“Maştağadakı Psixiatriya xəstəxanasında manyakal şizofreniya, əsəb və psixi xəstəlikdən əziyyət çəkənlər müalicə olunur. Hətta sənətkarlardan da orada yatanlar olub. Mən təhsil aldığım illərdə böyük sənətkarımız Fatma Mehrəliyeva da orada müalicə olunub. Sənətkarlar var ki, hansısa haqsızlıqdan yaxud da rol üzərində işləməkdən əsəb yaşayırdılar. Onlar gəlib həmin xəstəxanada müəyyən sakitləşdirici müalicələr alıb, sağalıb və çıxıb gedirdilər. Bu xəstəliyin yüngül forması da var, ağır forması da. Baxır kim necə keçirir”. Bunu Medianews.az-a açıqlamasında tanınmış həkim, fizioloq Rəşid Mahmudov deyib.
O daha sonra ruhi xəstəliklərin müalicəsində müəyyən dövrlərdə zəlidən istifadə edildiyini bildirib:
“Ruhi xəstələr hələ 17-ci əsrdə zəli ilə müalicə olunurdular. Zəli bütün beyin qan-damar kapilyarlarını genəldirdi. Nəticədə qan beyin damarlarında yaxşı işləməyə başlayırdı. İnsanların bir çoxu bu müalicə üsulundan sonra tamamilə sağalırdı. Zəli insanın qanının laxtalanmasının qarşısını alr. İnsana zəli qoymağın da qaydaları var. Zəlinin ağzında 120 mindən çox ferment var. Hətta zəli infakt riskini də azaldır. O vaxt hətta kübar ailələr qonaqlıqlara gedəndə özlərinə zəli qoydurardılar. Bunu da kortəbii şəkildə etmək düzgün deyil. Adətən 7 həftə edirlər, sonra fasilə verirlər” deyə o bildirib.
Rəşid Mahmudov daha sonra Maştağada yerləşən 1 saylı Respublika Psixiatriya Xəstəxanasından xəstələrin qaçması xəbərinə də münasibət bildirib:
“Düzü bu haqda saytlarda və sosial şəbəkələrdə məlummatlar yayılıb. Nə qədər doğru olub-olmadığını bilmirəm. Əgər oradan xəstələr qaçıblarsa onları niyə o həddə çatdırıblar ki? Müalicə ilə həmin xəstələri sakitləşdirmək mümkündür. Bunun bir çox üsulları var. Elə adamlara insulin vururlar, şəkəri aşağı salırlar, nəticədə həmin şəxs yarıkoma halında olur. Yaddaşı ümumiyyətlə itir. Sonra qlükoza vurub ayıldırlar. Onların xüsusi dərmanları var”.
Qeyd edək ki, bir neçə gün öncə sosial şəbəkələrdə 1 saylı Respublika Psixiatriya Xəstəxanasında müalicə olunan xəstələrin qaçdığı haqda xəbərlər yayılıb.

«В психиатрической больнице в Маштаге лечат маньяков с шизофренией, страдающих от нервных и психических заболеваний. Даже среди мастеров бывали те, кто там лежал. Когда я учился, великая наша артистка Фатма Мехралиева также проходила там лечение. Бывали артисты, которые испытывали нервное напряжение из-за какой-то несправедливости или работы над ролью. Они приходили и в этой больнице получали определенное успокаивающее лечение, выздоравливали и уходили. У этого заболевания есть легкая и тяжелая форма. Все зависит от того, как у кого оно протекает». Об этом в интервью Medianews.az рассказал известный врач, физиолог Рашид Махмудов.
Далее он сообщил, что в лечении психических заболеваний в определенные периоды использовались пиявки:
«Психических больных еще в XVII веке лечили пиявками. Пиявка расширяла все капилляры кровеносных сосудов мозга. В результате кровь в сосудах мозга начинала лучше циркулировать. Многие люди после такого лечения полностью выздоравливали. Пиявка препятствует свертыванию крови человека. Есть свои правила наложения пиявок. В рту у пиявки более 120 тысяч ферментов. Даже риск инфаркта пиявки уменьшают. В то время даже знатные семьи, посещая званые обеды, ставили себе пиявок. Делать это самостоятельно неправильно. Обычно процедуру проводят 7 недель, затем делают перерыв», — отметил он.
Рашид Махмудов также прокомментировал информацию о побеге пациентов из 1-й Республиканской психиатрической больницы, расположенной в Маштаге:
«Правда, в интернете и социальных сетях распространялась информация об этом. Насколько она соответствует действительности, не знаю. Если пациенты действительно сбежали оттуда, почему они довелись до такого состояния? Можно их успокоить при помощи лечения. Для этого есть множество методов. Например им назначают инсулин, который понижает сахар, в результате человек впадает в полукоматозное состояние. Память полностью теряется. Потом вводят глюкозу, и человек приходит в сознание. У них есть специальные препараты».
Отметим, что несколько дней назад в социальных сетях появлялись сообщения о побеге пациентов из 1-й Республиканской психиатрической больницы.