Həbs olunmamaq üçün ölümünü səhnələşdirdi -
Rusiya hüquq-mühafizə orqanları Həştərxan vilayətinin keçmiş mənzil nazirinin müavini Marianna Stupinanı 14 il əvvəl saxta ölüm sənədi ilə həbsdən qaçdıqdan sonra təsadüfən əla keçirib.
Medianews.az “Qafqazinfo”-ya istinadən xəbər verir ki, Stupina 2012-ci ildə korrupsiya və fırıldaqçılıq ittihamları ilə məhkum edilmişdi.
İstintaq məlumatına görə, Stupina həbsdən qaçmaq üçün inanılmaz plan qurub. O, Tatarıstan bölgəsində fiziki olaraq ona bənzəyən bir qadının cəsədindən istifadə edərək, saxta ölüm şəhadətnaməsi əldə edib. Həyat yoldaşı morqda gedərək, cəsədin Stupinaya aid olduğunu təsdiqləyib və hətta bədəndəki qeysəriyyə əməliyyatı çapığını Stupinaya məxsus iz kimi təqdim edib.
Saxta ölüm sənədinə əsasən, rəsmi olaraq ölmüş elan edilən Stupina başqa bir qadının pasportundan istifadə edərək, yeni ad altında gizli həyat sürüb. Araşdırmalar göstərir ki, bu müddət ərzində o, ailəsi ilə əlaqəsini heç vaxt kəsməyib. Qızının telefon qeydləri və həyat yoldaşının etirafları bu faktı təsdiqləyib.
Keçmiş nazir müavininin sağ olduğu qətl istintaqı zamanı ortaya çıxıb. Polis Stupinanın saxta adla gizləndiyini və əvvəlcə güman edilən qadının, əslində sağ olduğunu aşkar edib. Stupina gizləndiyi yerdə tutularkən istifadə etdiyi saxta sənədlər də ələ keçirilib.
Marianna Stupina artıq həm köhnə, həm də yeni ittihamlarla üzləşəcək. 2012-ci ildən bəri korrupsiya hökmü ilə yanaşı, ona qarşı “öz ölümünü saxtalaşdırmaq”, “dövlət qurumlarını yanıltmaq” və “sənədlərin saxtalaşdırılması” kimi yeni cinayət ittihamları irəli sürüləcək və keçmiş nazir müavini həbsxanaya göndəriləcək.

Чтобы не быть арестованным, инсценировал свою смерть -
Правоохранительные органы России случайно раскрыли бывшую заместительницу министра жилья Астраханской области Марианну Ступину, которая 14 лет назад сбежала из-под ареста с поддельным свидетельством о смерти.
Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo» сообщает, что Ступина была осуждена в 2012 году по обвинениям в коррупции и мошенничестве.
По данным следствия, Ступина разработала невероятный план побега из тюрьмы. Она получила поддельное свидетельство о смерти, используя тело женщины, внешне похожей на неё, в Татарстанском регионе. Её супруг пришёл в морг, подтвердил, что тело принадлежит Ступиной, и даже представил шрам от кесарева сечения на теле как доказательство принадлежности.
На основании поддельного свидетельства о смерти официально признанная умершей Ступина под чужим паспортом жила тайной жизнью под новым именем. Расследование показывает, что за это время она никогда не теряла связи с семьёй. Телефонные записи дочери и признания мужа подтвердили этот факт.
Факт того, что бывшая заместительница министра жива, обнаружился во время расследования дела об убийстве. Полиция выяснила, что поддельное имя скрывшейся женщины принадлежит живущей на самом деле персоне. При задержании Ступины по месту её укрытия были изъяты использованные ею поддельные документы.
Марианна Ступина теперь предстоит отвечать как по старым, так и по новым обвинениям. Помимо приговора за коррупцию с 2012 года, против неё выдвинуты новые уголовные обвинения в «подделке собственной смерти», «обмане государственных органов» и «подделке документов», и бывшая заместительница министра будет направлена в тюрьму.