Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTX) və İstintaq Komitəsinin (İK) əməkdaşları tərəfindən ölkə ərazisində qadağan edilmiş və terrorçu təşkilat kimi tanınan "Batal-Hacı Belxoroyev" dini cərəyanının silahlı qanadının fəal üzvü ələ keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İstintaq Komitəsinin İnquşetiya üzrə istintaq idarəsinin mətbuat xidməti məlumat yayıb. Bildirilib ki, respublikanın 54 yaşlı sakininə qarşı terror fəaliyyətinə kömək etmə maddəsi ilə cinayət işi başlanıb. İstintaqın məlumatına görə, təqsirləndirilən şəxs 2025-ci ilin yanvar ayında Rusiyada qadağan olunmuş terror qruplaşmasının üzvü olaraq, axtarışda olan yerli sakinlərə yardım göstərib. Saxlanılan Həsən Altemirov əslində "Crocus City Hall"a hücum edən terrorçularla əlbir olub.
Məhz, o, qruplaşma rəhbərlərinin göstərişi ilə axtarışda olan ən azı üç "Batal-Hacı" dini cərəyan üzvünü saxta pasportlarla təmin edib. Müstəntiqlər onların arasında konsert zalına hücumda iştirak edən terrorçuları silahlandıran Batır Kulayevin adını xüsusi vurğulayırlar. Kulayev Altemirov ona verilən saxta sənəddən istifadə edərək xaricə qaçıb və hazırda da axtarışdadır. İstintaq Komitəsindən bildirilib ki, sözügedən şəxs əvvəllər də digər cinayət əməllərinə görə şübhəli bilinərək saxlanılıb.
Altemirov barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Xatırladaq ki, terror aktı 2024-cü ilin martında baş verib. Silahlı terrorçular "Piknik" qrupunun çıxışından əvvəl konsert zalına daxil olaraq tamaşaçılara atəş açıblar. Hadisə nəticəsində 600-dən çox insan xəsarət alıb, 149 nəfərin isə həyatını xilas etmək mümkün olmayıb. Dəyən maddi ziyanın təxminən altı milyard rubl olduğu qiymətləndirilir.//Oxu.Az

An active member of the armed wing of the "Batal-Haji Belkhoroyev" religious movement, banned in the country and recognized as a terrorist organization, has been apprehended by employees of the Russian Federal Security Service (FSB) and the Investigative Committee (IC).
Medianews.az reports that the press service of the Investigative Committee's Ingushetia Investigation Department has released information about this. It is stated that a criminal case has been initiated against a 54-year-old resident of the republic for aiding terrorist activities. According to the investigation, in January 2025, the accused, as a member of a terrorist group banned in Russia, assisted local residents who were wanted. The detainee, Hasan Altemirov, was actually collaborating with the terrorists who attacked "Crocus City Hall."
Another person who helped Crocus terrorists detained - PHOTO
Specifically, under the instructions of the group leaders, he provided at least three wanted members of the "Batal-Haji" religious movement with fake passports. Investigators especially emphasize the name of Batyr Kulaev among them, who armed terrorists participating in the concert hall attack. Kulaev used the fake document given by Altemirov to flee abroad and is currently still wanted. The Investigative Committee stated that this individual had previously been detained on suspicion of other criminal activities.
Pre-trial detention has been chosen as a preventive measure for Altemirov.
Recall that the terrorist act occurred in March 2024. Armed terrorists entered the concert hall before the "Picnic" group's performance and opened fire on the audience. More than 600 people were injured, and it was impossible to save the lives of 149 people. The material damage is estimated to be approximately six billion rubles.//Oxu.Az