Ermənistanda bəzi xarici proqramların
Ermənistan parlamenti ikinci və yekun oxunuşda "Audiovizual media haqqında" qanuna dəyişiklikləri təsdiqləyib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu düzəlişlər ölkənin daxili işlərinə müdaxilə əlamətləri daşıyan xarici proqramların ictimai televiziya vasitəsilə yayımına qadağa qoyulmasını nəzərdə tutur.
Ermənistanın yüksək texnologiyalar sənayesi naziri Mxitar Ayrapetyan komissiyanın iclasında bildirib ki, layihə tənzimləyici dövlət qurumuna müharibəyə çağırış və ölkənin daxili işlərinə müdaxilə göstəricilərini müəyyən etmək səlahiyyəti verəcək. Onun sözlərinə görə, qəbul edilmiş dəyişikliklərə əsasən, audiovizual proqramların yayımının qadağan edilməsi halları müəyyənləşdiriləcək və daxili proseslərə müdaxilə edən materialların efirə verilməsinin qarşısı alınacaq.
Fevralın 3-də parlamentin elm, təhsil, mədəniyyət, diaspor, gənclər və idman məsələləri üzrə daimi komissiyasının iclasında layihənin müzakirəsi zamanı Ayrapetyan qeyd edib ki, daxili proseslərə, o cümlədən hakimiyyət strukturunun formalaşmasına, seçki və referendumların keçirilməsinə birbaşa və ya dolayısı ilə təsir göstərmək məqsədi daşıyan efir bəyanatları Ermənistanın daxili işlərinə müdaxilə kimi qiymətləndirilə bilər. Nazir əlavə edib ki, xarici dövlət və ya onunla əlaqəli təşkilat tərəfindən yaradılan, maliyyələşdirilən və ya redaktə olunan müstəqil media subyektləri də bu tənzimləmənin təsiri altına düşə bilər. Lakin, yalnız faktlara əsaslanan və qiymətləndirici mülahizələr daxil etməyən analitik proqramların qanuna edilən dəyişikliklərdən kənarda qalması istisna edilmir.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Ermənistan rəhbərliyi yayımlanan analitik proqramları tənqid edərək respublikada Rusiya televiziyalarının yayımının məhdudlaşdırılmasının tərəfdarı olduqlarını bildirmişdi. 2024-cü ilin aprelində baş nazir Nikol Paşinyan vurğulamışdı ki, Rusiya telekanalları Ermənistanın daxili həyatına hörmətsizlik nümayiş etdirərsə, onların fəaliyyəti qadağan olunacaq. 2025-ci il iyulun 1-də isə parlamentin spikeri Alen Simonyan ölkədə Rusiya telekanallarının yayımının dayandırılması məsələsinin müzakirəyə çıxarılmasının vacibliyini qeyd edib. Hazırda Ermənistanda ictimai televiziya şəbəkəsi vasitəsilə Rusiya telekanallarının təkrar yayımı həyata keçirilir.//Oxu.az

Парламент Армении во втором и окончательном чтении одобрил изменения в закон «Об аудиовизуальных СМИ».
Medianews.az сообщает, что эти поправки предусматривают запрет на трансляцию через общественное телевидение иностранных программ, имеющих признаки вмешательства во внутренние дела страны.
Министр высоких технологий Армении Мхитар Айрапетян на заседании комиссии заявил, что проект даст регулирующему государственному органу полномочия определять признаки призывов к войне и вмешательства во внутренние дела страны. По его словам, согласно принятым изменениям будут установлены случаи запрета трансляции аудиовизуальных программ и будет предотвращена трансляция материалов, вмешивающихся во внутренние процессы.
3 февраля на заседании постоянной комиссии парламента по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта при обсуждении проекта Айрапетян отметил, что эфирные заявления, направленные на прямое или косвенное воздействие на внутренние процессы, в том числе формирование структуры власти, проведение выборов и референдумов, могут оцениваться как вмешательство во внутренние дела Армении. Министр добавил, что независимые медиасубъекты, созданные, финансируемые или редактируемые иностранным государством или связанной с ним организацией, также могут подпадать под действие данного регулирования. Однако исключается возможность выведения из-под действия поправок аналитических программ, базирующихся только на фактах и не содержащих оценочных суждений.
Отметим, что ранее руководство Армении критиковало транслируемые аналитические программы и заявляло о своей поддержке ограничения вещания российских телеканалов в республике. В апреле 2024 года премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что если российские телеканалы проявляют неуважение к внутренней жизни Армении, их деятельность будет запрещена. 1 июля 2025 года спикер парламента Ален Симонян отметил важность обсуждения вопроса о прекращении вещания российских телеканалов в стране. В настоящее время в Армении повторное вещание российских телеканалов осуществляется через сеть общественного телевидения. //Oxu.az