Gözlənilən qərar: Tələbə ancaq tələbəni görəcək?
Nazirlər Kabinetinin 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatında paytaxtdan kənarda yeni universitetin yaradılması təklif olunur. Sənəddə Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsində yerləşən, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan liseyin bazasında logistika və innovativ ixtisasların tədris edilməsinə imkan verən müasir ali təhsil ocağının yaradılması təklif edilir. Bildirilir ki, Ələt qəsəbəsi nəqliyyat qovşaqlarında yerləşən məkan olduğuna görə həmin bazada böyük bir təhsil müəssisəsinin açılması faydalı ola bilər.
Vurğulanır ki, Bakı şəhəri və ətraf ərazilərdə kifayət qədər ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyət göstərməsi bəzi hallarda şəhərin nəqliyyat, kommunal və digər infrastruktur sahələrinin həddindən artıq yüklənməsinə səbəb olur. Bu baxımdan, Bakı şəhəri və onun inzibati ərazisinə daxil olan yaşayış məntəqələrində yeni universitetlərin yaradılması məqsədəuyğun hesab olunmur. Həmçinin bir sıra ali təhsil müəssisələrinin paytaxtdan kənarda yerləşməsi müzakirə mövzusudur.
Görəsən, universitetlərin paytaxtdan kənara köçürülməsi təhsilin keyfiyyətinə nə dərəcədə təsir edəcək?
Həmçinin tələbələr paytaxtdan kənarda asudə vaxtlarını səmərəli keçirə biləcəklərmi?
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Oxu.az-a danışan təhsil məsələləri üzrə mütəxəssis Elçin Əfəndi qeyd edib ki, köçürülmə olarsa, təhsilin keyfiyyəti artar.
O xatırladıb ki, "Bakı Şəhərinin Baş Planı 2040"da bəzi universitetlərin şəhərdən kənara köçürülməsi ilə bağlı məsələ əksini tapıb:
"Burada əsas məqsəd paytaxtda sıxlığı azaltmaq, yollardakı tıxacın qarşısını almaqdır. İlk növbədə, universitetlərin köçürüləcəyi ərazi tələbə şəhərciyinə çevrilməlidir. Ola bilər ki, hansısa universitetlər kampus şəklində yenidən təşkil olunsun. Orada tələbələr üçün yataqxana, əyləncə mərkəzləri, kitabxana və s. məntəqələr olmalıdır. Həmçinin tələbələrin təcrübə keçməsi, iş imkanları baxımından da müvafiq infrastruktur qurulmalıdır. Təbii ki, köçürülmə doğru baş tutarsa, təhsilverənlərin və tələbələrin akademik göstəriciləri, eyni zamanda, təhsilin keyfiyyəti artacaq".
E.Əfəndi bildirib ki, bir neçə universitet mərkəzləşdirilə bilər:
"Belə olan halda tələbələr kənar şəxslərlə qarşılaşmayacaqlar. Ümumi əlaqələr elə qurulacaq ki, tələbə ancaq tələbəni görəcək. Sosial mühit onların akademik göstəricilərinin yaxşılaşmasına səbəb olacaq. Təhsilalan yalnız bir istiqamət üzrə fokuslanacaq. Onlar eyni vaxtda kitabxanaya, idman zalına və s. yerlərə gedə biləcəklər. Harvard, Oksford kimi universitetlərdə göstəricilər ona görə yüksəkdir ki, tələbələr akademik mühitin içindədirlər. Eyni vəziyyəti burada da görə bilərik. Bu, birmənalı olaraq təhsilin keyfiyyətinin artmasına kömək edəcək. Düşünürəm ki, tələbə kontingenti çox olan və mərkəzdə yerləşən universitetlər kənara köçürüləcək".

В отчёте Кабинета Министров о деятельности в 2025 году предлагается создание нового университета за пределами столицы. В документе предлагается создать современное высшее учебное заведение на базе лицея, находящегося в селе Алат района Карадаг и подчинённого Министерству науки и образования, которое позволит преподавать логистику и инновационные специальности. Отмечается, что село Алат находится на транспортных узлах, поэтому на этой базе может быть выгодно открыть крупное учебное заведение.
Подчёркивается, что деятельность достаточного количества высших учебных заведений в городе Баку и пригородах в некоторых случаях приводит к чрезмерной нагрузке на транспортную, коммунальную и другую инфраструктуру города. В этом контексте создание новых университетов в самом городе Баку и административно входящих в его состав населённых пунктах не считается целесообразным. Также обсуждается вопрос размещения некоторых высших учебных заведений за пределами столицы.
Интересно, насколько переезд университетов за пределы столицы повлияет на качество образования?
Будут ли студенты уметь эффективно проводить свободное время за пределами столицы?
Medianews.az сообщает, что эксперт по вопросам образования Эльчин Эфенди, беседуя с Oxu.az, отметил, что если переезд произойдёт, качество образования повысится.
Он напомнил, что в "Главном плане города Баку на 2040 год" отражён вопрос о переносе некоторых университетов за пределы города:
"Основная цель здесь — снизить плотность в столице, избежать пробок на дорогах. Прежде всего, территория, на которую перенесут университеты, должна превратиться в студенческий городок. Возможно, некоторые университеты будут заново организованы в форме кампуса. Там должны быть общежития, развлекательные центры, библиотеки и другие объекты для студентов. Также должна быть создана соответствующая инфраструктура для прохождения стажировок студентами и для создания рабочих мест. Конечно, если переезд будет проведён правильно, академические показатели преподавателей и студентов, а также качество образования возрастут".
Э. Эфенди заявил, что несколько университетов могут быть централизованы:
"В таком случае студенты не будут сталкиваться с посторонними людьми. Общая система будет устроена так, что студент будет видеть только студентов. Социальная среда будет способствовать улучшению их академических показателей. Обучающиеся сосредоточатся только на одном направлении. Они смогут одновременно посещать библиотеку, спортивный зал и другие места. В университетах, таких как Гарвард и Оксфорд, показатели высоки именно потому, что студенты находятся внутри академической среды. Такую же ситуацию мы можем видеть и здесь. Это однозначно поможет повысить качество образования. Я думаю, что университеты с большим контингентом студентов, расположенные в центре, будут перенесены на окраины".