“Epşteyn qalmaqalı”na görə vəzifəsini
Böyük Britaniya hökumətində baş verən kadr dəyişikliyi və maliyyəçi Ceffri Epşteynlə bağlı qalmaqal Londonun siyasi dairələrində xaosa səbəb olub.
“Qafqazinfo” “SkyNews”a istinadən xəbər verir ki, Baş nazir Kir Starmerin aparat rəhbəri Morqan Maksvini bu gün vəzifəsindən istefa verdiyini açıqlayıb.
Nəşr yazır ki, sözügedən qərar Piter Mandelsonun ABŞ-yə səfir təyin edilməsi ilə bağlı yaranmış və “Mandelson qalmaqalı” kimi tanınan böhranın birbaşa nəticəsidir. Məlumata görə, Maksvini öz istefa məktubunda P. Mandelsonun diplomatik vəzifəyə təyin olunması üçün Baş nazirə verdiyi məsləhəti “səhv” adlandırıb və bu qərara görə tam məsuliyyəti öz üzərinə götürdüyünü bildirib.
Xatırladaq ki, ötən ilin fevralında səfir təyin edilən Mandelsonun 2025-ci ilin sentyabrında Epşteynlə məxfi məlumatları paylaşdığı və aralarında şübhəli maliyyə əməliyyatlarının (təxminən 75 min dollar) olduğu üzə çıxdıqdan sonra o, vəzifəsindən azad edilmişdi. Bundan əlavə, “Epşteyn faylları”nın dərcindən sonra belə bir keçmişi olan şəxsin mühüm diplomatik posta gətirilməsi hakim Leyboristlər partiyası daxilində Starmerə qarşı etimadı sarsıdıb.

Кадровые перестановки в правительстве Великобритании и скандал, связанный с финансистом Джеффри Эпштейном, вызвали хаос в политических кругах Лондона.
«Qafqazinfo» со ссылкой на «SkyNews» сообщает, что глава аппарата премьер-министра Кира Стормера Морган Максвин сегодня объявил об уходе с должности.
Издание пишет, что данное решение является прямым следствием кризиса, возникшего в связи с назначением Питера Мандельсона послом в США, известного как «скандал с Мандельсоном». Согласно информации, Максвин в своем заявлении об отставке назвал совет, который он дал премьер-министру по поводу назначения П. Мандельсона на дипломатическую должность, «ошибочным» и взял на себя полную ответственность за это решение.
Напомним, что Мандельсон, назначенный послом в феврале прошлого года, был освобожден от должности в сентябре 2025 года после того, как стало известно, что он передавал Эпштейну секретную информацию, а между ними имели место подозрительные финансовые операции (примерно 75 тысяч долларов). Кроме того, после публикации «файлов Эпштейна» назначение человека с таким прошлым на важный дипломатический пост подорвало доверие к Стормеру внутри правящей Лейбористской партии.