Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTX) və İstintaq Komitəsinin (İK) əməkdaşları tərəfindən ölkə ərazisində qadağan edilmiş və terrorçu təşkilat kimi tanınan "Batal-Hacı Belxoroyev" dini cərəyanının silahlı qanadının fəal üzvü ələ keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İstintaq Komitəsinin İnquşetiya üzrə istintaq idarəsinin mətbuat xidməti məlumat yayıb. Bildirilib ki, respublikanın 54 yaşlı sakininə qarşı terror fəaliyyətinə kömək etmə maddəsi ilə cinayət işi başlanıb. İstintaqın məlumatına görə, təqsirləndirilən şəxs 2025-ci ilin yanvar ayında Rusiyada qadağan olunmuş terror qruplaşmasının üzvü olaraq, axtarışda olan yerli sakinlərə yardım göstərib. Saxlanılan Həsən Altemirov əslində "Crocus City Hall"a hücum edən terrorçularla əlbir olub.
Məhz, o, qruplaşma rəhbərlərinin göstərişi ilə axtarışda olan ən azı üç "Batal-Hacı" dini cərəyan üzvünü saxta pasportlarla təmin edib. Müstəntiqlər onların arasında konsert zalına hücumda iştirak edən terrorçuları silahlandıran Batır Kulayevin adını xüsusi vurğulayırlar. Kulayev Altemirov ona verilən saxta sənəddən istifadə edərək xaricə qaçıb və hazırda da axtarışdadır. İstintaq Komitəsindən bildirilib ki, sözügedən şəxs əvvəllər də digər cinayət əməllərinə görə şübhəli bilinərək saxlanılıb.
Altemirov barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Xatırladaq ki, terror aktı 2024-cü ilin martında baş verib. Silahlı terrorçular "Piknik" qrupunun çıxışından əvvəl konsert zalına daxil olaraq tamaşaçılara atəş açıblar. Hadisə nəticəsində 600-dən çox insan xəsarət alıb, 149 nəfərin isə həyatını xilas etmək mümkün olmayıb. Dəyən maddi ziyanın təxminən altı milyard rubl olduğu qiymətləndirilir.//Oxu.Az

Сотрудники Федеральной службы безопасности Российской Федерации (ФСБ) и Следственного комитета (СК) задержали активного члена вооруженного крыла религиозного течения "Батал-Хаджи Белхороев", запрещенного на территории страны и признанного террористической организацией.
Medianews.az сообщает, что об этом заявила пресс-служба следственного управления по Ингушетии Следственного комитета. Сообщается, что в отношении 54-летнего жителя республики заведено уголовное дело по статье о содействии террористической деятельности. По данным следствия, обвиняемый в январе 2025 года, являясь членом запрещенной в России террористической группировки, оказывал помощь разыскиваемым местным жителям. Задержанный Хасен Альтемиров, по сути, был сообщником террористов, совершивших нападение на "Crocus City Hall".
Еще одного помощника террористов Crocus задержали - ФОТО
Именно по указанию руководителей группировки он обеспечил как минимум трёх разыскиваемых членов религиозного течения "Батал-Хаджи" поддельными паспортами. Следователи особо отмечают имя Батыря Кулаева, который среди них вооружал террористов, участвовавших в нападении на концертный зал. Кулаев, используя выданный ему поддельный документ, сбежал за границу и в настоящее время находится в розыске. В Следственном комитете сообщили, что данный человек ранее уже был задержан по подозрению в других преступлениях.
В отношении Альтемирова избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, что террористический акт произошёл в марте 2024 года. Вооруженные террористы вошли в концертный зал до выступления группы "Пикник" и открыли огонь по зрителям. В результате инцидента более 600 человек получили ранения, жизни 149 из них спасти не удалось. Размер материального ущерба оценивается примерно в шесть миллиардов рублей.//Oxu.Az