Eyni ayaqqabını hər gün geyinməyin -
Milli.Az xəbər verir ki, mikrobioloq Primroz Friston ayaqlardan gələn xoşagəlməz qoxunun səbəblərini və ondan xilas olma üsullarını açıqlayıb. Mütəxəssisin tövsiyələri Independent nəşrində dərc olunub.
Friston bildirib ki, insan ayaqlarında minlərlə müxtəlif bakteriya və göbələk növü yaşayır. Onların böyük hissəsi barmaqların arasında toplanır, çünki bu nahiyə isti və rütubətli olur. Mikroorqanizmlər tər və ölü dəri hüceyrələrindəki maddələrlə qidalanır, onların həyat fəaliyyəti nəticəsində yaranan maddələr isə xoşagəlməz qoxuya səbəb olur.
Mikrobioloqun sözlərinə görə, ayaq qoxusundan qurtulmaq üçün corablar hər geyinmədən sonra yuyulmalıdır. Çünki gün ərzində corabların üzərində milyonlarla bakteriya toplanır və bu mikroorqanizmlər aylarla sağ qala bilir. Bakteriyalar ayaqqabıya da keçdiyi üçün eyni cüt ayaqqabını hər gün geyinmək tövsiyə edilmir.
Friston vurğulayıb ki, corablar ən azı 60 dərəcə temperaturda, mütləq yuyucu vasitə əlavə edilməklə yuyulmalıdır. Əgər yüksək temperaturda yuma mümkün deyilsə, corabların 180-220 dərəcə temperaturda qızdırılmış ütü ilə ütülənməsi məsləhət görülür.
Bundan əlavə, mütəxəssis ayaqlarda tərləməni artıran sintetik materiallardan uzaq durmağı, pambıq, yun və ya bambuk kimi təbii parçalara üstünlük verməyi tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, ayaqların gündə 2 dəfə, 30-40 dərəcə temperaturda yuyulması da qoxunun azalmasına kömək edir.

Микробиолог объяснил способы избавиться от запаха ног.
Сообщает Milli.Az, микробиолог Примроз Фристон рассказал о причинах неприятного запаха от ног и способах его устранения. Рекомендации эксперта были опубликованы в издании Independent.
Фристон отметил, что на ногах человека живут тысячи различных бактерий и видов грибков. Большая их часть скапливается между пальцами, поскольку эта область теплая и влажная. Микроорганизмы питаются веществами, содержащимися в поту и отмерших клетках кожи, и продукты их жизнедеятельности вызывают неприятный запах.
По словам микробиолога, чтобы избавиться от запаха ног, носки должны стираться после каждого использования. За день на носках собираются миллионы бактерий, и эти микроорганизмы могут выживать месяцами. Поскольку бактерии проникают и в обувь, не рекомендуется носить одну и ту же пару обуви каждый день.
Фристон подчеркнул, что носки следует стирать при температуре не менее 60 градусов обязательно с добавлением моющего средства. Если стирка при высокой температуре невозможна, рекомендуется проглаживать носки утюгом, разогретым до 180-220 градусов.
Кроме того, специалист советует избегать синтетических материалов, которые усиливают потоотделение ног, отдавая предпочтение натуральным тканям, таким как хлопок, шерсть или бамбук. По его словам, мытье ног дважды в день при температуре 30-40 градусов также помогает уменьшить запах.