Dünyanın ən güclü maliyyə qurumunun
ABŞ prezidenti Donald Tramp ölkədə mərkəzi bank funksiyasını yerinə yetirən Federal Ehtiyat Sisteminin (FES) rəhbəri postuna Kevin Uorşu namizəd göstərib.
Medianews.az xəbər verir ki, Uorş bu gün Senat komitəsində ilk dinləməyə çıxacaq.
Onun namizədliyi qlobal maliyyə bazarlarında ciddi maraq doğurub.
Kevin Uorşun FES rəhbəri olacağı halda ABŞ-ın faiz siyasətinin yumşalıb-yumşalmayacağı və ya FES-in müstəqilliyini qoruyub-qorumayacağı əsas suallardandır.
Hazırkı FES rəhbəri Cerom Pauellin səlahiyyət müddəti mayda başa çatır. Senatda təsdiqləmə prosesi problemsiz keçsə, Kevin Uorş may-iyun aylarında yeni vəzifəsinin icrasına başlaya bilər.
Uorşın prioritetləri arasında FES-in balansının azaldılması, daha sadə pul siyasəti və daha sərt maliyyə strukturunun qurulması yer alır. Bu isə kredit faizlərinin artmasına səbəb ola bilər.
Eyni zamanda onun ABŞ hökumətinin faiz endirimi gözləntiləri ilə FES-in müstəqil qərarları arasında balans saxlayıb-saxlaya bilməyəcəyi əsas sınaq kimi qiymətləndirilir.

US President Donald Trump has nominated Kevin Warsh for the post of head of the Federal Reserve System (FES), which functions as the central bank in the country.
Medianews.az reports that Warsh will appear today for the first hearing before the Senate committee.
His nomination has sparked significant interest in global financial markets.
Key questions include whether the US's interest rate policy will soften under Kevin Warsh as head of the FES and whether the FES will maintain its independence.
The current head of the FES, Jerome Powell’s term expires in May. If the Senate confirmation process goes smoothly, Kevin Warsh could begin his new duties in May-June.
Among Warsh’s priorities are reducing the FES’s balance sheet, implementing simpler monetary policy, and establishing a stricter financial structure. This could lead to an increase in loan interest rates.
At the same time, a main test will be whether he can maintain a balance between the US government’s expectations for interest rate cuts and the independent decisions of the FES.