Eltisinin ölümünə səbəb olan estetik cərrahın
Bu gün Bakı Apellyasiya Məhkəməsində hakim Aqil Musayevin sədrliyi ilə Bakıda qaynının arvadını estetik əməliyyat edərək, onun ölümünə səbəb olmaqda ittiham edilən "AzE Estetik Mərkəz"in direktoru Ülviyyə İlyasovanın işinin  yenidən Bakı Apellyasiya Məhkəməsinə qaytarılmış cinayət işi üzrə qərar elan edilib.
Medianews.az  xəbər verir ki, qərara əsasən, onun barəsində çıxarılmış hökm dəyişdirilib və 3 il 9 ay müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası verilib. Ona Amnistiya aktı şamil edilib. Cəzası 6 ay azaldılıb.  Onun cəzası 10 oktyabr 2025-ci ildən hesablanacaq. Cəzasını ümumirejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.
Xatırladaq ki, ötən il aprelin 16-da 1984-cü il təvəllüdlü Səbirə Vəliyevanın cərrahi əməliyyatdan sonra ölməsi faktı üzrə cinayət işi başlanıb.
Müəyyən olunub ki, "AzE Estetik Mərkəz" MMC-nin direktoru Ülviyyə İlyasova aprelin 15-də qaynının həyat yoldaşı (eltisi) Səbirə Vəliyevanın üzərində liposaksiya əməliyyatı icra edib. Daha sonra onu yaşadığı evə apararaq həkim nəzarətindən kənar saxlayıb.
Növbəti gün Səbirə Vəliyeva kəskin qanaxmadan həyatını itirib.
Ülviyyə İlyasovaya Cinayət Məcəlləsinin 143-cü (təhlükədə qoyma) və 314.2-ci (ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olan səhlənkarlıq) maddələri ilə ittiham elan edilib. Onun barəsində polis nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib.
İş üzrə Ülviyyə İlyasovanın barəsində Yasamal Rayon Məhkəməsinin qərarından hər üç tərəf -zərərçəkən, cavabdeh və ittiham tərəfi şikayət veriblər. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi birinci instansiyanın qərarını qüvvədə saxlamışdı.
Qeyd edək ki, birinci instansiya məhkəməsinin hökmünə əsasən, Ü.İlyasova 3 il səhiyyə orqanlarında xüsusi ixtisas tələb edən fəaliyyət növü ilə məşğul olmaq hüququndan məhrum edilməklə, 3 il 2 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Onun cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə məntəqəsində çəkməsi barədə qərar qəbul edilmişdi.
Daha sonra Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qərarından Ali Məhkəməyə şikayət edən zərərçəkənin vəkilinin müraciəti təmin edilib: Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qərarı ləğv edilərək yenidən baxılması ucun həmin instansiyaya göndərilib.

Today, at the Baku Court of Appeal chaired by judge Aqil Musayev, a decision was announced in the criminal case of Ulviyya Ilyasova, director of "AzE Estetik Mərkəz," who is accused of performing an aesthetic surgery on her brother-in-law's wife in Baku, which led to her death, and whose case was returned to the Baku Court of Appeal for reconsideration.
Medianews.az reports that, according to the decision, the verdict against her has been changed and she was sentenced to 3 years and 9 months of imprisonment. The Amnesty Act was applied to her. Her sentence was reduced by 6 months. Her sentence will start to be counted from October 10, 2025. She will serve her sentence in a general-regime penitentiary institution.
Let us recall that last year on April 16, a criminal case was initiated regarding the death of Sabira Valiyeva, born in 1984, after a surgical operation.
It was determined that on April 15, Ulviyya Ilyasova, director of "AzE Estetik Mərkəz" LLC, performed liposuction surgery on Sabira Valiyeva, her brother-in-law's wife (sister-in-law). Later, she took her to her home and kept her outside of medical supervision.
The next day, Sabira Valiyeva died due to acute bleeding.
Ulviyya Ilyasova was charged under Articles 143 (endangering) and 314.2 (negligence causing the death of a victim) of the Criminal Code. A preventive measure of police supervision was selected for her.
Regarding the case, all three parties – the victim, defendant, and prosecution – lodged complaints against the decision of Yasamal District Court on Ulviyya Ilyasova’s case. The Baku Court of Appeal upheld the decision of the first instance court.
It should be noted that according to the verdict of the first instance court, U. Ilyasova was deprived of the right to engage in activities requiring a special specialty in healthcare bodies for 3 years, and sentenced to 3 years and 2 months of imprisonment. It was decided that she would serve her sentence in a colony-type penal institution.
Later, the victim’s lawyer’s appeal against the decision of the Baku Court of Appeal to the Supreme Court was accepted: the decision of the Baku Court of Appeal was annulled and the case was sent back to that instance for reconsideration.