Atəşkəs öncəsi kritik addım:
İranın iki həftəlik atəşkəsin başa çatmasına az qalmış ABŞ ilə planlaşdırılan ikinci mərhələ danışıqları çərçivəsində Pakistana nümayəndə heyəti göndərməyə hazırlaşdığı iddia olunur.
Medianews.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, heyətin İslamabada yola düşdüyü və diplomatik prosesin yenidən canlandırılmasının hədəfləndiyi bildirilir.
Pakistanlı mənbələr nümayəndə heyətinin yaxın vaxtda ölkəyə çatacağını qeyd edib.
Lakin bu iddialar rəsmi açıqlamalarla ziddiyyət təşkil edir. Daha əvvəl İran ABŞ-nin dəniz blokadasını əsas gətirərək danışıqlara ehtiyatla yanaşdığını bildirmişdi.
Tehran isə məlumatları təsdiqləməyib. Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl Bəqayi ikinci mərhələ danışıqları ilə bağlı konkret planın olmadığını açıqlayıb və İranın ultimatumlarla hərəkət etmədiyini vurğulayıb.

За две недели до окончания двухнедельного перемирия Иран якобы готов отправить делегацию в Пакистан в рамках второй стадии запланированных переговоров с США.
Medianews.az, ссылаясь на зарубежные СМИ, сообщает, что делегация уже направилась в Исламабад, и целью является возобновление дипломатического процесса.
Пакистанские источники отметили, что делегация вскоре прибудет в страну.
Однако эти заявления противоречат официальным сообщениям. Ранее Иран сообщал о своей осторожности в переговорах из-за морской блокады со стороны США.
Тегеран не подтвердил эту информацию. Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Исмаил Бегаеи заявил, что конкретных планов относительно второй стадии переговоров нет и подчеркнул, что Иран не действует с использованием ультиматумов.