Fransa ABŞ-yə Yaxın Şərqdəki hərbi bazalarından
Fransa ABŞ və İsrailin İranla qarşıdurmasının davam etdiyi bir vaxtda Yaxın Şərqdə yerləşən fransız hərbi bazalarının ABŞ tərəfindən müvəqqəti istifadəsinə icazə verib.
Medianews.az-ın məlumatın görə, bu addım Körfəz bölgəsindəki müttəfiqlərin təhlükəsizliyinə dəstək məqsədi daşıyır.
Mənbələr ABŞ hərbi təyyarələrinin regiondakı fransız bazalarında müvəqqəti yerləşdirilməsinə icazə verildiyini bildiriblər.
Qeyd olunur ki, bundan əvvəl Böyük Britaniya da bölgədəki bazalarının İran əleyhinə əməliyyatlarda istifadəsinə razılıq vermişdi.

France withdraws from its military bases in the Middle East in the USA
France withdraws from its military bases in the Middle East in the USA gave a temporary usage permit
France has allowed the temporary use of its military bases located in the Middle East by the United States at a time when the confrontation between the US and Israel with Iran continues.
According to Medianews.az, this step aims to support the security of allies in the Gulf region.
Sources have reported that permission has been granted for the temporary deployment of US military aircraft at French bases in the region.
It is noted that previously, the United Kingdom also agreed to the use of its bases in the region for operations against Iran.