Gözlənilən qərar: Tələbə ancaq tələbəni görəcək?
Nazirlər Kabinetinin 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatında paytaxtdan kənarda yeni universitetin yaradılması təklif olunur. Sənəddə Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsində yerləşən, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan liseyin bazasında logistika və innovativ ixtisasların tədris edilməsinə imkan verən müasir ali təhsil ocağının yaradılması təklif edilir. Bildirilir ki, Ələt qəsəbəsi nəqliyyat qovşaqlarında yerləşən məkan olduğuna görə həmin bazada böyük bir təhsil müəssisəsinin açılması faydalı ola bilər.
Vurğulanır ki, Bakı şəhəri və ətraf ərazilərdə kifayət qədər ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyət göstərməsi bəzi hallarda şəhərin nəqliyyat, kommunal və digər infrastruktur sahələrinin həddindən artıq yüklənməsinə səbəb olur. Bu baxımdan, Bakı şəhəri və onun inzibati ərazisinə daxil olan yaşayış məntəqələrində yeni universitetlərin yaradılması məqsədəuyğun hesab olunmur. Həmçinin bir sıra ali təhsil müəssisələrinin paytaxtdan kənarda yerləşməsi müzakirə mövzusudur.
Görəsən, universitetlərin paytaxtdan kənara köçürülməsi təhsilin keyfiyyətinə nə dərəcədə təsir edəcək?
Həmçinin tələbələr paytaxtdan kənarda asudə vaxtlarını səmərəli keçirə biləcəklərmi?
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Oxu.az-a danışan təhsil məsələləri üzrə mütəxəssis Elçin Əfəndi qeyd edib ki, köçürülmə olarsa, təhsilin keyfiyyəti artar.
O xatırladıb ki, "Bakı Şəhərinin Baş Planı 2040"da bəzi universitetlərin şəhərdən kənara köçürülməsi ilə bağlı məsələ əksini tapıb:
"Burada əsas məqsəd paytaxtda sıxlığı azaltmaq, yollardakı tıxacın qarşısını almaqdır. İlk növbədə, universitetlərin köçürüləcəyi ərazi tələbə şəhərciyinə çevrilməlidir. Ola bilər ki, hansısa universitetlər kampus şəklində yenidən təşkil olunsun. Orada tələbələr üçün yataqxana, əyləncə mərkəzləri, kitabxana və s. məntəqələr olmalıdır. Həmçinin tələbələrin təcrübə keçməsi, iş imkanları baxımından da müvafiq infrastruktur qurulmalıdır. Təbii ki, köçürülmə doğru baş tutarsa, təhsilverənlərin və tələbələrin akademik göstəriciləri, eyni zamanda, təhsilin keyfiyyəti artacaq".
E.Əfəndi bildirib ki, bir neçə universitet mərkəzləşdirilə bilər:
"Belə olan halda tələbələr kənar şəxslərlə qarşılaşmayacaqlar. Ümumi əlaqələr elə qurulacaq ki, tələbə ancaq tələbəni görəcək. Sosial mühit onların akademik göstəricilərinin yaxşılaşmasına səbəb olacaq. Təhsilalan yalnız bir istiqamət üzrə fokuslanacaq. Onlar eyni vaxtda kitabxanaya, idman zalına və s. yerlərə gedə biləcəklər. Harvard, Oksford kimi universitetlərdə göstəricilər ona görə yüksəkdir ki, tələbələr akademik mühitin içindədirlər. Eyni vəziyyəti burada da görə bilərik. Bu, birmənalı olaraq təhsilin keyfiyyətinin artmasına kömək edəcək. Düşünürəm ki, tələbə kontingenti çox olan və mərkəzdə yerləşən universitetlər kənara köçürüləcək".

Expected decision: Will the student only see the student?
The Cabinet of Ministers' report on activities in 2025 proposes the establishment of a new university outside the capital. The document suggests creating a modern higher education institution based on the lyceum under the Ministry of Science and Education located in the Ələt settlement of the Qaradağ district, which would enable teaching logistics and innovative specialties. It is noted that since Ələt settlement is located at transportation hubs, opening a large educational institution based on this site could be beneficial.
It is emphasized that the operation of sufficiently many higher education institutions in Baku city and surrounding areas sometimes leads to excessive strain on the city's transportation, communal, and other infrastructure sectors. In this respect, establishing new universities in Baku city and its administrative residential areas is considered inappropriate. Moreover, the placement of several higher education institutions outside the capital is a subject of discussion.
One wonders, to what extent would relocating universities outside the capital affect the quality of education?
Also, will students be able to spend their leisure time effectively outside the capital?
Medianews.az reports that Elchin Efendi, an education expert speaking to Oxu.az on the matter, noted that if relocation takes place, the quality of education would increase.
He recalled that the issue of relocating some universities outside the city is reflected in the "Baku City Master Plan 2040":
"The main goal here is to reduce congestion in the capital and prevent traffic jams on the roads. First of all, the area where the universities will be relocated should be transformed into a student campus. It is possible that some universities will be reorganized in the form of campuses. There, dormitories, entertainment centers, libraries, and other facilities should be available for students. Also, the relevant infrastructure should be established in terms of students' internships and employment opportunities. Naturally, if the relocation is carried out properly, the academic performance of educators and students as well as the quality of education will improve."
E. Efendi stated that several universities can be centralized:
"In this case, students will not encounter outsiders. Overall connections will be organized so that a student will only see other students. The social environment will lead to the improvement of their academic indicators. The learner will focus only on one direction. They will be able to visit the library, sports hall, and other places simultaneously. The indicators in universities like Harvard and Oxford are high because students are immersed in an academic environment. We can observe the same situation here. This will undoubtedly help improve the quality of education. I think universities with a large student contingent and located in the center will be relocated outside."