Eyni ayaqqabını hər gün geyinməyin -
Milli.Az xəbər verir ki, mikrobioloq Primroz Friston ayaqlardan gələn xoşagəlməz qoxunun səbəblərini və ondan xilas olma üsullarını açıqlayıb. Mütəxəssisin tövsiyələri Independent nəşrində dərc olunub.
Friston bildirib ki, insan ayaqlarında minlərlə müxtəlif bakteriya və göbələk növü yaşayır. Onların böyük hissəsi barmaqların arasında toplanır, çünki bu nahiyə isti və rütubətli olur. Mikroorqanizmlər tər və ölü dəri hüceyrələrindəki maddələrlə qidalanır, onların həyat fəaliyyəti nəticəsində yaranan maddələr isə xoşagəlməz qoxuya səbəb olur.
Mikrobioloqun sözlərinə görə, ayaq qoxusundan qurtulmaq üçün corablar hər geyinmədən sonra yuyulmalıdır. Çünki gün ərzində corabların üzərində milyonlarla bakteriya toplanır və bu mikroorqanizmlər aylarla sağ qala bilir. Bakteriyalar ayaqqabıya da keçdiyi üçün eyni cüt ayaqqabını hər gün geyinmək tövsiyə edilmir.
Friston vurğulayıb ki, corablar ən azı 60 dərəcə temperaturda, mütləq yuyucu vasitə əlavə edilməklə yuyulmalıdır. Əgər yüksək temperaturda yuma mümkün deyilsə, corabların 180-220 dərəcə temperaturda qızdırılmış ütü ilə ütülənməsi məsləhət görülür.
Bundan əlavə, mütəxəssis ayaqlarda tərləməni artıran sintetik materiallardan uzaq durmağı, pambıq, yun və ya bambuk kimi təbii parçalara üstünlük verməyi tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, ayaqların gündə 2 dəfə, 30-40 dərəcə temperaturda yuyulması da qoxunun azalmasına kömək edir.

Do not wear the same shoes every day -
Milli.Az reports that microbiologist Primroz Friston explained the causes of unpleasant odors coming from the feet and methods to get rid of it. The specialist's recommendations were published in the Independent magazine.
Friston stated that thousands of different bacteria and fungi live on human feet. Most of them accumulate between the toes because this area is warm and moist. Microorganisms feed on substances in sweat and dead skin cells, and the substances produced as a result of their life activities cause the unpleasant odor.
According to the microbiologist, to get rid of foot odor, socks should be washed after each wearing. This is because millions of bacteria accumulate on socks during the day, and these microorganisms can survive for months. Since bacteria also pass onto shoes, it is not recommended to wear the same pair of shoes every day.
Friston emphasized that socks should be washed at at least 60 degrees Celsius, with detergent added. If washing at a high temperature is not possible, it is advisable to iron the socks with an iron heated to 180-220 degrees Celsius.
Additionally, the specialist recommended avoiding synthetic materials that increase foot sweating and giving preference to natural fabrics such as cotton, wool, or bamboo. According to him, washing the feet twice a day at 30-40 degrees Celsius also helps reduce the odor.