Həbs olunmamaq üçün ölümünü səhnələşdirdi -
Rusiya hüquq-mühafizə orqanları Həştərxan vilayətinin keçmiş mənzil nazirinin müavini Marianna Stupinanı 14 il əvvəl saxta ölüm sənədi ilə həbsdən qaçdıqdan sonra təsadüfən əla keçirib.
Medianews.az “Qafqazinfo”-ya istinadən xəbər verir ki, Stupina 2012-ci ildə korrupsiya və fırıldaqçılıq ittihamları ilə məhkum edilmişdi.
İstintaq məlumatına görə, Stupina həbsdən qaçmaq üçün inanılmaz plan qurub. O, Tatarıstan bölgəsində fiziki olaraq ona bənzəyən bir qadının cəsədindən istifadə edərək, saxta ölüm şəhadətnaməsi əldə edib. Həyat yoldaşı morqda gedərək, cəsədin Stupinaya aid olduğunu təsdiqləyib və hətta bədəndəki qeysəriyyə əməliyyatı çapığını Stupinaya məxsus iz kimi təqdim edib.
Saxta ölüm sənədinə əsasən, rəsmi olaraq ölmüş elan edilən Stupina başqa bir qadının pasportundan istifadə edərək, yeni ad altında gizli həyat sürüb. Araşdırmalar göstərir ki, bu müddət ərzində o, ailəsi ilə əlaqəsini heç vaxt kəsməyib. Qızının telefon qeydləri və həyat yoldaşının etirafları bu faktı təsdiqləyib.
Keçmiş nazir müavininin sağ olduğu qətl istintaqı zamanı ortaya çıxıb. Polis Stupinanın saxta adla gizləndiyini və əvvəlcə güman edilən qadının, əslində sağ olduğunu aşkar edib. Stupina gizləndiyi yerdə tutularkən istifadə etdiyi saxta sənədlər də ələ keçirilib.
Marianna Stupina artıq həm köhnə, həm də yeni ittihamlarla üzləşəcək. 2012-ci ildən bəri korrupsiya hökmü ilə yanaşı, ona qarşı “öz ölümünü saxtalaşdırmaq”, “dövlət qurumlarını yanıltmaq” və “sənədlərin saxtalaşdırılması” kimi yeni cinayət ittihamları irəli sürüləcək və keçmiş nazir müavini həbsxanaya göndəriləcək.

Medianews.az reports, citing "Qafqazinfo," that Stupina was convicted in 2012 on charges of corruption and fraud.
According to investigation information, Stupina devised an incredible plan to escape from prison. She obtained a fake death certificate by using the body of a woman physically resembling her in the Tatarstan region. Her husband went to the morgue, confirmed that the body belonged to Stupina, and even presented the cesarean section scar on the body as an identifying mark of Stupina.
Based on the fake death certificate, Stupina, officially declared dead, lived a secret life under a new identity using another woman's passport. Investigations show that during this time, she never severed contact with her family. Her daughter’s phone records and her husband’s confessions confirmed this fact.
The former deputy minister's being alive was revealed during a murder investigation. The police discovered that Stupina was hiding under a fake name and that the woman initially suspected was actually alive. The fake documents Stupina used while hiding were also seized when she was caught at her location.
Marianna Stupina will now face both old and new charges. In addition to the corruption conviction since 2012, new criminal charges will be brought against her for "faking her own death," "deceiving government agencies," and "document forgery," and the former deputy minister will be sent to prison.