Hamının istifadə etdiyi bu məşhur dərman faydasız imiş -
Valerian və Damotu xroniki stress üçün praktiki olaraq faydasızdır. Çünki bu dərmanlar ağır narahatlıq(həyəcanlama və s.) mexanizmlərinə təsir göstərə və ya kortizol səviyyəsini effektiv şəkildə azalda bilmirlər.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, bu fikri Rusiyanın tanınmış nevroloqu Mariya Lavrenova bildirib. O, yerli mediaya müsahibəsində deyib ki, adıçəkilən bitki mənşəli dərmanlar plasebo effekti kimi təsir göstərir.
"Valerian və Damotunun sakitləşdirici təsirləri olduqca zəifdir və klinik cəhətdən ziddiyyətlidir. Geniş sistematik araşdırmalar göstərir ki, bu bitki mənşəli dərmanlar çox vaxt orqanizmdə plasebo səviyyəsində işləyir və sinir sisteminə yalnız minimal sakitləşdirici təsir göstərə bilirər",- həkim qeyd edib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, bitki mənşəli dərmanlar epizodik şəkildə və yüngül yuxu problemləri olan insanlara kömək edə bilər. Dərmanların tərkibində olan otlar sadəcə yüngül rahatladıcı təsir ilə insanların adi gündəlik yorğunluqdan və ya qısamüddətli narahatlıqlarından sonra yuxuya getməsinə kömək edir: "Belə vəziyyətlərdə əsas rol oynayan amil isə insanın "bu dərman rahatladır" deyib ona inanmasıdır. Belə bir inam, yəni damcı və ya tablet formasında olan həmin dərmanların sakitləşdirici kimi qəbulu, prosesin bir növ "axşam ritualı"na çevrilməsi də insanın yuxuya tez getməsinə təsir etməsində mühüm rol oynayır".
Həkim xüsusi olaraq vurğulayıb ki, uzunmüddətli stress kortizol hormonunun yüksək səviyyədə qalmasına təsir edir və bitki ekstraktları adətən bu hormonla bir növ bacara bilmirlər. Bu otların zəif təsirləri gərginliyi aradan qaldırmağa kifayət etmir.
Qeyd edək ki, reseptsiz satılan Valerian dərmanı hələ Sovet dönəmindən məşhurdur. Bu bitki tərkibli dərman demək olar ki, hər bir evdə olur.

Valerian and Damotu are practically useless for chronic stress. Because these drugs cannot affect the mechanisms of severe anxiety (excitement, etc.) or effectively reduce cortisol levels.
Medianews.az reports, citing Publika.az, that this opinion was stated by Russia's well-known neurologist Mariya Lavrenova. In an interview with the local media, she said that the mentioned herbal medicines act like a placebo effect.
"The calming effects of Valerian and Damotu are very weak and clinically contradictory. Extensive systematic studies show that these herbal medicines often work at a placebo level in the body and can only have minimal calming effects on the nervous system," the doctor noted.
According to the specialist, herbal medicines may help people with episodic and mild sleep problems. The herbs contained in the medicines simply have a mild relaxing effect that helps people fall asleep after ordinary daily fatigue or short-term anxiety: "In such cases, the main factor is the person's belief that 'this medicine relaxes' and trusting it. Such a belief, that is, the acceptance of those medicines in the form of drops or tablets as a tranquilizer, and the transformation of the process into a kind of 'evening ritual' also plays an important role in helping the person fall asleep quickly."
The doctor specifically emphasized that long-term stress affects the maintenance of high cortisol hormone levels, and plant extracts usually cannot cope with this hormone. The weak effects of these herbs are not enough to relieve the tension.
It should be noted that the over-the-counter Valerian medicine has been popular since the Soviet era. This plant-based medicine is present in almost every home.