Epşteyn işi: Bank of Amerika zərərçəkənlərlə razılaşdı
ABŞ-də uşaq istismarı və insan alveri şəbəkəsi qurmaqda ittiham olunan milyarder Ceffri Epşteynlə bağlı məhkəmə proseslərində yeni mərhələ başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki,  ABŞ-nin maliyyə nəhəngi Bank of Amerika Epşteynin zərərçəkənləri tərəfindən açılan kollektiv iddia üzrə razılaşmaya gəlib.
İddiada bildirilirdi ki, bank Epşteynin maliyyə əməliyyatlarını həyata keçirərkən şübhəli fəaliyyətləri görməzdən gəlib və bununla da istismar şəbəkəsinin fəaliyyətinin davam etməsinə dolayı şəkildə şərait yaradıb.
Razılaşmanın detalları və ödəniləcək təzminatın məbləği hələ açıqlanmayıb. Sazişin qüvvəyə minməsi üçün məhkəmənin təsdiqi tələb olunur.
Qeyd edək ki, Epşteynlə bağlı maliyyə əməliyyatlarına görə daha əvvəl də bir sıra iri banklar məhkəmə iddiaları ilə üzləşib. JPMorgan Chase və Deutsche Bank zərərçəkənlərlə milyonlarla dollar dəyərində razılaşmalar əldə edib.
Ekspertlər bildirirlər ki, bu cür işlər bankların müştəri əməliyyatlarına nəzarət məsuliyyəti baxımından maliyyə sektoru üçün mühüm presedent yaradır.

Epstein case: Bank of America agreed with the victims
A new phase has begun in the court proceedings related to billionaire Jeffrey Epstein, who is accused of child abuse and establishing a human trafficking network in the USA.
Medianews.az reports that the American financial giant Bank of America has reached a settlement regarding the class-action lawsuit filed by Epstein’s victims.
The lawsuit stated that the bank ignored suspicious activities while carrying out Epstein’s financial transactions, thereby indirectly facilitating the continuation of the exploitation network.
The details of the settlement and the amount of compensation to be paid have not yet been disclosed. Court approval is required for the agreement to take effect.
It should be noted that previously, several major banks have faced lawsuits related to financial transactions associated with Epstein. JPMorgan Chase and Deutsche Bank have reached settlements worth millions of dollars with the victims.
Experts state that such cases create an important precedent for the financial sector regarding banks’ responsibility to monitor customer transactions.