Fəallarımızın sadə doktrinası –
Ölkəmizin ictimai-siyasi fəallar kəsiminin mühüm bir hissəsində çoxdan firmalaşmış xasiyyət var: qonşu ölkələrdə, böyük dövlətlərdə seçki olanda, uzun-uzadı müzakirə aparar, təhlil edər və tərəf tutarlar.
Bir qayda olaraq bu tərəfgirliyin məğzi, mahiyyəti belə olur: proses Azərbaycana nə qədər sərfəlidir?; filan qüvvə hakimiyyətə gəlsə, bizə yaxşı olar, onun rəqibi gəlsə, bizə pis olar və s.
Bu da belə bir patriotizm təzahürüdür. Eynisi başqa ölkələrdə də var. Hər kəs öz ölkəsinin çıxarlarını fikirləşir.
Bu üzdən idi ki, 2018-ci ildə Ermənistanda Nikol Paşinyan küçə hərəkatının dalğasında hakimiyyətə gəlmək üzrə olanda bizim ictimai-siyasi fəalların çoxu onun Sarkisyan-Köçəryan cütlüyünə qalib gəlməsini istəyir, ona azarkeşlik edirdilər.
O zaman bu mövqedə olanlara deyənlər vardı ki, ha Sarkisyan, ha Paşinyan, ikisi də ermənidir və hansı olsa, öz ölkələrinin mənafeyi üçün çalışacaq.
Cavab belə olurdu: “Sarkisyan və Köçəryan Qarabağ müharibəsində komandirlik etmiş canilərdir. Onlar heç vaxt Azərbaycana bir metr də olsun torpaq qaytarmayacaqlar. Qaytarsalar, “döyüş meydanında qazandıqları qələbəni diplomatiya masasında uduzmuş liderlər” durumuna düşəcəklər. Hakimiyyətə yeni adam gəlməlidir ki, onunla anlaşmaq mümkün olsun”.
Zaman göstərdi ki, Köçəryan-Sarkisyan tandeminin hakimiyyətdən gedişi Qarabağ münaqişəsinin hərbi-siyasi-diplomatik vasitələrlə həll edilməsi yolunda yaşıl işığını yanması demək olub. O cütlük hakimiyyətdə qalsaydı, çətin olardı. Çünki onlar Rusiyanın ağuşundan çıxmayacaqdılar, biz halal haqqımızı əldə etmək üçün tərpənəndə bütün səngərlərdə qarşımızda Rusiyanın general və əsgərlərini, nazir və deputatlarını, diplomat və kəşfiyyatçılarını görəcəkdik.
Hazırda Ermənistanda gedən seçki prosesində də görürük ki, Paşinyanın əleyhdarları Rusiya kartından necə istifadə edir, Kremlin sayəsində Qarabağı geri qaytaracaqlarına dair xalqa vədlər verirlər.
Bizim patriotlar isə yenə də onlara qarşıdır və Qafqazda sülhün birdəfəlik bərqərar olunması üçün Paşinyanın hakimiyyətinin davam etməsini arzu edirlər.
Heç kəsdən gizli deyil, ölkəmizin vətənpərvər kəsiminin böyük hissəsi Rusiya-Ukrayna savaşında ikincinin tərəfindədir. Bunun ciddi səbəbi var. Onlar düşünürlər ki, Rusiyanın Ukraynaya sahiblənməsi onun keçmiş SSRİ respublikalarına olan iştahını daha da qabardacaq və müxtəlif bəhanələrlə onlara qarşı siyasi-hərbi müdaxilə aktları törədəcək. Zatən, bu respublikaların 35 ildir müstəqil dövlət kimi mövcud olması Kremlin onları hələ də öz “arxa bağça”sı saymasına mane olmur, rusiyalı ictimai-siyasi xadimlər oturub-durub “əzəmətli dövlət”in (SSRİ-nin) sərhədlərini bərpa etməkdən danışırlar.
Ona görə də bizim ictimai-siyasi fəallar Rusiyanın bu savaşdan dişi tökülmüş halda çıxmasını istəyirlər ki, postsovet ölkələr, nəhayət, bir gün görsünlər.
ABŞ-İsrail cütlüyü ilə İranın arasında gedən müharibəyə də milli maraqlar prizmasından baxanlar çoxdur.
Dövlət müstəqilliyimizi bərpa edəndən bəri İranın hakim dairələrinin gənc respublikanı xor görməsi, onun daxilində böyük casus şəbəkəsi, rəğbət qrupları formalaşdırması, din-məzhəb faktorundan istifadə edərək gərginliklər yaratması, xalqımızın qan və irz-namus düşməninə yardımlar göstərməsi vəziyyəti o yerə çatdırıb ki, ictimai-siyasi fəallarımızın böyük hissəsi qonşu ölkədə nasizm təməlli klerikal hakimiyyətin dəyişməsini, İranın dünyəvi və mötədil dövlət olmasını istəyirlər.
Hesab olunur ki, İranda hakimiyyət normal siyasi qüvvələrin əlinə keçsə, bu dövlət qonşularına qarşı aqressiv münasibətinə son qoyar, öz problemləri ilə məşğul olar, qonşu ölkələr də azad nəfəs alar.
Hərbi aqressiyaya məruz qalmış Ukraynanın tərəfində olan ictimai-siyasi fəallarımızın daha betər hərbi müdaxiləyə düçar olmuş İranın tərəfində olmamasının gerçək səbəbləri budur: milli maraqlar. Birincinin qələbəsi, ikincinin isə məğlubiyyəti bizim ölkəmizin və dövlətimizin başının salamatlığı üçün vacibdir. Burada şəxsi, merkantil, korporativ maraq yoxdur, əsas düşüncə odur ki, bizə təhlükə yaradan aqressorlar cilovlansın.
Bir də başqaları var. Onlar Rusiyanın Ukraynaya qalib gəlməsini, onu işğal etməsini istəyir, eyni zamanda ABŞ və İsrailin İranda biabırçı məğlubiyyətlə üzləşməsini arzu edirlər. Hətta onlar təkcə arzu etməklə qalmır, əməlli-başlı təbliğat aparır, ictimai rəy formalaşdırmağa çalışırlar.
Bəs onların motivi nədir, hansı düşüncə ilə belə mövqe tuturlar?
Belə çıxır ki, dövlət maraqları, müstəqillik, suverenlik kim anlayışlar bu şəxslər üçün heç bir əhəmiyyət kəsb etmir. Bu gün yetkin və az-çox savadı olan hər kəsə aydındır ki, həm Rusiya, həm də İran təkcə vaxtilə ölkəmizi ikiyə parçalamış imperiyalar deyil, həm də bu xalqın bütövləşməsi, müstəqil yaşaması yolunda əsas maneələrdir. Bunu bilə-bilə onların tərəfini tutmaq öz xalqının yanında olmamaq deməkdir.
Ən ibrətamizi odur ki, Rusiyanı öz savaşında “haqlı” sayanlarla İranın hazırkı rejimini dəstəkləyənlər aşağı-yuxarı eyni adamlardır. Bu ondan xəbər verir ki, onlar, yumşaq desək, milli maraqları prioritet saymırlar.

Простая доктрина наших активистов –
В значительной части общественно-политических активистов нашей страны давно сформировался особый тип характера: когда проходят выборы в соседних странах или больших державах, они долго обсуждают, анализируют и занимают ту или иную сторону.
Как правило, суть этого пристрастия такова: насколько процесс выгоден для Азербайджана?; если придет к власти та или иная сила, нам будет хорошо, если придет соперник — плохо и так далее.
Это тоже проявление патриотизма. Аналогичное есть и в других странах. Каждый думает о выгоде своей страны.
Именно поэтому в 2018 году, когда в Армении на волне уличного движения Никол Пашинян собирался прийти к власти, многие наши общественно-политические активисты желали, чтобы он победил пару Саркисян-Кочарян и поддерживали его.
Тогда были и те, кто говорил подобным сторонникам: так Саркисян, так и Пашинян — оба армяне, и любой из них будет работать на благо своей страны.
Ответ был такой: «Саркисян и Кочарян — преступники, командовавшие в Карабахской войне. Они никогда не вернут Азербайджану ни метра земли. Если вернут, то превратятся в «лидеров, проигравших дипломатически победу, одержанную на поле боя». Должен прийти новый человек, с которым будет возможно договориться».
Время показало, что уход тандема Кочарян-Саркисян с власти означал зеленый свет для решения карабахского конфликта военными, политическими и дипломатическими методами. Если бы они остались у власти, было бы трудно. Потому что они не вышли бы из-под влияния России, и когда мы пошевелились бы, чтобы получить по праву свое честное, на всех окопах перед нами стояли бы российские генералы и солдаты, министры и депутаты, дипломаты и разведчики.
Сегодня в проходящем в Армении процессе выборов мы видим, как противники Пашиняна используют российскую карту, и благодаря Кремлю обещают народу вернуть Карабах.
Наши патриоты же по-прежнему против них и желают продолжения правления Пашиняна ради того, чтобы в Закавказье был установлен мир раз и навсегда.
Никому не секрет, что большая часть патриотически настроенной части нашей страны на стороне Украины в войне Россия-Украина. У этого есть серьезные причины. Они считают, что присвоение Россией Украины увеличит ее аппетиты по отношению к бывшим республикам СССР и станет поводом для различных предлогов о политических и военных вмешательствах. Ведь, несмотря на 35 лет независимого существования этих республик, Кремль все равно считает их своей «задней усадьбой», а российские общественно-политические деятели сидят и говорят о восстановлении границ «великой державы» (СССР).
Таким образом, наши общественно-политические активисты хотят, чтобы Россия вышла из этой войны истощенной, чтобы постсоветские страны, наконец, это увидели.
Многие смотрят на войну между США и Израилем с одной стороны и Ираном с другой под призму национальных интересов.
С момента восстановления нашей государственной независимости мы видим, что власти Ирана считают молодую республику своим врагом, внутри Ирана сформированы большие сети шпионов и пророссийских групп, использующих религиозно-конфессиональные факторы для создания напряженности, оказывая помощь врагам нашего народа. Ситуация дошла до того, что большая часть наших общественно-политических активистов желает смены клерикального режима с нацистскими элементами в соседней стране и превращения Ирана в светское и умеренное государство.
Считается, что если власть в Иране перейдет к нормальным политическим силам, государство прекратит агрессивное отношение к соседям, займется своими проблемами, и соседние страны смогут вздохнуть свободно.
Настоящие причины того, что наши общественно-политические активисты, поддерживающие Украину, не принимают сторону Ирана, подвергшегося более серьезному военному вмешательству, таковы: национальные интересы. Победа первого и поражение второго важны для целостности нашего государства и страны. Здесь нет личных, меркантильных или корпоративных интересов, главное — чтобы были сдержаны агрессоры, создающие угрозу нам.
Есть и другие. Они хотят, чтобы Россия победила в войне с Украиной и захватила ее, а США и Израиль потерпели позорное поражение в Иране. Более того, они не только желают этого, но и активно проводят пропаганду, пытаются формировать общественное мнение.
В чем мотивация этих людей, с какой мыслью они занимают такую позицию?
Получается, что государственные интересы, независимость и суверенитет — понятия не имеют для этих людей никакого значения. Сегодня понятно каждому взрослому и относительно образованному, что не только Россия и Иран — бывшие империи, когда-то разорвавшие нашу страну на части, но и основные препятствия на пути единства нашего народа и независимого существования. Зная это, занимать их сторону значит не быть на стороне своего народа.
Самое поучительное в том, что те, кто считает Россию «правой» в этой войне, почти те же люди, что поддерживают нынешний режим Ирана. Это говорит о том, что они, мягко говоря, не ставят национальные интересы в приоритет.