görə, dünyada 13-15 yaş arası ən azı 40 milyon uşaq və yeniyetmə tütün məhsullarından istifadə edir. Təşkilatın məlumatına görə, gənclər arasında elektron siqaret və nikotin paketlərindən istifadə halları da artmaqdadır.
ÜST bildirir ki, tütün və nikotin şirkətləri məhsullarını xüsusilə yeniyetmələr üçün daha cəlbedici etmək məqsədilə müxtəlif marketinq üsullarından istifadə edir. Bu məhsulların istifadəsi asanlaşdırılır və tərgitməsi çətinləşdirilir.
ÜST vurğulayır ki, nikotin xüsusilə beyin inkişafı davam edən uşaqlar və yeniyetmələr üçün yüksək dərəcədə asılılıq yaradan və zərərli maddədir. Hökumətlər ətirli məhsulların qadağan edilməsi, reklam və sponsorluğun məhdudlaşdırılması, qapalı məkanların tamamilə siqaret və elektron siqaretdən azad olunması, həmçinin nəzarət tədbirlərinin gücləndirilməsi ilə əhalini qoruya bilər.
ÜST həmçinin son dövrlər sürətlə yayılan nikotin paketlərinin sosial media təsirçiləri vasitəsilə aqressiv şəkildə təbliğ olunduğunu qeyd edib. Təşkilatın hesabatına görə, təxminən 160 ölkədə bu məhsullara dair xüsusi tənzimləyici qaydalar mövcud deyil. Parlaq qablaşdırma, müxtəlif dadlar və reklam kampaniyaları gənclərdə asılılıq yaratmağa yönəlmiş əsas vasitələr kimi göstərilir.
ÜST-ün məlumatına görə, tütün istifadəsi hər il 7 milyondan çox insanın ölümünə səbəb olur. Tütün həmçinin ürək-damar və tənəffüs sistemi xəstəlikləri, eləcə də 20-dən çox xərçəng növü yarada bilir.

Medianews.az reports this referring to Bakues.az.
According to WHO data, at least 40 million children and adolescents aged 13-15 worldwide use tobacco products. The organization notes that the use of electronic cigarettes and nicotine pouches is also increasing among young people.
WHO states that tobacco and nicotine companies use various marketing methods especially to make their products more appealing to adolescents. The use of these products is facilitated and quitting is made more difficult.
WHO emphasizes that nicotine is a highly addictive and harmful substance particularly for children and adolescents whose brain development is still ongoing. Governments can protect the population by banning flavored products, restricting advertising and sponsorship, making indoor spaces completely free of cigarettes and electronic cigarettes, and strengthening control measures.
WHO also noted that recently nicotine pouches, rapidly spreading, are aggressively promoted through social media influencers. According to the organization's report, approximately 160 countries lack specific regulatory rules for these products. Bright packaging, various flavors, and advertising campaigns are shown as the main tools aimed at creating addiction among young people.
According to WHO data, tobacco use causes the death of more than 7 million people annually. Tobacco can also cause cardiovascular and respiratory system diseases as well as more than 20 types of cancer.