Ermənilərin qorxduğu ölkələr:
Ermənistan Parlamentinin spikeri Alen Simonyan "Facebook" səhifəsində ABŞ-da yerləşən Beynəlxalq Respublikaçılar İnstitutunun (İRİ) 3-13 fevral tarixindən keçirilən sorğusunun nəticələrini paylaşıb.
Publika.az xəbər verir ki, sorğuda "Parlament seçkiləri keçirilsəydi, hansı siyasi partiyaya və ya bloka səs verərdiniz" sualından sonra, "Ermənistanın ən vacib siyasi tərəfdaşları hansı ölkələrdir" sualı da qoyulub. Respondentlərin bu suala cavabları belə olub:
Rusiya - 43%
ABŞ - 42%
İran - 34%
AB - 29%
Fransa - 29%
Çin - 21%
Gürcüstan - 18%
Hindistan - 4%.
Sorğuda qoyulan son sual isə daha çox diqqət çəkib. "Ermənistan üçün ən böyük təhlükə yaradan ölkələr hansılardır" sualına cavabda respondentlər Azərbaycanı birinci ediblər. İlk üçlüyün sonrakı sırasında isə Türkiyə və Rusiya yer alıb.
Azərbaycan - 80%
Türkiyə - 69%
Rusiya - 29%
ABŞ - 10%
Gürcüstan - 6%
İsrail - 4%
AB - 3%
İran - 3%.
Son sualdan sonra belə bir nəticəyə gəlmək olar ki, artıq Ermənistanda Azərbaycanın regiondakı gücünü dərk edirlər. Digər tərəfdən isə Azərbaycanın son zamanlar onları həyat üçün vacib olan məhsullarla təmin etməsini, humanizmini unudurlar.

Спикер Парламента Армении Ален Симонян на своей странице в "Facebook" поделился результатами опроса Международного республиканского института (IRI), расположенного в США, проведённого с 3 по 13 февраля.
Как сообщает Publika.az, в опросе после вопроса «Если бы проходили парламентские выборы, за какую политическую партию или блок вы бы проголосовали?» был задан вопрос «Какие страны являются самыми важными политическими партнерами Армении?». Ответы респондентов на этот вопрос были следующими:
Россия — 43%
США — 42%
Иран — 34%
ЕС — 29%
Франция — 29%
Китай — 21%
Грузия — 18%
Индия — 4%.
Последний вопрос опроса привлёк больше всего внимания. На вопрос «Какие страны представляют наибольшую угрозу для Армении?» респонденты на первом месте назвали Азербайджан. За ним в тройке следуют Турция и Россия.
Азербайджан — 80%
Турция — 69%
Россия — 29%
США — 10%
Грузия — 6%
Израиль — 4%
ЕС — 3%
Иран — 3%.
Исходя из последнего вопроса, можно сделать вывод, что в Армении уже осознают мощь Азербайджана в регионе. С другой стороны, они забывают, что в последнее время Азербайджан обеспечивает их жизненно важными продуктами и проявляет гуманность.