Əsəd ailəsi Rusiyada necə yaşayır?
Ailənin Rusiyanın elitar məhəllələrindən birində yaşadığı qeyd olunur. Həmin ərazidə Ukraynanın devrilmiş lideri Viktor Yanukoviçin də yaşadığı vurğulanıb.
Məlumata görə, Əsəd 2011-ci ildən Qərbin sanksiyalarından sonra pullarını Moskva şəhərinə çıxarıb və ailəsi maddi çətinlik çəkmir. Həmçinin göz həkimi olan Bəşər Əsəd ixtisas bilgilərini təzələmək üçün dərslərə gedir və Rus dilini öyrənir.
Əsma Əsəd isə Suriyadan qaçarkən Moskvada lösemi müalicəsi alırdı. Onun eksperimental müalicə aldığı və sağaldığı bildirilir. Ailə tam izolyasiya olunmuş həyat sürür, Əsəd isə keçmiş rejimdən çox az adamla görüşür.
Qəzet, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin hakimiyyətdən düşmüş liderlərə xoş yanaşmadığını, Bəşər Əsədə gəlincə onun daha heç vaxt yaxına buraxmayacaq.

How does the Assad family live in Russia?
It is noted that the family lives in one of Russia’s elite neighborhoods. It is emphasized that the ousted leader of Ukraine, Viktor Yanukovych, also lived in that area.
According to the information, Assad moved his money to Moscow after Western sanctions in 2011, and his family does not face financial difficulties. Also, Bashar al-Assad, who is an ophthalmologist, attends classes to refresh his qualifications and is learning the Russian language.
Asma Assad was receiving leukemia treatment in Moscow when escaping from Syria. It is reported that she underwent experimental treatment and recovered. The family leads a completely isolated life, and Assad meets with very few people from the former regime.
The newspaper states that Russian President Vladimir Putin is not favorable toward leaders who have fallen from power, and as for Bashar Assad, he will never allow him close again.