Əli Əsədov Fuat Oktay ilə
Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədov Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Fuat Oktay ilə görüşüb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Nazirlər Kabineti məlumat yayıb.
Görüşdə Bakıda keçirilən Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan parlamentlərinin Xarici əlaqələr komitələrinin onuncu üçtərəfli iclasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycanla Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi bildirilib, xüsusilə parlamentlərarası əməkdaşlığın yüksək səviyyəsi təqdir edilib.
Görüşdə Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə daha da genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.

Ali Asadov with Fuat Oktay
Prime Minister of Azerbaijan Ali Asadov met with Fuat Oktay, the chairman of the Foreign Affairs Committee of the Grand National Assembly of Turkey (TBMM).
Medianews.az reports that the Cabinet of Ministers released information about this.
The importance of the tenth trilateral meeting of the Foreign Affairs Committees of the parliaments of Azerbaijan, Turkey, and Georgia, held in Baku, was emphasized during the meeting.
It was noted that the friendship and brotherhood relations between Azerbaijan and Turkey have developed successfully in all fields, and in particular, the high level of inter-parliamentary cooperation was appreciated.
Issues related to further expanding Azerbaijan-Turkey relations in various fields were discussed during the meeting.