Bu saatlarda evdən çölə çıxmayın! -
Yazın gəlişi insanları təbiət qoynunda daha çox vaxt keçirməyə sövq edir. Amma bəzi insanlar yaz aylarında təbiət qoynunda olarkən müxtəlif allergik xəstəliklərə yoluxurlar. Bu xəstəliklər mövsümü xarakter daşısa da, insanların həyatını cəhənnəmə çevirə bilir.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Bizim.Media-ya danışan allerqoloq Aysel Mehdiyeva yaz allergiyasına qarşı ən effektiv tədbirlərdən birinin səhər saatlarında (05:00–10:00) açıq havada az olmaq olduğunu buldirib.
“Çünki bu saatlarda havada polen çox olur. Gün eynəyi və maska taxmaq allergiyadan qorunmağa kömək edir. Evə gələn kimi üzünüzü yuyun, mümkün olsa, duş alın. Çöldə geyindiyiniz paltarları evdə dəyişin. Evdə pəncərələri xüsusilə küləkli günlərdə bağlı saxlayın. Kondisioner varsa, filtrini tez-tez təmizləyin. Həftədə 2–3 dəfə evdə nəm təmizlik edin.
Toz yığan xalça və ağır pərdələri minimuma endirin, hava təmizləyicidən çox faydalanın. Duzlu su ilə burun yuma (aptekdə “sea water spray”) çox effektivdir. Allergiya damcıları (məsələn, antihistamin göz damcıları) lazım olduqda istifadə edilir”.
Qida faktoru
Allerqoloq hesab edir ki, bəzi qidalar allergiyanı artıra bilir:
“Əgər ağac tozuna allergiya varsa, o zaman alma, armud, fındıq qəbulu bəzən reaksiya verə bilər. Bununla belə antioksidantlarla zəngin qidalar - nar, sitrus meyvələri, yaşıl tərəvəzlər çox faydalıdır. Bununla paralel, allergiya güclüdürsə, həkim məsləhəti ilə antihistamin tabletlər, burun spreyləri (kortikosteroidlər) ən yaxşı vasitədir. Bu müalicəyə mövsüm başlamazdan 1–2 həftə əvvəl başlamaq daha yaxşı üsüldur”.

Приход весны побуждает людей проводить больше времени на природе. Но некоторые люди в весенние месяцы при нахождении на природе заражаются различными аллергическими заболеваниями. Эти заболевания носят сезонный характер, но могут превратить жизнь человека в ад.
Medianews.az сообщает, что аллерголог Айсель Мехтиева, разговаривая с Bizim.Media по этой теме, отметила, что одним из самых эффективных мероприятий против весенней аллергии является минимальное пребывание на открытом воздухе в утренние часы (05:00–10:00).
«Потому что в это время в воздухе много пыльцы. Ношение солнцезащитных очков и маски помогает защититься от аллергии. Как только приходите домой, мойте лицо и, если возможно, принимайте душ. Снимайте одежду, в которой были на улице. Дома держите окна закрытыми, особенно в ветреные дни. Если есть кондиционер, часто очищайте его фильтр. 2–3 раза в неделю делайте влажную уборку дома.
Минимизируйте ковры и тяжелые шторы, собирающие пыль, и активно используйте очиститель воздуха. Промывание носа соленой водой (аптечный «sea water spray») очень эффективно. Если необходимо, используйте капли от аллергии (например, антигистаминные капли для глаз)».
Пищевая причина
Аллерголог считает, что некоторые продукты могут усиливать аллергию:
«Если есть аллергия на древесную пыльцу, иногда прием яблок, груш, орехов может вызывать реакцию. Тем не менее, продукты, богатые антиоксидантами — гранат, цитрусовые, зеленые овощи — очень полезны. Параллельно, если аллергия сильная, по совету врача лучше принимать антигистаминные таблетки и использовать назальные спреи (кортикостероиды). Лечение лучше начинать за 1–2 недели до начала сезона».