Google-ın süni intellekt modulu xəbər saytlarını
Google ABŞ və Avropada istifadə olunan süni intellekt dəstəklı axtarış modulunu (AI Modu) təqdim edib. Bu sistem istifadəçilərə axtardığı məlumatı birbaşa axtarış nəticələrində göstərir, saytların ziyarətinə ehtiyac qalmır. Bu xüsusiyyət xəbər saytları üçün ciddi problemlər yaradır.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Digital Content Next (DCN) bildirir ki, bəzi media orqanları üçün yönləndirmə trafiki 95 fazirə qədər azalıb.
Ümumilikdə, ABŞ-dəki 10 böyük texnologiya xəbər saytının trafiki 112 milyondan 50 milyona düşüb.
Xəbər saytları Google-ı “ədalətsiz rəqabət”də günahlandırır və süni intellekt tərəfindən hazırlanan xülasələrin onların gəlirlərinə ciddi təsir etdiyini vurğulayır.
Google isə iddiaları rədd edir və yüksək keyfiyyətli kliklərin artdığını bildirir. Eyni zamanda, istifadəçilər süni intellekt nəticələrini aradan qaldırmaq üçün "-AI" əlavə edərək və ya Web sekməsini istifadə edərək klassik axtarışa keçə bilərlər.
Avropa Komissiyası artıq Google-ın süni intellekt xülasələrində veb saytlarından ədalətsiz məlumat istifadəsini araşdırmağa başlayıb.

Google представил в США и Европе поддерживаемый искусственным интеллектом поисковый модуль (AI Модуль). Эта система напрямую показывает пользователю искомую информацию в результатах поиска, без необходимости посещать сайты. Эта функция вызывает серьёзные проблемы для новостных сайтов.
По информации Medianews.az, Digital Content Next (DCN) сообщает, что для некоторых медиаорганизаций трафик перенаправления снизился до 95%.
В целом, трафик 10 крупнейших технологических новостных сайтов в США упал с 112 миллионов до 50 миллионов.
Новостные сайты обвиняют Google в «несправедливой конкуренции» и подчёркивают, что краткие обзоры, подготовленные искусственным интеллектом, серьёзно влияют на их доходы.
Google отвергает эти обвинения и сообщает об увеличении количества качественных кликов. Также пользователи могут переключиться на классический поиск, добавив "-AI" или используя вкладку Web, чтобы убрать результаты искусственного интеллекта.
Европейская комиссия уже начала расследование по поводу несправедливого использования данных веб-сайтов в AI-резюме Google.