Ərdoğan Yaxın Şərqdəki gərginlikdən
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bunu Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (AKP) iclasında ABŞ və İsrailin İrana hücumlarını şərh edərkən bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, əgər diplomatiyaya şans verilərsə, qarşıya qoyulan məqsədə çatmaq olar. R.T.Ərdoğanın sözlərinə görə, Türkiyə tərəfləri danışıqlara qaytarmaq və diplomatiyanı bərpa etmək üçün davamlı səylərini davam etdirir. Prezident bildirib ki, Türkiyə bütün regionda gərginliyin azaldılmasını, sülhü və sabitliyi dəstəkləyir.
"Mövcud vəziyyətin həssaslığını nəzərə alaraq, biz son dərəcə ehtiyatla danışırıq. Türkiyəni ətrafında alovlanan yanğından qorumaq üçün təmkinli davranırıq. Bölgəmizdə cəhd edilən qanlı ssenarilərin, ilk növbədə dinlərarası münaqişələrin qarşısını almaq üçün lazımi tədbirləri görürük", - deyə qardaş ölkənin lideri bildirib.

"Эту войну нужно остановить, прежде чем она распространится на весь регион".
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на заседании правящей Партии справедливости и развития (АКП), комментируя нападения США и Израиля на Иран.
Глава государства отметил, что если дать шанс дипломатии, можно достичь поставленной цели. По словам Р.Т. Эрдогана, Турция продолжает свои постоянные усилия, чтобы вернуть стороны к переговорам и возобновить дипломатию. Президент заявил, что Турция поддерживает снижение напряжённости, мир и стабильность во всём регионе.
"Учитывая чувствительность нынешней ситуации, мы говорим с крайней осторожностью. Мы ведём себя сдержанно, чтобы защитить Турцию от огня, который вспыхнул вокруг. Предпринимаем необходимые меры, чтобы предотвратить кровавые сценарии, пытающиеся реализоваться в нашем регионе, в первую очередь межрелигиозные конфликты", - заявил лидер братской страны.