Evinizə bu heyvanları gətirin -
Ev heyvanlarının insanın əhval-ruhiyyəsinə və gündəlik həyatına müsbət təsir göstərdiyi uzun illərdir müzakirə olunur. Mütəxəssislərin fikrincə, bəzi heyvanlar insanlarda rahatlıq hissinin yaranmasına, stressin azalmasına və emosional vəziyyətin yaxşılaşmasına kömək edə bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, ev heyvanları arasında insanlara ən çox müsbət təsir göstərənlər itlər və pişiklər hesab olunur.
Araşdırmalara görə, itlər sahibləri ilə güclü emosional bağ quraraq tənhalıq hissinin azalmasına kömək edir. Onlarla gəzintiyə çıxmaq və vaxt keçirmək insanların daha aktiv həyat tərzi sürməsinə də şərait yaradır.
Pişiklər isə sakit xarakterləri ilə seçilir. Onların mırıltısının bir çox insanda rahatlıq hissi yaratdığı, gündəlik gərginliyin azalmasına müsbət təsir göstərdiyi bildirilir.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, "müsbət enerji" anlayışı elmi termin olmasa da, insanların sevdikləri ev heyvanları ilə ünsiyyətdə olduqda özlərini daha xoşbəxt və rahat hiss etmələri müşahidə olunur.
Bu baxımdan, ev şəraitində insanlara ən çox müsbət təsir göstərən heyvanlar sırasında itlər birinci, pişiklər isə ikinci yerdə göstərilir./milli.az

The positive impact of pets on a person's mood and daily life has been discussed for many years. According to experts, some animals can help people feel relaxed, reduce stress, and improve their emotional state.
Medianews.az reports that among pets, dogs and cats are considered to have the most positive effects on people.
According to research, dogs form a strong emotional bond with their owners, helping to reduce feelings of loneliness. Going for walks and spending time with them also encourages people to lead a more active lifestyle.
Cats, on the other hand, are known for their calm nature. It is reported that their purring creates a sense of comfort in many people and positively affects the reduction of daily stress.
Experts note that although the term "positive energy" is not a scientific term, it is observed that people feel happier and more relaxed when interacting with their beloved pets.
In this regard, among animals that have the most positive impact on people in a home environment, dogs rank first, and cats are second./milli.az