Duz yaddaşı zəiflədir -
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, duzun həddindən artıq qəbulu yaddaşın sürətlə pisləşməsinə səbəb ola bilər. Bu,  xüsusilə kişilərdə daha çox özünü göstərir.
Mütəxəssis yeni araşdırmaya istinad edərək bildirib ki, alimlər 6 il ərzində 50 yaşdan yuxarı 1208 könüllünü müşahidə ediblər. Nəticədə, gündə təxminən 3,3 qram natrium (təqribən 8 qram duz) qəbul edən kişilərdə epizodik yaddaş daha sürətlə zəifləyib. Qadınlarda isə belə bir əlaqə aşkar edilməyib.
Pavlova əlavə edib ki, duzun yüksək miqdarda istifadəsi kişilərdə təzyiqin artmasına da səbəb olur. Bu da beyin üçün risk faktorudur.

Endocrinologist Zukhra Pavlova warned about the negative impact of salt on memory.
Medianews.az reports that, according to her, excessive consumption of salt can cause memory to deteriorate rapidly. This is especially more apparent in men.
Referring to a new study, the specialist said that scientists observed 1,208 volunteers over the age of 50 for 6 years. As a result, men who consumed approximately 3.3 grams of sodium per day (about 8 grams of salt) showed a faster decline in episodic memory. No such correlation was found in women.
Pavlova added that high salt intake also leads to increased blood pressure in men. This is a risk factor for the brain.