Dünyada milyarderlərin sayı
Trend xəbər verir ki, bu barədə "Hurun Report" tərəfindən dərc edilən "Hurun Global Rich List" reytinqində bildirilib. Hesabata əsasən, fond bazarının artımı və süni intellektin texnologiyalarının inkişafı milyarderlərin sayının rekord səviyyəyə yüksəlməsinə səbəb olub. Çin digər ölkələrlə müqayisədə daha çox milyarderin yaşadığı ölkə olaraq göstərilib.
Hesabata görə, Çin milyarderlərin sayına görə ABŞ-ni geridə qoyaraq dünyada liderliyini bərpa edib.
"South China Morning Post" qəzetinin yazdığına görə, əvvəlki hesabatın dərcindən bəri Çində milyarderlərin sayı 287 nəfər artaraq son üç ildə yaranmış itkiləri tam kompensasiya edib.
Süni intellekt Çində iki yeni milyarderin meydana çıxmasına səbəb olub: "MiniMax" şirkətindən Yan Tsyuntsze 3,6 milyard dollar, "Knowledge Atlas Technology JSC" (daha çox "Zhipu" adı ilə tanınır) şirkətindən Lyu Debin isə 1,2 milyard dollar sərvətə malikdir.
792 milyard dollar sərvəti ilə İlon Mask siyahıda birinci yerdə qərarlaşıb. Onu 300 milyard dollar sərvətlə Jeff Bezos və 281 milyard dollarla Lerri Peyg izləyir. Mask sərvəti 700 milyard dolları keçən ilk insan olub.
ABŞ 1000 milyarder ilə (ötən illə müqayisədə 130 nəfər çox) ikinci yerdə qərarlaşıb. Üçüncü yerdə 308 milyarderə malik Hindistan gəlir ki, bu da ötən illə müqayisədə 24 nəfər çoxdur. Almaniya 171 milyarder ilə Böyük Britaniyanı qabaqlayaraq dördüncü yerə yüksəlib.
Qlobal miqyasda 114 milyarder süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərlə bağlıdır. Onlardan 46-sı bu kateqoriyaya ilk dəfə daxil olub və nəticədə süni intellekt yeni milyarderlərin yaranmasının ən böyük mənbəyinə çevrilib.
Şəhərlərin reytinqində Nyu-York 146 milyarder ilə yenə də milyarderlərin dünya paytaxtı olaraq qalır. Şençjen milyarderlərin sayını 47 nəfər artıraraq 132-yə çatdırıb və ikinci yerə yüksəlib. Ondan sonra Şanxay, Pekin və London gəlir.

The number of billionaires in the world
Trend reports that this was stated in the "Hurun Global Rich List" ranking published by the "Hurun Report." According to the report, the growth of the stock market and the development of artificial intelligence technologies have led to the number of billionaires reaching a record level. China has been identified as the country with the most billionaires compared to other countries.
According to the report, China has regained its leadership in the world by surpassing the US in the number of billionaires.
According to the "South China Morning Post" newspaper, since the publication of the previous report, the number of billionaires in China has increased by 287 people, fully compensating for the losses that occurred in the last three years.
Artificial intelligence has led to the emergence of two new billionaires in China: Yan Tsjuntsze from the "MiniMax" company with a fortune of $3.6 billion, and Lyu Debin from the "Knowledge Atlas Technology JSC" company (more commonly known as "Zhipu") with a fortune of $1.2 billion.
Elon Musk ranked first on the list with a fortune of $792 billion. He is followed by Jeff Bezos with $300 billion and Larry Page with $281 billion. Musk is the first person whose fortune has exceeded $700 billion.
The US ranks second with 1,000 billionaires (130 more than the previous year). India comes third with 308 billionaires, which is 24 more than the previous year. Germany, with 171 billionaires, has surpassed the United Kingdom to rise to fourth place.
Globally, 114 billionaires are associated with companies operating in the field of artificial intelligence. Forty-six of them are included in this category for the first time, making artificial intelligence the biggest source of new billionaires.
In the ranking of cities, New York remains the world capital of billionaires with 146 billionaires. Shenzhen increased the number of billionaires by 47, reaching 132, and rose to second place. It is followed by Shanghai, Beijing, and London.