Ərəb turistlərin sayı niyə azalıb? –
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov deyib ki, bu ilin ilk 10 ayında Avropa İttifaqından gələnlərin sayı 7,9 faiz artsa da, körfəz ölkələrindən gələnlərin sayı 3,5 faiz, MDB dövlətlərindən gələnlərin sayı isə 8,2 faiz azalıb. Bütövlükdə həmin müddətdə Azərbaycana gələn turistlərin sayı 1.7 faiz azalaraq 2 milyon 171 min nəfər olub.
V.Bayramovun sözlərinə görə, gələnlərin 24,4 faizi Rusiya, 17,4 faizi Türkiyə, 8 faizi İran, 6,6 faizi Hindistan, 4,3 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,2 faizi Gürcüstan, 4 faizi Qazaxıstan, 3,4 faizi Pakistan, 2,6 faizi Çin, 2,4 faizi İsrail, 2,3 faizi Özbəkistan, 1,6 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,4 faizi Ukrayna, 1,2 faizi Türkmənistan, hər birindən 1,1 faiz olmaqla Belarus, Böyük Britaniya və Küveyt, 12,9 faizi digər ölkələrin vətəndaşları olub.
Deputat hesab edir ki, ərəb turistlərin sayının azalması alternativ turistik bazarlara marağın yüksəlməsi, Azərbaycanda turizm qiymətlərinin hələ də yüksək olması ilə əlaqələndirilir: “Avropadan gələnlərin sayının artması isə köhnə qitənin getmə turizmə istəyin yüksəlməsi, işgüzar səfərlərin sayının çoxalması və bütövlükdə bölgəyə xüsusi marağın artması ilə bağlıdır. Eyni zamanda, son illər xaricilərin Azərbaycanda sağlamlıq turizminə də marağının artması müşahidə olunur.
Turizmin enerji sektorundan sonra ölkəyə ən çox valyuta gətirən sahədir. Bu baxımdan gələn turistlərin ölkə mənşəyinin yeniləşməsi, xüsusən də Avropa və Cənubi-Şərqi Asiyada yerləşən dövlətlər ilə bu sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsi vacibdir. Bu turizm gəlirlərində dayanıqlığı artıra bilər”.

В географической структуре происхождения туристов, приезжающих в Азербайджан, наблюдаются изменения.
В беседе с Medianews.az экономист-депутат Вугар Байрамов отметил, что за первые 10 месяцев этого года, несмотря на рост количества приезжающих из Европейского союза на 7,9%, число туристов из стран Персидского залива сократилось на 3,5%, а из стран СНГ — на 8,2%. В целом за этот период число туристов, посетивших Азербайджан, уменьшилось на 1,7% и составило 2 миллиона 171 тысячу человек.
По словам В.Байрамова, 24,4% приезжающих составляют туристы из России, 17,4% — из Турции, 8% — из Ирана, 6,6% — из Индии, 4,3% — из Саудовской Аравии, 4,2% — из Грузии, 4% — из Казахстана, 3,4% — из Пакистана, 2,6% — из Китая, 2,4% — из Израиля, 2,3% — из Узбекистана, 1,6% — из Объединенных Арабских Эмиратов, 1,4% — из Украины, 1,2% — из Туркменистана, по 1,1% — из Белоруссии, Великобритании и Кувейта, 12,9% — из других стран.
Депутат считает, что снижение числа арабских туристов связано с ростом интереса к альтернативным туристическим рынкам, а также с тем, что цены на туризм в Азербайджане по-прежнему остаются высокими: «Рост числа туристов из Европы объясняется возросшим интересом старого континента к туризму, увеличением количества деловых поездок и общим повышением интереса к региону. Также в последние годы наблюдается увеличение интереса иностранцев к медицинскому туризму в Азербайджане.
Туризм является второй после энергетического сектора отраслью, приносящей стране наибольший объем валюты. В этом контексте важно обновлять географию приезжающих туристов, а также усиливать сотрудничество в этой сфере с государствами Европы и Юго-Восточной Азии. Это может повысить устойчивость доходов от туризма».