Əraqçının Pekin səfəri -
“İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçının Moskvadan sonra Pekinə səfəri ölkəsinin iki tərəfdaşından Tehrana dəstəyin artırılması gözləntisi ilə bağlıdır”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açqılamasında belə deyib.
O bildirib ki, Ukraynaya qarşı işğalçı müharibə Rusiyanın resurslarını tükəndirmək üzrədir: “Bu səbəbdən Rusiyanın İrana dəstəyi artırması imkanları məhduddur. Belə bir vəziyyətdə İranın digər tərəfdaşı Çindən gözləntisi artıb.
Pekin İranın ABŞ-a məğlub olmasını əngəlləməyə çalışır. Pekində həmkarıyla görüşən Çinin xarici işlər naziri Van İnin “Çin İranın etibarlı strateji tərəfdaşıdır” açıqlaması Vaşinqtona mesajdır. Van İ bildirib ki, Pekin Tehranla siyasi etimadı daha da gücləndirməyə və müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirməyə hazırdır. Van İ iki ölkə rəsmiləri arasında təmasların davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb”.
E.Şahinoğlunun sözlərinə görə, Pekin Vaşinqton və Tel-Əvivdən fərqli olaraq İranın nüvə silahı əldə etməyə çalışmasına inanmır: “Bunu Van İnin “Çin İranın nüvə silahı hazırlamaqdan imtina öhdəliyinə sadiqliyini yüksək qiymətləndirir və onun nüvə enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə etmək hüququnu tanıyır” sözləri də təsdiq edir. Təsadüfi deyil ki, Çin BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü kimi veto hüququndan istifadə edərək bu beynəlxalq təşkilatda İrana qarşı qətnamələrin qəbulunun qarşısını alır.
Pekinin İrana hərtərəfli dəstəyini davam etdirməsinə baxmayaraq, Tehranın Vaşinqtonla danışıqlar yolu ilə məsələlərin həllinə üstünlük verməsini istəyir. Əlbəttə, Pekin bu zaman Vaşinqtonun Tehrana təzyiqini də qəbul etmir. Bütün hallarda Hörmüz boğazı ətrafındakı gərginliyin davamı Çinin maraqlarına ziddir. Çin İran və Körfəz ölkələrinin enerji resurslarını və mineral zənginliklərini nəql etməkdən məhrum olub. Çin bölgədəki gərginliyə qədər neftə olan tələbatının yarıdan çoxunu Hörmüz boğazı üzərindən əldə edirdi.
Mövcud vəziyyət Çin iqtisadiyyatına mənfi təsir edir. Vaşinqton bu səbəbdən Pekinin İrandakı rejimə təsir etməsini istəyir ki, Hörmüz boğazı müharibədən əvvəl olduğu kimi bütün dövlətlərin gəmilərinə açıq olsun. Pekinin bu məsələnin həllindəki rolu ABŞ Prezidenti Donald Trampın bir neçə gündən sonra Çinə planlaşdırılan səfərinə də müsbət təsir edə bilər. Ancaq Pekin Hörmüz boğazının açılmasını istəsə də, ABŞ-ın boğazın girişini mühasirədə saxlaması siyasətini qətiyyətlə rədd edir. Ona görə də Pekin Vaşinqtonun istəyi ilə birtərəfli qaydada Tehrana təzyiq etməyəcək. Çünki, Çin hakimiyyəti düşünür ki, “Hörmüz boğazı”yla bağlı problemin qarşılıqlı güzəştlərlə həlli mümkündür. Tehranla Vaşinqton isə boğazla bağlı qarşılıqlı güzəştlərə hələ ki, hazır deyillər”.

“Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi's visit to Beijing after Moscow is related to the expectation of increased support for Tehran from his country's two partners.” Political scientist Elkhan Shahinoglu said this in his statement to Medianews.az.
He stated that the aggressive war against Ukraine is aimed at exhausting Russia's resources: “For this reason, Russia's ability to increase support for Iran is limited. In such a situation, Iran's expectations from its other partner, China, have increased.
Beijing is trying to prevent Iran’s defeat by the US. The statement by Chinese Foreign Minister Wang Yi, who met his counterpart in Beijing, that “China is a reliable strategic partner of Iran” is a message to Washington. Wang Yi said that Beijing is ready to further strengthen political trust with Tehran and expand mutually beneficial cooperation in various fields. Wang Yi emphasized the importance of continuing contacts between officials of the two countries.”
According to E. Shahinoglu, unlike Washington and Tel Aviv, Beijing does not believe that Iran is trying to acquire nuclear weapons: “Wang Yi’s words that ‘China highly values Iran's commitment to the nuclear weapons non-proliferation obligation and recognizes its right to use nuclear energy for peaceful purposes’ confirm this as well. It is no coincidence that China uses its veto power as a permanent member of the UN Security Council to prevent the adoption of resolutions against Iran in this international organization.
Despite Beijing's continued comprehensive support for Iran, it wants Tehran to prioritize resolving issues through negotiations with Washington. Of course, Beijing does not accept Washington's pressure on Tehran during this process. In all cases, the ongoing tension around the Strait of Hormuz is against China's interests. China is deprived of transporting the energy resources and mineral wealth of Iran and the Gulf countries. Before the tensions in the region, China obtained more than half of its oil demand via the Strait of Hormuz.
The current situation negatively affects China's economy. For this reason, Washington wants Beijing to influence the regime in Iran so that the Strait of Hormuz remains open to all countries' ships as it was before the war. Beijing's role in resolving this issue could positively affect US President Donald Trump's planned visit to China in a few days. However, although Beijing wants the Strait of Hormuz to be open, it firmly rejects the US policy of blockading the entrance of the strait. Therefore, Beijing will not exert unilateral pressure on Tehran at Washington’s request. Because the Chinese government believes that “the problem regarding the Strait of Hormuz can be solved through mutual concessions.” Tehran and Washington, on the other hand, are not yet ready for mutual concessions regarding the strait.”