Ərəb turistlərin sayı niyə azalıb? –
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov deyib ki, bu ilin ilk 10 ayında Avropa İttifaqından gələnlərin sayı 7,9 faiz artsa da, körfəz ölkələrindən gələnlərin sayı 3,5 faiz, MDB dövlətlərindən gələnlərin sayı isə 8,2 faiz azalıb. Bütövlükdə həmin müddətdə Azərbaycana gələn turistlərin sayı 1.7 faiz azalaraq 2 milyon 171 min nəfər olub.
V.Bayramovun sözlərinə görə, gələnlərin 24,4 faizi Rusiya, 17,4 faizi Türkiyə, 8 faizi İran, 6,6 faizi Hindistan, 4,3 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,2 faizi Gürcüstan, 4 faizi Qazaxıstan, 3,4 faizi Pakistan, 2,6 faizi Çin, 2,4 faizi İsrail, 2,3 faizi Özbəkistan, 1,6 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,4 faizi Ukrayna, 1,2 faizi Türkmənistan, hər birindən 1,1 faiz olmaqla Belarus, Böyük Britaniya və Küveyt, 12,9 faizi digər ölkələrin vətəndaşları olub.
Deputat hesab edir ki, ərəb turistlərin sayının azalması alternativ turistik bazarlara marağın yüksəlməsi, Azərbaycanda turizm qiymətlərinin hələ də yüksək olması ilə əlaqələndirilir: “Avropadan gələnlərin sayının artması isə köhnə qitənin getmə turizmə istəyin yüksəlməsi, işgüzar səfərlərin sayının çoxalması və bütövlükdə bölgəyə xüsusi marağın artması ilə bağlıdır. Eyni zamanda, son illər xaricilərin Azərbaycanda sağlamlıq turizminə də marağının artması müşahidə olunur.
Turizmin enerji sektorundan sonra ölkəyə ən çox valyuta gətirən sahədir. Bu baxımdan gələn turistlərin ölkə mənşəyinin yeniləşməsi, xüsusən də Avropa və Cənubi-Şərqi Asiyada yerləşən dövlətlər ilə bu sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsi vacibdir. Bu turizm gəlirlərində dayanıqlığı artıra bilər”.

Why has the number of Arab tourists decreased? –
In a statement to Medianews.az on the matter, economist deputy Vuqar Bayramov said that although the number of visitors from the European Union increased by 7.9 percent in the first 10 months of this year, the number of visitors from the Gulf countries decreased by 3.5 percent, and from the CIS countries by 8.2 percent. Overall, during the same period, the number of tourists coming to Azerbaijan decreased by 1.7 percent to 2 million 171 thousand people.
According to V. Bayramov, 24.4 percent of visitors were from Russia, 17.4 percent from Turkey, 8 percent from Iran, 6.6 percent from India, 4.3 percent from Saudi Arabia, 4.2 percent from Georgia, 4 percent from Kazakhstan, 3.4 percent from Pakistan, 2.6 percent from China, 2.4 percent from Israel, 2.3 percent from Uzbekistan, 1.6 percent from the United Arab Emirates, 1.4 percent from Ukraine, 1.2 percent from Turkmenistan, 1.1 percent each from Belarus, the United Kingdom, and Kuwait, and 12.9 percent were citizens of other countries.
The deputy believes that the decrease in the number of Arab tourists is related to the increased interest in alternative tourist markets and the fact that tourism prices in Azerbaijan are still high: “The increase in the number of visitors from Europe is related to the growing desire to visit the Old Continent, the increase in the number of business trips, and generally the particular interest in the region. At the same time, in recent years, the interest of foreigners in health tourism in Azerbaijan has also been observed to increase.
Tourism is the sector that brings the most foreign currency to the country after the energy sector. In this regard, renewing the country origin of incoming tourists, especially strengthening cooperation with countries located in Europe and Southeast Asia in this area, is important. This can increase stability in tourism revenues.”