Dünyanın ən güclü maliyyə qurumunun
ABŞ prezidenti Donald Tramp ölkədə mərkəzi bank funksiyasını yerinə yetirən Federal Ehtiyat Sisteminin (FES) rəhbəri postuna Kevin Uorşu namizəd göstərib.
Medianews.az xəbər verir ki, Uorş bu gün Senat komitəsində ilk dinləməyə çıxacaq.
Onun namizədliyi qlobal maliyyə bazarlarında ciddi maraq doğurub.
Kevin Uorşun FES rəhbəri olacağı halda ABŞ-ın faiz siyasətinin yumşalıb-yumşalmayacağı və ya FES-in müstəqilliyini qoruyub-qorumayacağı əsas suallardandır.
Hazırkı FES rəhbəri Cerom Pauellin səlahiyyət müddəti mayda başa çatır. Senatda təsdiqləmə prosesi problemsiz keçsə, Kevin Uorş may-iyun aylarında yeni vəzifəsinin icrasına başlaya bilər.
Uorşın prioritetləri arasında FES-in balansının azaldılması, daha sadə pul siyasəti və daha sərt maliyyə strukturunun qurulması yer alır. Bu isə kredit faizlərinin artmasına səbəb ola bilər.
Eyni zamanda onun ABŞ hökumətinin faiz endirimi gözləntiləri ilə FES-in müstəqil qərarları arasında balans saxlayıb-saxlaya bilməyəcəyi əsas sınaq kimi qiymətləndirilir.

Президент США Дональд Трамп выдвинул кандидата на пост главы Федеральной резервной системы (ФРС), выполняющей функции центрального банка в стране, — Кевина Уорша.
Как сообщает Medianews.az, Уорш сегодня выступит на первом слушании в сенатском комитете.
Его кандидатура вызвала серьёзный интерес на мировых финансовых рынках.
Основными вопросами остаются, смягчится ли процентная политика США и сохранит ли ФРС свою независимость, если Кевин Уорш станет её главой.
Срок полномочий нынешнего главы ФРС Джерома Пауэлла истекает в мае. Если процесс утверждения в Сенате пройдёт без проблем, Кевин Уорш может приступить к исполнению новых обязанностей в мае-июне.
Приоритетами Уорша являются сокращение баланса ФРС, более простая денежно-кредитная политика и построение более жесткой финансовой структуры. Это может привести к росту ставок по кредитам.
В то же время основным испытанием станет сможет ли он сохранить баланс между ожиданиями правительства США по снижению ставок и независимыми решениями ФРС.