Əraqçının Pekin səfəri -
“İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçının Moskvadan sonra Pekinə səfəri ölkəsinin iki tərəfdaşından Tehrana dəstəyin artırılması gözləntisi ilə bağlıdır”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açqılamasında belə deyib.
O bildirib ki, Ukraynaya qarşı işğalçı müharibə Rusiyanın resurslarını tükəndirmək üzrədir: “Bu səbəbdən Rusiyanın İrana dəstəyi artırması imkanları məhduddur. Belə bir vəziyyətdə İranın digər tərəfdaşı Çindən gözləntisi artıb.
Pekin İranın ABŞ-a məğlub olmasını əngəlləməyə çalışır. Pekində həmkarıyla görüşən Çinin xarici işlər naziri Van İnin “Çin İranın etibarlı strateji tərəfdaşıdır” açıqlaması Vaşinqtona mesajdır. Van İ bildirib ki, Pekin Tehranla siyasi etimadı daha da gücləndirməyə və müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirməyə hazırdır. Van İ iki ölkə rəsmiləri arasında təmasların davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb”.
E.Şahinoğlunun sözlərinə görə, Pekin Vaşinqton və Tel-Əvivdən fərqli olaraq İranın nüvə silahı əldə etməyə çalışmasına inanmır: “Bunu Van İnin “Çin İranın nüvə silahı hazırlamaqdan imtina öhdəliyinə sadiqliyini yüksək qiymətləndirir və onun nüvə enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə etmək hüququnu tanıyır” sözləri də təsdiq edir. Təsadüfi deyil ki, Çin BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü kimi veto hüququndan istifadə edərək bu beynəlxalq təşkilatda İrana qarşı qətnamələrin qəbulunun qarşısını alır.
Pekinin İrana hərtərəfli dəstəyini davam etdirməsinə baxmayaraq, Tehranın Vaşinqtonla danışıqlar yolu ilə məsələlərin həllinə üstünlük verməsini istəyir. Əlbəttə, Pekin bu zaman Vaşinqtonun Tehrana təzyiqini də qəbul etmir. Bütün hallarda Hörmüz boğazı ətrafındakı gərginliyin davamı Çinin maraqlarına ziddir. Çin İran və Körfəz ölkələrinin enerji resurslarını və mineral zənginliklərini nəql etməkdən məhrum olub. Çin bölgədəki gərginliyə qədər neftə olan tələbatının yarıdan çoxunu Hörmüz boğazı üzərindən əldə edirdi.
Mövcud vəziyyət Çin iqtisadiyyatına mənfi təsir edir. Vaşinqton bu səbəbdən Pekinin İrandakı rejimə təsir etməsini istəyir ki, Hörmüz boğazı müharibədən əvvəl olduğu kimi bütün dövlətlərin gəmilərinə açıq olsun. Pekinin bu məsələnin həllindəki rolu ABŞ Prezidenti Donald Trampın bir neçə gündən sonra Çinə planlaşdırılan səfərinə də müsbət təsir edə bilər. Ancaq Pekin Hörmüz boğazının açılmasını istəsə də, ABŞ-ın boğazın girişini mühasirədə saxlaması siyasətini qətiyyətlə rədd edir. Ona görə də Pekin Vaşinqtonun istəyi ilə birtərəfli qaydada Tehrana təzyiq etməyəcək. Çünki, Çin hakimiyyəti düşünür ki, “Hörmüz boğazı”yla bağlı problemin qarşılıqlı güzəştlərlə həlli mümkündür. Tehranla Vaşinqton isə boğazla bağlı qarşılıqlı güzəştlərə hələ ki, hazır deyillər”.

«Поездка министра иностранных дел Ирана Аббаса Аракачи в Пекин после Москвы связана с ожиданием увеличения поддержки Тегерана от двух его партнеров». Так заявил в своем комментарии для Medianews.az политолог Элхан Шахиноглу.
Он отметил, что война агрессора против Украины истощает ресурсы России: «Поэтому возможности России увеличить поддержку Ирану ограничены. В такой ситуации выросли надежды Ирана на другого партнера — Китай.
Пекин пытается не допустить поражения Ирана от США. Заявление министра иностранных дел Китая Ван И, встретившегося со своим коллегой в Пекине, что «Китай является надежным стратегическим партнером Ирана», — это послание Вашингтону. Ван И отметил, что Пекин готов укреплять политическое доверие с Тегераном и расширять взаимовыгодное сотрудничество в различных сферах. Ван И подчеркнул важность продолжения контактов между официальными лицами двух стран».
По словам Э. Шахиноглу, в отличие от Вашингтона и Тель-Авива, Пекин не верит в попытки Ирана получить ядерное оружие: «Это подтверждается словами Ван И о том, что «Китай высоко ценит обязательство Ирана отказаться от разработки ядерного оружия и признает его право использовать ядерную энергию в мирных целях». Не случайно Китай, являясь постоянным членом Совета Безопасности ООН, используя право вето, препятствует принятию резолюций против Ирана в этой международной организации.
Несмотря на продолжение всесторонней поддержки Ирану со стороны Пекина, он хочет, чтобы Тегеран предпочитал решать вопросы с Вашингтоном путем переговоров. Конечно, Пекин при этом не принимает давление Вашингтона на Тегеран. Во всех случаях продолжение напряженности вокруг пролива Ормуз противоречит интересам Китая. Китай лишен возможности транспортировать через него энергетические ресурсы и минеральные богатства Ирана и стран Залива. До обострения напряженности в регионе почти более половины потребности Китая в нефти обеспечивалась через Ормузский пролив.
Существующая ситуация негативно сказывается на экономике Китая. По этой причине Вашингтон хочет, чтобы Пекин оказал влияние на режим в Иране, чтобы пролив Ормуз опять был открыт для судов всех государств, как это было до войны. Роль Пекина в решении этого вопроса может положительно сказаться на запланированном через несколько дней визите президента США Дональда Трампа в Китай. Но, хотя Пекин и хочет открыть пролив Ормуз, он решительно отвергает политику блокирования входа в пролив США. Поэтому Пекин не будет односторонне оказывать давление на Тегеран по просьбе Вашингтона. Потому что китайское руководство считает, что «проблему, связанную с проливом Ормуз, можно решить взаимными уступками. А Тегеран и Вашингтон пока не готовы к взаимным уступкам по проливу».