Həkimdən xəbərdarlıq:
Dünyada diabet və damar tutulması səbəbindən yaranan qanqrena halları sürətlə artır. Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, vaxtında diaqnoz qoyulmazsa bu xəstəlik amputasiya (bədənin hər hansı bir hissəsinin cərrahi yolla və ya travma nəticəsində kəsilib ayrılmas) ilə nəticələnə bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, bunun bağlı türkiyəli ürək-damar cərrahı, dosent Emre Selçuk danışıb.
O bildirib ki, əvvəllər qanqrenanın əsas səbəbi travmalar və qəzalar hesab olunsa da, hazırda vəziyyət dəyişib. Onun sözlərinə görə, bu gün qanqrena nəticəsində amputasiyaya məruz qalan xəstələrin təxminən 60 faizi damar tıxanıqlığı səbəbindən bu problemlə üzləşir.
Mütəxəssis qeyd edib ki, statistik proqnozlara görə, 2050-ci ildə yalnız ABŞ-də hər il təxminən 3 milyon insan qanqrena səbəbindən amputasiya riski ilə qarşılaşa bilər.
İlk əlamətlər nələrdir?
Həkimin sözlərinə görə, xəstəlik adətən qəfil başlamır və mərhələli şəkildə inkişaf edir.
• İlk mərhələdə yeriyərkən ayaqlarda ağrı yaranır;
• Sonrakı mərhələdə ayaqlarda keyimə, soyuqluq və solğunluq müşahidə olunur;
• Daha ağır hallarda ayaq barmaqları və daban nahiyəsində qaralma və yaralar əmələ gəlir.
Bu mərhələlərdə vaxtında müdaxilə edilərsə damarların açılması və qan dövranının bərpası mümkündür. Lakin xəstəlik irəliləyib qanqrena formalaşdıqda yeganə çıxış yolu amputasiya ola bilər.
Zamanında diaqnoz həyati əhəmiyyət daşıyır
Emre Selçuk vurğulayıb ki, periferik damar xəstəliklərinin böyük hissəsi erkən diaqnoz və düzgün müalicə ilə nəzarət altına alına bilər. Müalicə üsullarına angiografik müdaxilələr, bypass əməliyyatları, hibrid cərrahiyyə və dərman müalicəsi daxildir.
Həkim qeyd edib ki, bu vəziyyət “kritik ayaq xəstəliyi” kimi tanınır və mahiyyət etibarilə qanqrena ayağın infarktıdır. Ona görə də erkən diaqnoz və vaxtında tibbi müdaxilə bədən hissələrinin xilas edilməsində əsas rol oynayır.

Warning from the doctor: Your leg may have a heart attack
Cases of gangrene caused by diabetes and vascular occlusion are rapidly increasing worldwide. Experts warn that if not diagnosed in time, this disease can result in amputation (the surgical removal or detachment of any part of the body due to trauma).
Medianews.az reports that a Turkish cardiovascular surgeon, Associate Professor Emre Selçuk, spoke on this issue.
He stated that although trauma and accidents were previously considered the main causes of gangrene, the situation has now changed. According to him, today approximately 60 percent of patients undergoing amputation due to gangrene face this problem because of vascular occlusion.
The specialist noted that according to statistical forecasts, by 2050, approximately 3 million people annually in the United States alone may face the risk of amputation due to gangrene.
What are the first symptoms?
According to the doctor, the disease usually does not start suddenly and develops gradually.
• In the first stage, pain occurs in the legs when walking;
• In the next stage, numbness, coldness, and pallor are observed in the legs;
• In more severe cases, blackening and sores appear on the toes and heel area.
If timely intervention is made at these stages, it is possible to open the vessels and restore blood circulation. However, if the disease progresses and gangrene forms, the only way out may be amputation.
Timely diagnosis is of vital importance
Emre Selçuk emphasized that most peripheral vascular diseases can be controlled with early diagnosis and proper treatment. Treatment methods include angiographic interventions, bypass surgeries, hybrid surgery, and medication therapy.
The doctor noted that this condition is known as "critical limb ischemia" and is essentially a heart attack of the foot. Therefore, early diagnosis and timely medical intervention play a key role in saving body parts.